Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Hakan Aslantürk
10 yıl önce - Çrş 24 Oca 2007, 18:00
Bursa'nın Güvenlik Sorunu ve Çözüm Önerileri

Önceleri Bursa'da suç oranı çok daha azdı. Hatta insanların bu suçlara yatkınlığının çok çok az olduğunu, yeltenenlerin ise diğer insanlar tarafından durdurulacağınıu düşünüyorum. Bir hafta üst üste Bursa'da dışarda kalsam başıma bir şey gelmeyeceğini düşünüyordum. Ancak son zamanlarda özellikle hırsızlık, kapkaç ve yaralama olayları Bursa'da eskiye nazaran çok arttı. Karanlıktan kaçmaya başladık adeta.

Ben kendimce çözümü şu şekilde oluşturmuştum, özellikle suç oranı fazla olan yerlere, caddelere polis kabinleri. Ve daha çok aydınlatma. Kükürtlü'den örnek vermek istiyorum ki Bursa'nın elit olarak kabul gören yerlerinden biridir. Ancak hava karardıktan sonra bu cadde oldukça karanlık bir hal alır. Aydınlatmalar yetersiz, kimileri de çalışmıyor zaten. Karanlık insanların suça olan eğilimlerini ve cesareti arttırıyor adeta.

Şuan aklımda iki madde var çözüm önerisiyle ilgili:

1. Polis kabinleri
2. Aydınlatma

İ.Osmanoğlu
10 yıl önce - Çrş 24 Oca 2007, 20:07

Bende bursanın suç oranlarının diğer şehirlere nazaran daha az olduğunu düşünüyorum. Benim başıma bugüne kadar hiçbir şekilde kötü olay gelmedi. Bırakın kapkacı,diğer şehirlerin aksine bursada yolda mendil satmaya çalışan,ayakkabı boyamak isteyen anne babaları tarafından sokağa atılmış çocuklar bile daha az sayıda.

SABRİ BİLGİN
10 yıl önce - Çrş 24 Oca 2007, 20:32

Bursa'daki suç oranlarının diğer şehirlerden az olmasının şehirde yaşayan insanların karekteristik özellikleri ile ilgisi olabilir zira bursalılar genellikle kibar,eğitimli insanlar olarak bilinirler ancak ben bunda en önemli etkenin Bursa polisinin başarısı olduğunu düşünüyorum.

Bildiğim kadarıyla Bursa polisi çoğu Türkiye'de ilk olan uygulamalar başlatarak suç oranlarını azaltmayı denedi ve görünen o ki başarıyorlar.Örneğin Bursa'da birçok tarihi eser,okul önleri turistik yerler sivil polislerle doludur.Bazıları simit satar görünür, bazıları dilenci olarak, bazıları başka şekillerde.Bu yolla özellikle kapkaççılara karşı etkili olduklarını biliyorum.

Bursa polisinin korsan yayınlara yönelik başlattığı engelleme çalışmalarının da çok başarılı olduğunu hatta Hollywood'tan Bursa polisine bu konuda tebrik mesajları ve çalışmalarını takdirle izlediklerini bildiren yazılar geldiğini okumuştum.

Bu arada konuyla ilgili birkaç gün önce okuduğum habere göre MOBESE için çalışmalar tamamlanmış olmasına karşın 7 milyon YTL tutarında ödenek bekleniyormuş.İl Genel Meclisi bu parayı bu proje için vereceklerini ve projenin 2008 yılında başlayacağını bildirmiş.

Batur

10 yıl önce - Prş 25 Oca 2007, 00:53

Tedaş son zamanlarda ışıklandırma çalışmalarını artırdı, bu çalışmalar ne kadar ara cadde ve sokaklara yayılırsa, karanlıktan faydalanan suçluların önüne de o kadar geçilmiş olur.

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> BURSA - Haberler ve Sohbet