Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Siirt'te Baraj Faciası

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ziya_tk

3 yıl önce - Pzr 24 Ağu 2014, 19:45
Siirt'te Baraj Faciası

Piknik yapanlar baraj suyuna kapıldı

Siirt'te piknik yapanlar baraj suyuna kapıldı. Olay yerine çok sayıda kurtarma ekibi ve ambulans sevkedildi.

Baraj kapaklarının açıldığı bölgede piknik yapan vatandaşların sular altında kaldığı ihbarı üzerine bölgeye çok sayıda kurtarma ekibi ve ambulansın sevkedildiği bildirildi.

Siirt Vali Yardımcısı Mustafa Pala, Alkumru Barajının bir saat önce kapaklarının açıldığını yasak bölgede piknik yaparken sulara kapılan 4 kişinin kurtarıldığını bölgede arama çalışmalarının sürdüğünü söyledi..

Haber Kaynağı:STAR

İbrahim YILDIZ

3 yıl önce - Pzr 24 Ağu 2014, 21:30

Ölenlere Allah'tan rahmet diliyorum. Kayıp olanların da en kısa zamanda bulunmasını umuyorum.

Böyle bir olayın bilinçli olabileceğini düşünen birilerinin olduğunu tweter da rastladığım bir yorumdan öğrendim.

En son İbrahim YILDIZ tarafından Pzr 24 Ağu 2014, 21:34 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

Burç

3 yıl önce - Pzr 24 Ağu 2014, 21:32
yasak bölgede piknik yapmak

İnsanlar yasaklara aldırış etmiyor, sonra da "devlet vatandaşlarını katletti"...

avsarkilici
3 yıl önce - Pzr 24 Ağu 2014, 22:52

Celil sanirim bonsai kurbani. Yasak alanda piknik yapan kişileri devlet nasil kontrol etsin.

" kes ugurcuum, kapa kapa... Gene piknikte birileri var allaasen."

Levent_Kuzey

3 yıl önce - Pts 25 Ağu 2014, 16:37

Gazetelerde bir kapak açma furyası gidiyor. Yazın ortasında su kıtlığında sel yok fezeyan yok bir baraj niye kapak açıp suyu boşaltsın? Santral kapak arızası yok diyor.

Görünüşe göre bu olay kapak açma falan değil normal işletme durumu. Yaz boyu genelde belirli aralıklarla ve yine çoğunlukla az güçte 1-2 ünite çalışılır. Akarsu yatağında çoğunlukla sadece cansuyu dediğimiz doğal hayatı koruyacak kadar az bir su bırakılır. Dolayısı ile insanlarda yazın orada su olmaz gibi bir algı oluşur.

Santralin açıklamasına göre bölge yük tevzi müdürlüğü 3 ünite birden devreye alma talimatı vermiş. Herhalde acil bir gerilim veya frekans düşümü tespit edildiyse, o santralin tam güç çalışması istenmiş. İnternette bulduğum bilgiye göre alkumru yaklaşık 150 m3/sn su harcıyor. Yani saniyede 7 tanker dolu su.

Ayrıca santraller devreye girerken piknikçileri veya akarsu yatağındaki uyarmak için siren çalmaz. Siren sadece santral içinde ve en fazla yakın çevresinden duyulacak kadar, kendi personelini uyarmak için çalınır. Ayrıca tüm santral çıkışındaki akarsu yataklarında yüzlerce tehlike işareti, girilmez vs. tabelası vardır.

İşin teknik açıklaması böyle.Ama Siirt barosunun bir açıklaması var, evlere şenlik. Okumanızı tavsiye ederim. Adamlar hukuk yerine mühendislik okumaları gerekiyormuş.

Şayet ille kabahatli aranıyorsa, önce vatandaşın kendisi sonra da o bölgeye girmesini engellemeyenlerdir.

mcagri
3 yıl önce - Pts 25 Ağu 2014, 16:47

Burada sorulması gereken soru şu: bu yasak etkili bir şekilde duyurulmuş mu, görünür yerlerde uyarılar var mı? Bu da yetmez, kontrollerle yasağa uyulması sağlanarak bölge halkında bir farkındalık oluşturulmuş mu. Yoksa "yasaklamıştık kardeşim" diyerek işin içinden sıyrılmakla olmaz bu işler.

Burç

3 yıl önce - Pts 25 Ağu 2014, 16:54
hangi yasağa uyuluyor ki?

Alıntı:
bu yasak etkili bir şekilde duyurulmuş mu, görünür yerlerde uyarılar var mı? Bu da yetmez, kontrollerle yasağa uyulması sağlanarak bölge halkında bir farkındalık oluşturulmuş mu.

"Farkındalık oluşturmak" mı? Espri yapıyor olmalısın...

Levent_Kuzey

3 yıl önce - Pts 25 Ağu 2014, 17:31

Alıntı:
Burada sorulması gereken soru şu: bu yasak etkili bir şekilde duyurulmuş mu, görünür yerlerde uyarılar var mı? Bu da yetmez, kontrollerle yasağa uyulması sağlanarak bölge halkında bir farkındalık oluşturulmuş mu. Yoksa "yasaklamıştık kardeşim" diyerek işin içinden sıyrılmakla olmaz bu işler.

Bunların hepsi fazla fazla yapılır. Ama akarsu yatağına insanların inmesini tamamen engellemek zor.

Kimi odun toplamaya iniyor, kimi kafa çekmeye, kimi pikniğe, kimi balık tutmaya, kimi de keçilerinin peşinden akarsu yataklarına iniyorlar.

Akarsu yatağında su yükselmesine karşı alınabilecek tedbir yok. Kilometrelerce boyunca siren düzeneği yapamazsın. İnsanların levhalara bakıp kurallara uymasını sağlamaktan başka çare yok.

mcagri
3 yıl önce - Pts 25 Ağu 2014, 17:55

Kuralı uygulatmakla sorumlu olan da devlet. Orada tek bir insanın dahi ölmemesi için eğitiminden, alarmına kadar ne önlem varsa alacaksın. Yasakladık, üzerimizden attık sorumluluğu dersen aynen şimdiki gibi 3. dünya ülkesi olursun. Sağlık ve güvenlik konusuna garp memleketlerinde takıntı derecesinde önem verildiğini özellikle orada yaşamış arkadaşların çok iyi bilmesi gerekir ama nedense burada bir anda başka başka düşünmeye başlıyorlar.

Antiparantez, o piknik yapılan yerde doğru dürüst bir tabela olduğuna da inanmıyorum. Varsa bile tehlikeyi yeterince yansıttığına da inanmıyorum. Orada bu olay dışında bir tane yetkilinin denetim yapıp ceza falan yazdığına da zerre ihtimal vermiyorum. Kapak mı açıldı ya da başka bir nedenle suyun seviyesi arttı bunu bilmiyorum ama bunu yapanın "piknikçileri boğmak" gibi bir riskten kesinlikle haberdar olmadığına da kalıbımı basarım. O bölgenin, o tesisin bir risk değerlendirmesi yoktur, dolayısıyla böyle bir risk irdelenmemiştir, bu konuda da her türlü bahse girerim.

Risk gerçekleşene kadar hepimiz delikanlıyız ama risk gerçekleşince herkes bir anda dünyanın en kuralcı ve tedbirli adamı kesiliyor. Devlet vatandaşı, vatandaş devleti gerekli önlemleri almamakla suçluyor.

Levent_Kuzey

3 yıl önce - Sal 26 Ağu 2014, 09:48

Alıntı:
Kuralı uygulatmakla sorumlu olan da devlet. Orada tek bir insanın dahi ölmemesi için eğitiminden, alarmına kadar ne önlem varsa alacaksın.

Yazınızda %100 haklı olduğunuz tek nokta eğitim. Ama santral personeli eğitimi değil, onlar zaten eğitimli.

Devlet, tıpkı gelişmiş ülkelerdeki gibi her insanı küçüklükten beri "birey" olarak eğitmelidir.Yani düşünen, sorgulayan, çare bulan, kuralların neden konduğunu bilen ve bu kurallara uyabilen.

Bu yapılmadığı için böyle kazalar oluyor.

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET