Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
syigit1
10 yıl önce - Pts 01 Oca 2007, 12:15
Büyükelçiliklerin Kavaklıdere'den taşınması fikri

Son günlerde Atatürk Bulvarı üzerindeki Büyükelçiliklerin şehir içinde veya dışındaki mekanlara taşınması görüşleri dile getiriliyor. Buralar, zamanında Ankara'ya Büyükelçilik açmaları için Atatürk tarafından yabancı ülkelere sağlanan arazilerdir.

Atatürk Bulvarı üzerindeki bu yabancı temsilcilikler sanıyorum ki Kavaklıdere'nin en yeşil alanlarıdır ve şehrin en güzel mekanları arasındadır. Ben, Büyükelçiliklerin buradan taşınmalarına açıkça karşıyım. Büyükelçilikler taşınınca buraların yeşilliğinden eser kalmayacak ve cıyak cıyak renkli tabela kaplı iş veya alışveriş merkezleri kurulacak, trafik daha da işin içinden çıkılmaz hale gelecektir. Bu da Kavaklıdere'yi şimdiki Kızılay gibi yaşanmaz ve insanın bir an evvel içinden çıkmak istediği bir yer haline getirecektir. Kavaklıdere'de elbette Tunalı Hilmi Caddesi, İran Caddesi gibi alışveriş mekanları vardır ama Kavaklıdere temelde MESKEN bir semttir ve böyle de kalmaya devam etmelidir.

Yiğit cas
10 yıl önce - Pts 01 Oca 2007, 15:37

Kim ve nerden bu haberi aldınız? Bana tamamen birinin fantazisi gibi geldi. Bence büyükelçiliklerin Kavaklıdere gibi bir semtten taşınması imkansız olacaktır.

syigit1
10 yıl önce - Pts 01 Oca 2007, 17:24

Yiğitcan Bey,

Bu konuda bir köşe yazısına aşağıdaki linkten erişebilirsiniz.

http://hurarsiv.hurriyet.com.tr/goster/haber.aspx ...id=5692419

Ben de sizin gibi bu işin olmaması için dua ediyorum.

eng ygl
10 yıl önce - Pts 01 Oca 2007, 19:28

Asagidaki resimde yer alan bina, Gazi Mustafa Kemal Bulvari uzerinde, Demirtepe'den Kizilay'a giderken Izmir Caddesi'ne gelmeden solda yer almaktadir. Simdilerde kebapci olan bu binanin eskiden elcilik oldugunu animsiyor gibiyim, ama emin degilim. Ankaray yapildigindan beri, yani 11-12 yildir ilk kez onunden gectim bu binanin ve resmi de bugun cektim. Cok guzel bir bina, etrafindaki onlarca cirkin bina arasinda hemen goze carpiyor.

syigit1
10 yıl önce - Pts 01 Oca 2007, 19:59

Fotoğrafını koyduğunuz bina yanılmıyorsam eskiden Macaristan Büyükelçiliği'nin Konsolosluk Şubesi idi.

arda84

10 yıl önce - Sal 02 Oca 2007, 00:00

Bu köşe yazısını okudum, aslında gerçekten fena bir fikir değil çünkü buraların taşınırlarsa sadece yeşil alan olarak bırakılmaları koşulunu da taşıyor. Yani o bütün elçiliklerin devasa bir yeşil alan olarak kentlilere kazandırılması çok güzel olur.

Ancak taşınmalarına da çok gerek yok aslında, yazıda da sorunun asıl kaynağı belirtilmiş, elçiliklerin önündeki barikatlar ve saçma sapan abartı güvenlik uygulamaları, hem de mahkeme kararına rağmen. O çok hukuka saygılı ülkelerin elçilikleri bu konuda da Türk Hukuku'na ve insanına bir nebze saygı gösterseler zaten sorun ortadan kalkacak. Bence mahkeme kararına uymayan bu elçiliklere bir an önce cezai yaptırıma geçilmeli, eğer Türkiye gerçekten bir hukuk devleti ise tabi ki..

ramazan_hu
10 yıl önce - Sal 02 Oca 2007, 02:30

ato başkanı Sinan Aygünde bu fikre destek verdi!

safakis
10 yıl önce - Sal 02 Oca 2007, 02:51

Bu tür uygulamaları sanırım sadece bizde yapmıyorlar... Yoğun bir ABD karşıtlığının yaşandığı Yunanistan'ın başkenti Atina'daki İngiliz ve ABD büyükelçiliklerinin önünde de bu tür abartılı barikatlar mevcut.

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> ANKARA - Haberler ve Sohbet