Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 4
Kazandibi
11 yıl önce - Prş 30 Ksm 2006, 10:55

Alıntı:
36 olan en yüksek katlı kulenin kat sayısını 24'e düşürdü. Böylelikle binanın yüksekliği de 192 metreden 146 metreye düştü.


Haber gazete tarafından yanlış yorumlanmış.

192.32m'den 146.30m'ye inmiş olması, tepesindeki antenin kaldırılmış olması anlamına geliyor.

Yani 36 katlı olacak ama antensiz.

Kat sayısından düşmek yerine antenden düşerek Füze Komutanlığı'nı ikna etmişler.

(İşin komik yanı tüm bunlar artık "dinozor" olmuş ve yakında envanterden çıkarılacak olan, II. Dünya Savaşı Alman teknolojisi bazlı Nike Hercules füzeleri için yapılıyor...)


Yakup

11 yıl önce - Prş 30 Ksm 2006, 16:45

anlamadigim bir sey var, niye dahala bu projeyi konusuyoruz..?

bu proje iptal olmamismiydi..?  


ELCIN19
11 yıl önce - Cum 01 Arl 2006, 15:00

Bu komediye anlam vermiş degilim, ne füzesi, bu ne saçmalik. Füze rampalarinin ne işi var Türkiyenin finans merkezinde. Başka bir yere tasimalari mümkün degilmi. Levent,in gelismesi bu füze rampalarindan cok daha önemli ,sonucta füzeyi başka yerden firlatirlar, sanki her ay 3-5 füze firlatiyorlarda, kabul edilecek gibi degil, zaten bu zamana kadar geride kaldik

Levent Türkiyenin gökdelen bölgesi, o füzeleride artik oradan kaldirip baska yerlere taşisinlar. 24 katli bir bina,da yüksek apartman olabilir, ne gökdeleni 24 katla, sıradan özelligi olmayan bir bina olabilir 24 katla.

Offfffff ya ne zaman + 100 kat gökdelenler olacak, yeter bu 25- 30 katlik gökdelen taklitleri.  gyilmaz
11 yıl önce - Cum 01 Arl 2006, 18:19

Bence fuze olayi hikaye! Stratejik olarak bakarsak, bogazin korunmasi icin kullanilan fuzelerin bogaza gelmeden cok once konumlandirilmasi lazimdir. Tehlike zaten oraya kadar gelmisse is isten gecmis olur diye dusunuyorum! Her kurum, memleket islerinde ve karar mekanizmasindaki onemini vurgulamak icin boyle engeller cikariyor gibime geliyor!. Kedi fare oynamayi seviyoruz galiba!

Kazandibi
11 yıl önce - Pzr 03 Arl 2006, 12:53

Füze rampaları Boğaz'ın çeşitli yerlerinde konuşlu, Levent'te değil (Boğaz Köprüsü'nün Avrupa ayağından Anadolu ayağına doğru arabayla giderken (gişelere yaklaşırken) şöyle sağ tarafa doğru bir bakınız)

Nike Hercules füzesinin en büyük dezavantajı "dikine fırlatma" sistemine sahip olmaması.

Şu anda tüm modern SAM füzeleri "dikine fırlatma" (VL) sistemine sahip oldukları için 360 derecelik bir alanı koruyabiliyorlar, ancak eski moda bir sistem olan Nike Hercules ne bu özelliğe sahip ne de havada manevra yapma kabiliyetine. İşte bu yüzdendir ki gökdelenler Boğaz'ın füze savunma şemsiyesinde önemli gediklere (körlüklere) sebep oluyorlar.

Asıl sorulması gereken soru "füzelerin Boğaz'da ne işi var" değil, "neden bu denli önemli bir konuda (Füze Savunma Şemsiyesi) hala eski moda sistemler kullanıyoruz" olmalı. Hatırlarsanız II. Irak Savaşı sırasında Hollanda ve Almanya'nın bize kendi Patriot füzelerini göndermelerini istemek zorunda kalmıştık.

Nike Hercules füzelerinin Yunan Hava Kuvvetleri'ne ait F-16 Block 52+ savaş uçaklarını vurabileceklerini sanmıyorum. Yunan Mirage 2000-5'leri tarafından Boğaz Köprüsü'ne doğru fırlatılacak uzun menzilli bir Scalp-EG/Storm Shadow füzesini de durduramazlar.

İşte bu yüzdendir ki geçen yıl I-HAWK ve Rapier füzeleri envantere girdi (pek çok Batı ülkesinde hizmet dışına bırakılan bu eski sistemler yine de Nike Hercules'den daha yeniler ve hiç değilse havada manevra yapma kabiliyetine sahipler)

Geçtiğimiz yıl yeni bir "Füze Savunma Şemsiyesi" ihalesi açıldı ve en güçlü adaylar Patriot-III (PAC-3), S-300/S-400 ve Arrow füze sistemleri.sayfa 4
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> İSTANBUL - Haberler ve Sohbet