Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Mine-Myra

11 yıl önce - Prş 14 Arl 2006, 11:41
Esnaf Hastanesi, Business Hospital oldu


İTO başarılı bir işe imza attı ama adı tutturamadı.
neden ingilizce isim anlayabilmiş değilim.

yine de yeni hastanemiz hayırlı olsun İstanbul'a


Alıntı:

Esnaf Hastanesi, Business Hospital oldu


Kapalı bulunan Süleymaniye'deki Esnaf Hastanesi 10 milyon YTL'lik yatırımla yenilenip 'Business Hospital' adıyla hizmete girdi.

Türkiye'nin ilk tam teşekküllü özel hastanelerinden biri olan İstanbul Esnaf Hastanesi, İstanbul Ticaret Odası, İstanbul Sanayi Odası, İstanbul Ticaret Borsası ile Esnaf Hastanesi Koruma ve Yardımlaşma Derneği'nin ortak yatırımıyla yenilendi. Bir süredir kapalı bulunan ve iki senelik yapılanma sürecinde 10 milyon YTL'lik yatırım yapılan hastene, 10 bin metrekarelik alan üzerine kurulu 6 katlı binasında 15 uzmanlık dalında sağlık hizmeti verecek. 5 ameliyathane, 15 yataklı yoğun bakım ve 4 yataklı yeni doğan ünitelerine kavuşan hastane yapılanma süreci sonunda da ismini "Business Hospital'' olarak değiştirdi.

Sabah


mbedir
11 yıl önce - Prş 14 Arl 2006, 12:25

Gereksiz yere yabancı isimler kullanılıyor. Bence farklı kelime kullanılacaksa bu kelimelerin Turkce lehçelerinden seçilmesi daha uygun olabilir.

HAKANGENCAY
11 yıl önce - Prş 14 Arl 2006, 19:19
hastane


merhaba kusurabakmayın ama esnaf hastenesi semt olarak yani acık adresi söylermisiniz?Yasin Efesoy

11 yıl önce - Prş 14 Arl 2006, 19:53

biraz eleştireceğima ma kusura bakmayın... malum; gerçekleri konuşmalıyız...

İTO ile Denizli Ticaret Odası (DTO)'yu kıyasladığımızda; "Ooop! Dur bakalım orda! Burası İstanbul, tabii ki doğal. Burası Türkiye'nin kültür merkezi. Olacak tabii İngilizce isimler..." derler büyüklerimiz(!). yav kardeşim anladık tamam İstanbul Kültür Merkezi de; o zaman:

1. Türkiye'nin kültür merkezinde "MARKA" olmadığı ve bir Türk kurumunun yaptığı halde neden İngilizce isim kullanılır? Türkiye Kültür Merkezi olarak tabir edilen bu yerde Türk Dilini arka plana atmanın mantığını açıklayabilecek olan?
2. Madem ki sen Esnaf Hastanesi'ni Business Hospital yaptın, o zaman git esnafların ünvanlarını da Tic. yerine Co. olarak değiştir. Doğru değil mi...
3. Madem İstanbul bizim kültür merkezimiz, neden Uluslararası Tiyatro Şenliği Denizli Belediyesi'nce Denizli'de yapılıyor? (Denizlili olduğum için söylemiyorum.)
4. Daha da önemlisi, neden Denizli gibi bir ilde Merhum Vali Recep Yazıcıoğlu'nun takdirine uyarak Belediye "Tabelalarda Türkçe Kullanılması Kararı" çıkartıyor ve Türk Dil Kurumu (TDK) tarafından ödüllendirilerek Denizli'ye "Bu İlde TÜRKÇE Kullanılmaktadır!" beraati verilip, 2007 de bu konuyla ilgili tabelalar şehir giriş-çıkışlarına yerleştiriliyor? İstanbul gibi bir kentte, hele ki Kültür Merkezi olan bir yerde bunu yapmak çok mu zor ve doğru değil mi?

Geçelim bunları...

En Önemlisi;

DİL OLMADAN KÜLTÜR OLMAZ!!!      


Akın Kurtoğlu

11 yıl önce - Pzr 17 Arl 2006, 19:26

Son derece gereksiz bir özenti olmuş... 40 yılılk "Esnaf" kelimesi anlaşılan basit kaçıyor şeklinde yorumlanmış   ve İngilizce'de de aşağı-yukarı aynı anlamı taşıyan "Business" kelimesini oturtuvermişler... (Sonundaki Hospital kelimesine ise hiç gelmiyorum bile )

Devam!... Türkçe'mizi gün geçtikçe başarıyla yok ediyorsunuz... Devam!...

Akın KURTOĞLUcevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> İSTANBUL - Haberler ve Sohbet