Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Alev06

13 yıl önce - Sal 02 Oca 2007, 05:09
Bursa´da ele gecirilen heykel


Bursa´da ele gecirilen benzersiz heykel 10 milyon dolara Alman’a satılacaktı. Bursa’da bir küreyi havaya kaldıran 2 kadının tasvir edildiği Roma dönemine ait olduğu öne sürülen mermer heykel, tarihi eser kaçakçısı bir Alman’a 10 milyon dolara (yaklaşık 14.8 milyon YTL) satılamadan bir zeytin deposunda ele geçirildi. besi’yle birlikte 6 aydır sürdürdüğü çalışma sonucu, tarihi eser kaçakçılığı yapan 2 kişi suçüstü yakalandı. İddiaya göre, Bursa’nın Gemlik İlçesi’nde, İsmail Mehmet Akman’a ait zeytin deposunda saklanan ve yurtdışına kaçırılmak üzere çelik kasaya konulan 153 cm boyunda, 60 cm genişliğinde ve 300 kg ağırlığında, mermerden yapılmış heykel ele geçirildi. İki kadının elleriyle başları üzerinde büyük bir küreyi kaldırırken tasvir edildikleri heykelde sağ taraftaki kadının Afrodit olabileceği belirtildi.

Bursa Kültür ve Turizm İl Müdürü Ahmet Gedik, müzeye getirilen heykelin tarihi eser olduğunu söyledi ve Roma dönemine ait olabileceğini düşündüklerini belirtti. Gedik, "Aydın’ın Nazilli İlçesi’nden Bursa’ya getirildiği belirtilen heykelle ilgili, bilirkişi incelemesinden sonra açıklama yapılacak"  dedi.
(KAYNAK:www.hurriyet.com.)Ülkemizde tarih ve arkeolojiyle ilgilenen vatandaşlarımızın sayısı,tarihi eser kaçakçılarından az olduğu sürece bu haberler kaçınılmazdır.


Gülümhan

13 yıl önce - Prş 04 Oca 2007, 11:03

Kendi topraklarımızda filizlenen, can bulan tarihin kalıntılarını para kazanmak uğruna, arayıp bulanı, yok sayıp satanı, Türküm deyip de alanı şiddetle kınıyorum.

ANA SAYFA -> BURSA - Haberler ve Sohbet