Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 4
can.y
11 yıl önce - Prş 03 Ağu 2006, 20:35

Rumuz: amilie:)
Alıntı:
BİR TÜRKÇE ÖĞRETMENİ ADAYI OLARAK ÜLKEMİZDEKİ MAĞAZALARA,ALIŞVERİŞ MERKEZLERİNE,KURUM VE KURULUŞLARA VERİLEN YABANCI İSİMLERİ ŞİDDETLE KINIYORUM.BİR ÜLKEYİ BAŞTA DİLİ AYAKTA TUTAR.LÜTFEN DİLİMİZE SAHİP ÇIKALIM VE ONU KORUYALIM

Güzel kardeşim haklısın da o zaman rumuzun neden yabancı bir  isim?

Alper Minaz
11 yıl önce - Cmt 05 Ağu 2006, 00:30

Can_01 Güzel bir tespit.
EVET.
Bir ülkeyi başta dili ayakta tutar.

erkan
11 yıl önce - Cmt 09 Arl 2006, 15:54

akköprü ismi civardaki selçuklu yapısı köprüden kaynaklanıyor. akköprü adının suyu mu çıktı da ankamall yaptılar? türkçesini at, gavurcasını al, peh...

Murat Caner
11 yıl önce - Cmt 09 Arl 2006, 19:30

Mal anka kuşu? Mallık kuşlara da bulaşmış! Mall bunlar gel vatandaş mall gör.

denisk
11 yıl önce - Cmt 09 Arl 2006, 20:04

alışveriş merkzini büyüttüler ancak tuvaletler bu yükü kaldıramıyor, ankamala gittiğimde tuvalete girmek işkence oluyor, pisuvarlar ya tıkalı yada sızdırıyor!!! tuvaletlerinde çoğunun sifonu bozuk oluyor sanki kızılayın ortasındaki parasız bir umumi tuvalet.

seferoglu

11 yıl önce - Pzr 10 Arl 2006, 03:35

ben de 2 yıl İzmir ve civarında yaşayıp memlekete dönünce şoklara uğramıştım. Handi Mall kafalı uydurdu dedim. Moll (ince o) okunuyomuş. hadi bakalım.
Hallk arasında Migros olarak geçneye dewam ediyor.

Dolmuşların tabelalarında Ankamall die yazmaya başlamış bile . Migros Taksi adını Ankamall Taksi yapmış , bi de site kurmuş (gariban Et-Balık taksi hala köşesinde yolcu beklesin dursun)

Alev06

11 yıl önce - Pts 18 Arl 2006, 16:54

Ankamall adını ben de hiç kabullenemedim ama S.memo arkadaşımın 'Ankara mal bir şehir' cümlesini de sindiremedim.İlk çağlardan beri kentler akropollerin etrafına tekerlek biçiminde yayılarak oluşmuştur.Akropoller için yüksek,erişilmez rahat savunulabilen tepeler seçilirdi genellikle.İşte o her yerden görünen kalenin etrafı eski Ankara.1928 yılında açılan bir planlama yarışmasını kazanan Alman mimar Prof.Herman Jansen kalenin gelecek nesillere ulaşabilmesi için cam bir fanusla kapatılmasını önermiştir.Çarpıcı binaların yapılmasından önce elimizdekileri çarpıcı hale getirmeliyiz.Gelin bir gün bir değişiklik yapın,ismini sevmediğiniz alışveriş merkezleri yerine bir dolmuşa binin ve Ulus'a gidin.Sur duvarlarıyla kısıtlı dar alanda yapılmış iki-üç katlı geniş saçaklı Cihannüma'lı Ankara evlerini gezin.Suluhan'da bir çay için,Samanpazarı'ndaki ara sokaklara girin,hala yaşayan dokusuyla Yahudi mahallesini gezin.15.yy da İspanya'dan kaçan yahudilerin kurduğu bu mahallede artık onlar olmasa da yaşam devam ediyor.Mall'larda göremiyeceğiniz küçük esnaf hala kepenk kapatmamış,çalışıyor.Cemaati gittiği için kapalı olan sinagogun önünden geçin,yine kalede restore edilmiş evleri dolaşın.Göreceksiniz ki uzaktan gecekondu deyip geçebileceğiniz bir siluet değil orası.Denizi yok diye suçlanan Ankara'nın ne derya deniz köşeleri var,keşfe çıkın.Yazdıklarımın sonuna Ankara sevdalısı yazar Bilal N. Şimşir'in kitabından bir alıntıyı ekliyorum:1920'lerde Ankara kedisi,keçisi ve armudundan başka birşeyi olmayan tozlu,sıtmalı bir anadolu kasabasıydı.İstanbul ise gösterişli,görkemli bir imparatorluk başkenti.Bin küsur yıl  Bizans'a,beşyüzyıl da Osmanlı İmparatorluğuna başkentlik etmişti.Ankara gibi sönük bir kasabanın bu şanlı İstanbul'u başkentlik tahtından indirmesi,sıska bir gencin yılların pehlivanını yere serivermesi gibi şaşırtıcı bir olaydır...

berkay_yılmaz
10 yıl önce - Sal 19 Arl 2006, 16:56

Arda arkadasıma katılıyorum.son bikaç seneden beri bizlerde bi yabancılaşma,türkçeye yabancı kelimeler katarak konuşma yaygınlaşmıştı ve bu arada ankamall ismide iğrenç bir şey.bari bi iş yapmışlar tam yapsalarda.tümden yabancı bi kelime koysalarmış.böylelikle sacma sapan ve alay konusu olmus bu kelime

Neymiş ''mal''  bari utanmasalarmış ankamall yerine ankaramall koycaklarmıs ismini.bu ülkede bazı şeyler benim morelimiçok bozuyor.dimi arkadaşlar gelinde sinirlenmeyin

sayfa 4
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> ANKARA - Haberler ve Sohbet