Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 2
e_ozgen
11 yıl önce - Pts 04 Arl 2006, 22:55

Anadolu-hisarı, vaya gerçek adıyla Güzelce-hisar, Aşıkpaşa-zade Tarihi'nde geçer. Türkler'in, yani bizim,  boğaz-içindeki, fetihden evvelki "ilk"  'iç-kalesi'dir. Göksu, hem Karadeniz'e; hem karşı kıyıya (='avrupa yakası' =rum-eli-hisarı), hem de Doğu Roma'nın Hagia Sophia merkezli stadium'una hakim bir mevkide konuşludur.  Fatih Sultan Mehmed Han devrinde ciddi bir genişlemeye, tamire tabi tutulmuştur. İçinden tramvay geçen şarkıya nazire, içinden 'yol geçen' dünyanın tek kalesidir!  

Bir zamanlar, Beykoz Belediyesi'nin Başkan Yardımcısı Sn. Uğur Kökden, ve o zamanlar-ki müze müdürünün Anadoluhisarı Mahalle Muhtarı Sn.Nazmiye Korkmaz ile yapmış olduğu "uğraşı"nın heba olmadığını görmek, bir Beşiktaş'lı olarak bana da huzur duyuruyor.

Zannediyorum ki, önemli olan, tarihi eserlerimizin "özel"leştirilmesi konusundaki "çelişki" ve "şüphe"ler... Bunları gidermek ise elbette, yönetimin görevi?

Bu arada, Özcan adlı kullanıcının, "Gittiğim gün kimse yoktu. Telleri aşıp burçlarına tırmanmıştık 2-3 arkadaş. (...) Bir dolu da resim çekmiştik.  Manzarası muhteşem. " satırlarına binaen, şayet elinde mevcut ise, o tarihli resimleri on-line etmesini istirham etsem? Biraz nostalgia, biraz da arşiv için?

Teşekkürlerimle...

suat914

11 yıl önce - Sal 05 Arl 2006, 00:55

Yıllar önce ramazanın yaza denk geldiği bir dönemde (ablamın oruçlu olmasından hatırlıyorum) bizi rumelihisarına götürmüşlerdi tahminen 84-85 yılları heralde, içeri girip zindanlarda dahil olmak üzere her yeri gezmiştik oysa şimdi her yeri kapalı, hatırımda kalan tahta merdivenler ip korkuluklar, keşke şimdi de açılsada gezebilsek.

Sinan Doğan

11 yıl önce - Pzr 17 Arl 2006, 23:42

En son gördüğümde yine restore edilir gibi bir görüntüsü vardı. Ama bu ülkede bir yapıyı veya resterasyonu bitirmek seneler süren bir olay. Ayasofya'nın yaklaşık 15 yıldır bitmeyen Kubbe resterasyonu gibi burasıda hiçbir zaman bitmeyecek gibi

sayfa 2
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> İSTANBUL - Haberler ve Sohbet