Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Mine-Myra

10 yıl önce - Pts 18 Arl 2006, 01:26
Sultanahmette yangın ve atlattığımız tehlike

Cumartesi gunu sultanahmete gitmeye karar verdik. hava guzel..
neyse ben meydanda indim ve bufeye gittim.bufeden donuyorum sagima baktim sultanahmet,solumda ayasofya..off dedim icimden ..yine husu doldum.(ama bu baska bir yazi konusu)

gezindik etrafı seyrettik..aa karnimiz acikti,gozleme yiyelim dedik.
sultanahmet camiinin bahcesinin arkasinda kosede gozleme evi var
oraya girdik.ama tuhaf bir yer.
kucuk masalar,masalar tozlu icerde kimse yok falan..ben bunalirim oyle yerlerden..kimsesiz..bakimsiz..icim daraldi kalkalim dedim.siparis vermeden kalktik.
neyse kalktik ama o sirada yan da bir sokak dikkatimi cekti.
eski bir istanbul sokagi,daha once nasil dikkatimi cekmemis.

suraya bakalim dedim.makineyi cikardim.
hem yuruyoruz hem evleri falan cekiyorum.
cumbali evler.cumbalarda sardunyalar.asi boyali nefis kucuk ahsap konaklar..mini mini..
ustunde Dogu Turkistan as evi falan yaziyor.allah allah ne alaka falan dedim icimden.neyse sokaktan ciktik baska bir cay evine yuruduk oturduk cay soyledik ve siren seslerini duyduk bir kosturmaca oldu ve...

..bir GUMLEME...

yerimizden sicradik resmen.dona kaldik.
biraz once geldigimiz sokaktan bir duman yukseldi.
sirenler kosusan sivil polisler,polis arabalari ve arkasindan itfaiye arabalari..

biraz sakinlestikten sonra merakla dumana dogru yoneldik.
bizim 20 dk once gectigimiz sokaktan ve fotograflarini cektigim evlerden biri su gozleme evine en yakin olani yaniyor.
ama ne yanmak.
polis kordona almis..bina catirdiyor,alevler gokte..
dumandan goz gozu gormuyor o sokakta.

eger biz ailece o gozleme evine otursaydik,bina ucarken patlarkan kirilan camlar,tahtalar ustumuze yagacakti.
belki bize de gelecekti,belki yaralanacaktik..

veya 15 dakika once ben o sokakta fotograf cekip aval aval o evlere bakarken bina onumde patlayacakti..(sanirim yanginla beraber tup patladi evlerden birinde)

hala saskinim..

acaip bir sey atlattik..verilmis sadakan varmis derler ya..
sadakalar degil belki ama sanirim insani baskalarinin o kisiye yukledigi pozitif enerjiler koruyor.
isteyen hayir dua almak desin,isteyen sadaka..benim inancım boyle..

neyse..hala aranizdayim..

NOT:o eski guzel evin son fotosu bende artik..ve diger yangin fotolari..bir tarih daha yandi bitti kul oldu.

Mine

eng ygl
10 yıl önce - Pts 18 Arl 2006, 10:58

Gecmis olsun Mine Hanim, yaralanmasaniz bile, o yanginin yanibasinda cok daha kotu etkilenirdiniz bu olaydan, iyi ki oturmamissiniz orada.

Peki patlama ve alevlerin bir anda binayi sarmasinin nedenini ogrenebildiniz mi?

Mine-Myra

10 yıl önce - Pts 18 Arl 2006, 11:10

Engin bey teşekkür ederim.
malesef tam olarak öğrenemedik.
o ses tüp patlamasından başka bir şey değildir denildi.
ama patlamadan önce polislerin sirenlerle veya koşarak bölgeye gitmeleri düşündürdü beni
15 dakika önce sokak ve evler bomboş gözüküyordu
o kadar kısa sürede alev sardı ki her yanı..
ön tarafta bulunan halıcılar hemen mallarını dışarıya attılar.

4 itfaiye arabası vardı biz oradan ayrılırken ve gökten kül yağıyordu.
yangın fotoğraflarını sultanahmet camiinin bahçesinden çekebildim.

yalnız ambulans gelmediği için can kaybı yok diye düşündüm.

Alıntı:
Sultanahmet'te yangın  

İSTANBUL (A. A)
Sultanahmet'te yangın çıkan 3 ahşap bina, büyük oranda hasar gördü. At Meydanı Tavukhane Sokak'ta bulunan "Türkmenistan Sofrası"nın deposunda henüz belirlenemeyen bir nedenle yangın çıktı. Bir anda ahşap binayı saran alevler, daha sonra halı satışı yapılan bitişikteki ikişer katlı 2 binaya da sıçradı.

Olay yerine gelen itfaiye ekipleri ve iş yeri çalışanlarının çabaları sonucu kontrol altına alınarak söndürülen yangında, her 3 binada da büyük oranda hasar oluştu.

Alevlerin, İstanbul Kültür Turizm İl Müdürlüğü binası olarak kullanılan Recep Yeter Köşkü'ne sıçraması itfaiye ekiplerince önlendi. Yangının çıkış nedenine ilişkin inceleme sürüyor.

şu benim resmini çektiğim güzelim mavi konak yanarken..

özlem_deniz
10 yıl önce - Pts 18 Arl 2006, 13:36

Çok geçmiş olsun Mine hanım , göründüğü kadarıyla büyük bir tehlike atlatmışsınız.
Bu arada yaşadığınız olayı anında görüntülemeniz de , usta bir gazetecilik başarısı adeta..
Umarım yanan binalar kısa zamanda , restore edilerek kültürel ve tarihi varlığımızdaki yerlerini korumaya devam ederler...
Sultanahmet'i ben İstanbul'un kalbi gibi görüyorum..Oraya gittiğinizde duyduğunuz huzur ise her insanın yaşamak isteyeceği en güzel duygu yoğunluğu , ben de her gittiğimde yaşarım..
Böyle güzel bir şehre sahip olduğumuz için çok şanslıyız..
Bunun yanında onu korumak için her seviyede ve kademede, daha fazla ihtimam , kontrol ve dikkat göstermemiz gerektiğine inanıyorum..
Çünkü başka İstanbul yok..

ömer_r

10 yıl önce - Sal 19 Arl 2006, 16:19

Geçmiş olsun
siz kendini kurtarabilmişiniz çok şükür ama bir güzelim tarihi ev daha *tarih *oldu neyse ki son fotograflarını da çekebilmişsiniz.
Sultanahmet çevresindeki işletmelere gelince bazıları çok temiz ve tertipli olmasına rağmen bir çoğuda sizin bahsetiğiniz gözlemeci gibi,İstanbulun ve Türkiyenin gözbebeği bir yer daha estetik ve derli toplu olması gerekiyor  

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> İSTANBUL - Haberler ve Sohbet