Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Emre Alkor
11 yıl önce - Çrş 20 Arl 2006, 05:32
Büyükşehir Kaçak Yapı Sorununa da El Attı

Alıntı:

Bir süre oluyor... Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin ile konuşurken bir düşüncesini açtı:

`Büyükşehir Belediyesi olarak, yapı polisi gibi çalışacak ve denetim yapacak bir ekip kurmayı düşünüyorum.`

Gerekçesi şuydu:

`Son zamanlarda kaçak inşaatların arttığı ve buna karşı Büyükşehir sınırları içindeki ilçe belediyelerinin yetersiz kaldığı yolunda bir inanış var.`

Kaygısı şuydu:

`Doğrusu istenirse, bu durum beni rahatsız ediyor. Onun için de sorumluluk almak ve gereğinin yapılmasını sağlamak gerektiğine inanıyorum.`

Doğrusu İmar mevzuatının ilçe belediyelerine verdiği inşaat denetleme konusunda, kamuoyuna yayılan olumsuz izlenim üzerine bir Büyükşehir Belediye Başkanı ilk kez sorumluluk üstlenmek adına adım atma gereği duyuyor.

Görüşümüzü O gün Başkan Şahin`e de aktardık.Dahası arttığına inanılan kaçak inşaatların denetlenmesi ve önlenmesi yanında, ilçe belediyeleri arasında koordinasyon sağlanması açısından da böyle bir birimin çok iyi olacağına dair görüş belirttik.

Ardından İki hafta önce İstanbul`daki film festivali tanıtımı öncesinde Başkan Şahin`in gazeteci arkadaşlarımızla yaptığı söyleşiyi, meslektaşımız Selahattin Adıgüzeller köşesinden aktardı. Şahin orada da, `Büyükşehir sınırlarındaki ilçelerde kaçak inşaatların arttığı ve bu inşaatlara ilçe belediyelerinin göstermelik yıkımlar yaptığı izleniminden duyduğu rahatsızlığı` dile getiriyordu.

İşte bu kaygılar Büyükşehir`i farklı bir arayışa yönlendirdi.Çünkü az önce de belirttiğimiz gibi, imar mevzuaatı denetimleri ilçe belediyelerine bırakıp kaçak inşaatla mücadeleden de ilçeleri sorumlu tutuyor.
O nedenle Büyükşehir Belediyesi`nde, İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı`na bağlı olan İmar Uygulama Şube Müdürlüğü bünyesinde iki özel ekip oluşturulması kararına varıldı.

Özellikle Seçim dönemlerinde kaçak yapılaşmanın arttığı gerçeği göz önünde bulundurularak, karar hemen uygulamaya geçirildi. Teknik özelliklere sahip üçer kişiden oluşan ekiplere de, Büyükşehir`e bağlı tüm ilçe ve beldeleri sokak sokak taramaları, inşaatları denetlemeleri görevi verildi.

İki özel ekip sokak sokak yaptıkları denetimler sırasında kaçak olduğunu belirledikleri inşaatlar için ilgili ilçe belediyesini uyarıp harekete geçecekler.

Hatta yapılan işlemden sonuç alınması ve gerekirse yıkımın gerçek anlamda olması için de sekreterya görevi üstlenecekler.Ekipler kuruldu ve çalışmalarına başladılar. Üstelik, ilk tespitlerini de ilgili ilçe belediyelerine bildirdiler. Nitekim daha önceki tespitlere yönelik uygulama olsa bile, son bir ay içerisinde kaçak inşaat yıkımları ilçe belediyeleri tarafından daha farklı yapılıyor.

Böylece kaçak inşaata karşı Bursa`da yeni bir dönem başlamış oldu. Gerçi Başkan Şahin`in kafasında imar polisi uygulaması vardı ama, yasa böyle bir düzenlemeye elverişli değil. O nedenle adına imar polisi denmeden, imar polisi gibi çalışacak bir organizasyona gidildi. Ancak bu noktada da farklı algılama şekilleri ortaya çıkıyor.

Örneğin...

Dışarıdan bakıldığında, Büyükşehir Belediyesi ile sınırları içinde kalan ilçe ve ilk kademeyi oluşturan belde belediyeleri arasında denetimin denetimi anlamına gelebilecek bir durum doğuyor.Bu da belediyeler arasında zaman zaman güven bunalımına yol açabilir. O da hesapta olmayan sorunları doğurabilir.

A.Emin Yılmaz

ziya güney
11 yıl önce - Çrş 20 Arl 2006, 16:58

En son ziya güney tarafından Prş 21 Arl 2006, 09:45 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

SABRİ BİLGİN
10 yıl önce - Prş 21 Arl 2006, 00:03

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> BURSA - Haberler ve Sohbet