Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
enderakay
12 yıl önce - Çrş 30 Ağu 2006, 13:39
İstanbul'da depreme suyla önlem


haberin kaynağı

İstanbul'da yeraltı sularının azalarak, boşluklar oluşması ve çökmelerin olası depremde büyük hasarlara yol açmasını önlemek amacıyla yeraltı boşlukları suyla doldurulacak.

Edinilen bilgiye göre, Haliç ile Küçükçekmece arasında yüzey suyu depolama ve yeraltını besleme noktalarının tespiti ve harita çalışmalarına başlandı. İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ), Marmara Üniversitesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Devlet Su İşleri (DSİ) İstanbul Bölge Müdürlüğü ve Çevre ve Orman Bakanlığı'nın ortaklaşa yürüttüğü çalışmalar çerçevesinde denizlere boşalan yüzey suları kayıplarının önlenmesi, kirliliğin çok yoğun olduğu bölgelerde görülen problemlerin çözülmesi ve yeraltı suyu rezervlerinin suni besleme yoluyla artırılması maksadıyla çalışmalar yapılıyor.

Yapılan değerlendirmelerde, ''Küçükçekmece-Haliç arasında yeraltı suyunun emniyetli çekim rezervinin altına düşmesi tehlikeli bir durum arz etmektedir. Ayrıca boşluklardaki suyun boşalması nedeniyle binalarda oturmaların meydana geleceği ve muhtemel bir depremde daha tehlikeli bir durum arz edeceği düşünülmelidir'' denildi.

İlk etapta bu bölgede yürütülecek uygulamadan beklenen faydalar sağladığı takdirde yöntem Türkiye geneline yaygınlaştırılacak.Bu çalışmayla sağlanan fayda ile zemin mukavemeti sağlanacak, yağmur sularının arıtma tesisi yerine doğal yoldan süzülmesi sağlandığından önemli enerji tasarrufu sağlanacak ve taşkınlara karşı da önemli kazanımlar sağlanarak, yağışın yoğun olduğu dönemde akıp gidecek sular, gizli barajlarda depolanmış olacak.


a.onurr
12 yıl önce - Çrş 30 Ağu 2006, 15:55

Bu işin sürekliliği nasıl sağlanacak onu merak etiim şimdi.

onur-23
12 yıl önce - Çrş 30 Ağu 2006, 16:03
inşallah başarılı olur


hayret !!! böyle bi uygulama bizden beklenmezdi..  inşallah başarılı olurMurat Caner
12 yıl önce - Çrş 30 Ağu 2006, 16:20

Yeraltı suyundaki kayıpları önlemenin yolu bütün yol kaplamalarını parke taşı yapmaktan geçer. Asfalt suyun yeraltına gidişini engeller.

En azından sokaklar asfaltlanmamalıdır.


bülent yurtsever

12 yıl önce - Cum 01 Eyl 2006, 23:56
SUYUNU ÇIKARMAK


Her konuda olduğu gibi bu işinde suyunu çıkarttık  

adeta bilimle depremle alay ediyoruz

bir sürü jeoloji profosörleri bu işin imkansız olduğunu suyun daha fazla iletken olduğunu gelen sismik dalgaları daha fazla ileteceğini söylemekte , böyle bir şeyin imkansız olduğunu belirtmektedirler ayrıca  bukadar suyu nerden bulacakları da ayrı bir tartışma konusu

geçen akşam bir televizyon programında OGUZ GÜNDOĞDU hocamız gayat güzel açıkladı benim algılayabildiklerim bunlar daha detaylı bilgiler bulursam paylaşacağım


bygoxel
12 yıl önce - Cmt 02 Eyl 2006, 11:04

İnşallah Istanbulumuza hayırlı olur ve önlenir.

atık ne derece önlernir ya da ne derece yarar sağlar bu konuları uzmanlar bilir.

hayılısı diyip başlayalım.ccan

12 yıl önce - Prş 07 Eyl 2006, 08:17

Bende geçen akşam bir tv haber programında Prof. Atilla Uluğ Hocanın bu projeye şiddetle karşı çıktığını ve bunun daha büyük bir tehlike yaratacağını iddia ettiğini gördüm.. yani yine vatandaşa "ohhh" çektirecek bir gelişme yok... Soru işaretleri devam...

Ayhan B2

12 yıl önce - Cmt 13 Oca 2007, 17:46

Bu herhalde benim duyduğum en saçmaca yöntemdir.Büyük bir deprem bekleniyor.Yetkililerimiz kalkıyor boşlukları suyla dolduralım diyorlar.Acaba hiç düşünmüyorlar mı suyun aşındırıcı etkisini.Yahut o doldurmak istedikleri yerlerin altlarının suya nasıl tpeki verecekler.Kireç kayası ise altları daha doldurulurken çöker.Hayır acaba kayayı gemi gibi mi düşünüyorlar suyla yüzer mantığı.Bence bu daha büyük bir felaket yaratacak.Bu işin uzmanı değilim ama akla mantığa yatkın hiç bir yanı yok.Acaba diğer ülkelerde böyle bir uygulama var mı?Suyu çıktı gerçekten.

tolginho

12 yıl önce - Cmt 13 Oca 2007, 18:55

Alıntı:
geçen akşam bir televizyon programında OGUZ GÜNDOĞDU hocamız gayat güzel açıkladı benim algılayabildiklerim bunlar daha detaylı bilgiler bulursam paylaşacağım


Oğuz hoca aynı zamanda danışman hocam benim. Tv'de gördüğünüz gibi bir insandır. Son zamanlarda bazı hocalar bizim çok yadırgadığımız hareketlerde bulunabiliyor.

Zaten basın da bunu anladı sanırım, o kadar hoca arasında en çok fikir danışılan isim Oğuz hoca oldu. Depremin ne zaman olacağını tahmin etmek çok zor fakat yarın Oğuz hoca deprem olacak derse inanırım

Bir de yarın deprem olacak deyip 3-4 lük depremi buldum diye ortaya çıkan şarlatanlar var onlar da başka mesele. Bu tür insanlara prim vermeyin.

Alıntı:
bir sürü jeoloji profosörleri

Deprem ile uğraşanlar Jeofizik bilimi ile uğraşırlar, yani jeofizikçidirler. Jeoloji daha çok kaya türlerinin kimyasal, fiziksel özellikleri ile uğraşırlar. Jeofizik ise yeri bütün bir sistem olarak kabul eder ve bu sistem içindeki mikro sistemleri inceler. Bu mikro sistemler arasında tabii ki faylar ve deprem de işin içine giriyor.

Özetle deprem hakkında konuşan bilimadamlarına çoğu zaman Jeolog deniyor. Bu tür demeçler veren bazı jeologlar da var fakat uzmanlık alanları deprem üzerine değil bir çoğunun.

Tolga KAPROL


tolginho

12 yıl önce - Cmt 13 Oca 2007, 19:06

Alıntı:
Bende geçen akşam bir tv haber programında Prof. Atilla Uluğ Hocanın bu projeye şiddetle karşı çıktığını ve bunun daha büyük bir tehlike yaratacağını iddia ettiğini gördüm.. yani yine vatandaşa "ohhh" çektirecek bir gelişme yok... Soru işaretleri devam...


Oğuz hocanın da belirttiği üzere saçma sapan bir proje bu.

Vatandaş ohh çekmek istiyorsa sağlam binaya taşınacak. Depremi tahmin etsek bile engelleyemeyeceğiz. Depremi engelleyebilmek o kadar büyük bir iştir o konuda bütün insanlık olarak doğa karşısında aciz durumdayız. Deprem olduğunda herkes dışarıda olup binalar yıkılsa ne olacak. Bunu düşündünüz mü?

Ulaşım normalde bile böyleyken o zaman ne olacak? Şu şehirlere meteor düşen Amerikan filmleri kadar kötü olabilir etraf...

Bunu engelleyecek olan üniversiteler mi? devlet mi? Bu kötü yapılaşmayı onlar mı yaptı. Biz yaptık. Biz müsaade ettik. Devlet yanlışı düzeltmeye geldi kendimizi attık önüne yakmaya çalıştık. Sonra canımız yanınca da devlete çemkirdik.

Buradaki sitem etmemiz gerekenlerin kim olduğunu tekrar düşünmemiz gerekir.

Tolga KAPROLcevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> İSTANBUL - Haberler ve Sohbet