Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
serkan_
11 yıl önce - Pts 11 Arl 2006, 10:47
Hipodram " Türk Parkı" için gün sayıyor


Hipodram " Türk Parkı" için gün sayıyor

Milli Komite’nin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer Başkanlığı’nda yapılan toplantısında, AKM içindeki Hipodram’a, ’Türk Tarih ve Kültür Parkı’ yapılması kararı çıktı. Toplantının perde arkasını Ankara Hürriyet açıklıyor. Devletin zirvesini biraraya getiren toplantıda kararı alınan ’Türk Tarih ve Kültür Parkı’nda Türklerin Ortaasya, Selçuklu, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerine ait eserler ve figürler sergilenecek.

MİLLİ Komite’nin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer Başkanlığı’nda yapılan toplantısında, Atatürk Kültür Merkezi (AKM) içindeki Hipodram’a, ’Türk Tarih ve Kültür Parkı’ yapılması kararı çıktı.


Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in başkanlığında bir buçuk saat süren Milli Komite toplantısına, Başbakan Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, Ankara Valisi Kemal Önal, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Atatürk Kültür Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanı ve Milli Komite Genel Sekreteri Prof. Dr. Sadık Tural ile Milli Komite Danışman Üyeleri Prof. Dr. Tunca Toskay, Prof. Dr. Oluş Arık ve Prof. Dr. Yüksel Öztan katıldı. Toplantı konusuna ilgisi nedeniyle Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Nafiz Özak da toplantıda yer aldı.

PERDE ARKASI

Toplantının perde arkasında ise şunlar yaşandı: Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ile Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, Cumhurbaşkanı Sezer’den AKM alanında yapmak istedikleri projeler için yetki istediler. Ancak ikilinin bu isteği Cumhurbaşkanı Sezer’den onay alamadı. Daha sonra toplantıda AKM alanı içerisindeki Hipodrom’a, ’Türk Tarih ve Kültür Parkı’ adı altında bir müze yapılmasına karar verildi. Park’ta ise Türklerin Ortaasya, Selçuklu, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerine ait eserler ve figürlerin sergileneceği öğrenildi. Projeyi ise Genelkurmay Başkanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Ankara Büyükşehir Belediyesi üstlendi. Parkın yapımına kısa süre içinde başlanılacağı da öğrenildi.

www.ankarahaber.com


cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> ANKARA - Haberler ve Sohbet