Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Behçet Uluvar

11 yıl önce - Pts 20 Ksm 2006, 10:09
16. Bursa Fotoğraf Günleri

.

Fotoğraf Sanatcısı arkadaşım Seçkin YALÇIN'ın geçen Mart ayında Adana Sabancı Devlet Güzel Sanatlar Galerisinde açtığı "Işık Suya Dokunduğunda" isimli fotoğraf sergisi; bu yıl 16.sı yapılan Bursa Fotoğraf Günleri kapsamında 20-30 Kasım tarihleri arasında Bursa Kent Müzesinde sergilenecek.

Fotoğraf Günleri programında serginin resmi açılışı 21 Kasım 2006 Salı günü.
Bu heyecanı ve keyfi paylaşabilmek dileğiyle.
Sevgi ve saygılarımla.

YER: Tayyare Kültür Merkezi - Ara'dan Seçmeler - Üstat Ara Güler
       Bursa Kent Müzesi        - Işık Suya Dokunduğunda - Seçkin Yalçın

En son Behçet Uluvar tarafından Pts 20 Ksm 2006, 10:30 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

Ercan ÇIKRIKÇIOĞLU
11 yıl önce - Pts 20 Ksm 2006, 20:31
Fotograf sergisi-yorum

Merhaba,
Çok ilginç olmalı. Bilhassa Bursa da oturup da gidebilen şanslı dostlar. Yorumlarınızdan bizleri mahrum etmeyiniz...
Ercan ÇIKRIKÇIOĞLU

Akın Alan
11 yıl önce - Sal 21 Ksm 2006, 16:15

Fotoğraf Günleri Başladı  

- Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl 16.’sı düzenlenen Fotoğraf Günleri, usta fotoğraf sanatçısı Ara Güler’in ‘onur konuğu’ olarak katıldığı ‘Bursa Hatırası’ fotoğrafının çekimiyle başladı.  

Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Recai Ekmekçi, 16. Fotoğraf Günleri’nin açılışında yaptığı konuşmada, sanatın bir eğlence aracından daha çok toplumsal yaşamın her alanında daha iyinin ve daha doğrunun estetik bir dille ifadesi olduğunu söyledi. Fotoğraf Günleri’nin bu yıl geçen yıllardan çok farklı zengin içeriklikle gerçekleşeceğini belirten Ekmekçi, etkinlik kapsamında açılan Ara Güler’in eserlerinden oluşan “Ara’dan seçmeler”, 100 fotoğraf sanatçısının “Bir damla da siz olun” çağrısıyla Lübnanlı çocuklar için gerçekleştirdiği “100 sanatçı - 100 fotoğraf” ve Saner Şen’in “Irak’ta yağma” adlı fotoğraf sergilerinin 30 Kasım Perşembe gününe kadar Tayyare Kültür Merkezi’nde ücretsiz gezilebileceğini bildirdi.  

Savaş fotoğraflarıyla savaş mağduru çocuklara destek

Fotoğraf Günleri’nde ‘Bir damla da siz olun” isimli kampanyasındaki fotoğrafların satışından elde edilecek gelirin Kızılay aracılığıyla Lübnanlı çocuklara gönderileceğini anlatan Ekmekçi, ayrıca yine geçtiğimiz yıllardan farklı olarak, fotoğraf sanatının sevdirilmesi amacıyla bu yıl öğrencilere ücretsiz fotoğraf makinesi dağıtarak uygulamalı fotoğraf eğitimi derslerinin de verileceğini dile getirdi.  

Ekmekçi konuşmasının ardından usta fotoğrafçı Ara Güler ile Burçak Evren’in yanı sıra Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Sabri Yalın, BKSTV Başkanı Ahmet Erdönmez, Büyükşehir Belediyesi Kültür İşleri Daire Başkanı Gülay Yıldırım ve eski büyükşehir belediye başkanlarından Erdem Saker’le birlikte fotoğraf günlerinin açılış kurdelesini ‘Bursa Hatırası’ foto bloğunun önünde kesti. Ekmekçi, daha sonra Ara Güler’in yanı sıra diğer sergileri de gezerken aldığı bir fotoğrafla Lübnanlı çocuklara destek oldu.  

“Ara Güler’in ağzından Ara Güler”

Etkinlik çerçevesinde düzenlenen Ara Güler ile gazeteci Burçak Evren’in söyleşisine fotoğraf meraklıları büyük ilgi gösterdi. Güler, 78 yıllık hayatında 55 yıldır fotoğraf çektiğini belirtirken, kendisine yöneltilen ‘Nasıl Ara Güler olunur?’ sorusuna, “Ara Güler olmak için önce insan olmak ve kendini sürekli eğitmek gerekiyor” şeklinde özetledi. Bir Yaşar Kemal’ın eserini, bir yabancının romanını okuyarak, bir şairin şiirini dinleyerek Ara Güler’in Ara Güler olduğunu ifade eden dünyaca ünlü fotoğraf ustası, iyi bir fotoğrafın makineden önce beyinde çekildiğini söyledi. Nemrut Dağı’ndaki maceralı yolculuğunu da anlattığı söyleşisinde Hazreti Nuh’un gemisinin Türk Ordusu’nun kendisine hediye ettiği bir fotoğrafla ortaya çıktığını söyleyen Ara Güler, Denizli’ye bir çekim için giderken yolunu kaybetmesiyle bulunan antik köyünün hikayesini anlatırken hatıralarıyla dinleyenleri güldürdü. Aydın’ın Karacasu İlçesi Geyre Köyü’nde sığındığı bir köyde çektiği antik taşların o dönemde çalıştığı Hayat Dergisi’nde “Hep taş, toprak mı çektin?” şeklinde alaya alındığını, ancak buradaki fotoğraflarının İngiliz dergisinde yayınlandığını anlatırken, dinleyenleri zaman zaman esprileriyle kahkahaya boğan Ara Güler, “Çalıştığım Hayat Dergisi, benim röportajımı İngiliz dergisinden alıntı yaparak kullandı. Çektiği fotoğrafların ardından yapılan kazılarda Afrodisias’ın gün ışığına çıkmasıyla Geyre Köyü’nün geleceği değişti. Bu bakımdan fotoğrafçı sanatçı değil, yalansız, yorumsuz bir tarih yazarıdır. Tarihçiler tarihi yazarken yorum katarlar. Ama yaşanan hayatı geleceğe aktaran fotoğraf yalansızdır. Ben bundan dolayı kendimi fotoğraf sanatçısı olarak değil, foto muhabiri olarak görüyorum” dedi. Ara Güler, hayatında “Neyin fotoğrafını çekmek isterdiniz?” şeklindeki bir soruyu, “Charli Caplin ve Einstein fotoğraflarını çekmeyi çok isterdim. Einstein öldüğünde ben 12 yaşındaydım. Keşke fotoğraf çekmeye 10 yaşında başlasaydım” şeklinde espri yaparak cevaplandırdı.  

Bursa, artık lodosla değil kültür ve sanatla anılıyor

Gazeteci Burçak Evren de, yıllardır lodosuyla ve lodosunda yaşanan ölümlerle anılan Bursa’nın son 2 yıldır kültür ve sanat etkinlikleriyle de Türkiye gündemindeki yerini aldığını söyledi. Evren, Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği bu etkinliklerle Bursa’nın kültürel ve sanatsal faaliyetlerde büyük ilerleme gösterdiğini kaydetti.  

Kaynak:Bursa Büyükşehir Belediyesi

kuluvar

11 yıl önce - Prş 23 Ksm 2006, 16:38
Işık Suya Dokunduğunda - Seçkin Yalçın

Arkadaşımız Fotoğraf Sanatcısı Seçkin Yalçın Hanımefendi kendi sergisini büyük üstat Ara Güler Beyefendi ile gezerlerken.

Kaynak: Seçkin Yalçın

Sanatçının diğer fotoğrafları için: http://www.seckinyalcin.com/

Akın Kurtoğlu

11 yıl önce - Prş 23 Ksm 2006, 22:20

Asıl, site olarak Ara GÜLER'e bir ziyaret ayarlayın arkadaşlar...   Bizim sitenin misyonunu, en iyi böyle bir ziyaret pekiştirir...

Akın KURTOĞLU

kuluvar

11 yıl önce - Cum 24 Ksm 2006, 09:39

AKIN Bey'e katılıyorum neden olmasın bir ziyaret ? bu konuda şartları olgunlaştıralım.Ben varım.
Bu arada  BURSA Wow grubundan arkadaşlar sergiyi gezdiniz mi ?

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> BURSA - Haberler ve Sohbet