Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 2
Batur

10 yıl önce - Çrş 27 Arl 2006, 12:41

Bursa, 'ruhaniyeti'ni yeniden kazanırken…

Geçtiğimiz hafta sonu, Bursa'daydım. İki nedenle: İlki, Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin düzenlediği Bursa Edebiyat Günleri'nde, 'Okurla Buluşma' paneline katılmak; ikincisi de, Osmangazi Belediyesi'nin düzenlediği geleneksel Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Ödülleri'nin bu yılki 'Edebiyat ve Bursa' konulu yarışmasında Seçici Kurul üyeliği görevini yerine getirmek!
Hemen belirteyim: Bursa'ya gitmek, benim için her zaman bir bahtiyarlık vesilesi olmuştur. İkinci Dünya Savaşı yıllarını Bursa'nın Orhangazi ilçesinde geçirmiş, o çocukluk yıllarında sık sık Bursa'ya gitmiş biri olarak elbette. Çekirge'de, 'Hüsnügüzel Oteli'nde kalırdık: O ağaçlı, havuzlu büyük bahçeden yemyeşil Bursa Ovası'na bakardım. Çok uzun bir süredir o yeşil görünümün, soğuk bir beton yapılanmayla yer değiştirdiğini biliyordum kuşkusuz. Bursa, benim çocukluğumun 'Yeşil Bursa'sı yok artık, ama Tanpınar'ın dediği gibi, hâlâ 'ruhaniyetli' bir şehir…

Aslında, Karaçelebizade'nin 'yüzlerce çeşmenin serinliği' ve su sesleriyle donattığı; 'türbeleri, camileri, eski bahçeleri'yle bütün bir Osmanlı medeniyetinin 'billur bir avize' gibi aydınlattığı bu müstesna şehrin, ruhaniyeti de yavaş yavaş kaybolmaya başlamıştı. Zaman'ın 'billur avize'sinin ışığı sönüyor muydu usulca;- yoksa bana mı öyle geliyordu? Metruk ve harap köprüler, işyerine dönüşmüş medreseler; yıkık ve pejmurde dergahlar, surlar, saltanat kapıları… Bursa'ya 'ruhaniyeti'ni bağışlayan bu yapılar, kendimize acayip bir biçimde uydurduğumuz modernliğin ruhsuz, soğuk, yabancı ve kalın örtüsünün altında, görünmez mi olmuşlardı?

Osmangazi, Bursa'nın kalbidir;- haydi, yine Tanpınar gibi söyleyeyim, o 'ruh medeniyeti'ni inşa eden ne varsa, büyük bir bölümü, Osmangazi'dedir. Osmangazi Belediyesi'nin de, uzunca bir süredir, Bursa'yı Bursa yapan bu 'ruhaniyet'i ona iade etme konusunda ciddi girişimlerde bulunduğundan da haberdardım elbet…

Son Bursa ziyaretim dolayısıyla, Osmangazi Belediye Başkanı Recep Altepe ile, onun himmeti ve kararlılığı ile ihya edilen köprüleri, medreseleri, dergahları (tümünü değilse bile, bir kısmını!) görmek fırsatını buldum. Başkan Recep Altepe, Seçiciler Kurulu başkanı aziz dostum Mustafa Armağan ve sevgili kardeşim Beşir Ayvazoğlu ile birlikte, bu yılki 'Edebiyat ve Bursa' konulu yarışmanın sonuçlarını açıkladığımız Gökdere Medresesi, işte bu 'ihya' edilen yapılardan biri. Edindiğim bilgilere göre, 'Paşa Çelebi Medresesi' olarak da bilinen tarihî yapı, 15. yüzyıldan kalma. Zamanla "neredeyse tamamen unutulan medrese, birçok yakın zamanlı tarihi kaynakta, 'yok olup giden bir tarihi eser' olarak'' yer almış. Osmangazi Belediyesi, işyeri olarak kullanılan bu tarihî yapıyı satın alıp restore ederek bir Kültür Merkezi'ne dönüştürmüş.

Ya o güzelim Irgandı Köprüsü? 1442 yılında Pir Ali oğlu tüccar Muslihiddin tarafından yaptırılan Irgandı Köprüsü, Gökdere üzerindeki köprülerden biri. Osmanlı'da 'Çarşılı Köprü' olarak bilinen köprülerden biri Irgandı. Osmangazi Belediyesi Basın ve Kültür İşleri Sorumlusu, sevgili dostum Saffet Yılmaz'ın bana verdiği bilgilere göre köprünün, restorasyonu tamamlandıktan sonra, 'kâr amacından uzak bir sanat köprüsü olması'na karar verilmiş; Bursa'ya özgü sanat ve zenaatkarlık ürünlerinin sergilenip satışa sunulduğu dükkanlar da yapılmış. Şimdi orada Bursa bıçağını, İznik çinisini, kısaca, Bursa'ya özgü olanı bulabilmek imkanı var.

Son olarak yine Osmangazi Belediyesi'nin himmetiyle bir kültür merkezine dönüştürülen Karabaş-ı Veli Dergahı'ndan söz etmeliyim. Orayı maalesef göremedim. Ama yine Başkan Recep Altepe'den, Saffet Yılmaz'dan ve değerli dostum Nevzat Çalıkuşu'ndan (o da Seçiciler Kurulu üyesiydi) edindiğim bilgilere göre, 16. yüzyılda Halveti dervişi Şeyh Yakup Çelebi tarafından kurulmuş bir dergah. 1925'te tekke ve zaviyelerin kapatılmasından sonra, İdman Yurdu, sonra da özel mülk olarak kullanılmış. Şimdi ise onarılıp bir Kültür Merkezi'ne dönüştürülmüş; Mevlana Kültürünü Tanıtma ve Yaşatma Derneği ile işbirliği yapılarak, her gece sema gösterileri gerçekleştirilmeye başlanmış…

Aslında surlardan, saltanat kapısından ve Osmangazi Belediyesi'nin 'Kültürel ve Tarihî Mirası Koruma Projeleri'nin tümünden söz etmek gerekir. Bunu bir başka vesileyle yaparım, diyorum ve Osmangazi Belediye Başkanı Recep Altepe'ye kalbi şükranlarımı sunuyorum. Himmeti var olsun!

HİLMİ YAVUZ - http://www.zaman.com.tr/yazar.do?yazino=478775

sayfa 2
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> BURSA - Haberler ve Sohbet