Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
www.sercan.de
13 yıl önce - Sal 12 Nis 2005, 00:08
Fener ve Balat'ta tarihi evlerin restorasyonu başladı


"Fener ve Balat Semtlerinin Rehabilitasyon Programı" çerçevesinde restorasyon çalışmalarının başlaması nedeniyle Fener'de bir tören düzenlendi.
Çalışmaları duyurmak için Fener Vodina Caddesi'nde bulunan bir evde düzenlenen törende, Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, Avrupa Komisyonu Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Hansjörg Kretschmer, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir hazır bulundu.

Avrupa Komisyonu ve Fatih Belediyesi'nin ortaklaşa yürüttüğü "Fener ve Balat Semtleri Rehabilitasyon Programı" kapsamında restore edilmek üzere ev sahiplerinin onayıyla belirlenen 26 evde restorasyon çalışmaları başladı. Yaklaşık 8 ay sürecek ve 377 bin euroya mal olacak restorasyon çalışmaları kapsamında, evlerin çatı ve cephe onarımları yapılacak, dış kapı ve pencereler yenilecek, sonradan yapılan ve yapının özgünlüğünü bozan eklemeler kaldırılacak. Restorasyon çalışmalarının 2005 Ağustos ayı sonuna kadar tamamlanması planlanıyor.

"Fener ve Balat Semtleri Rehabilitasyon Programı", Ocak 2003'te başlamıştı. Program, konut restorasyonu, sosyal rehabilitasyon, Balat Çarşısı'nın canlandırılması ve katı atık yönetimi olmak üzere dört ana bileşenden oluşuyor. Avrupa Birliği'nin program için hibe ettiği 7 milyon euronun yaklaşık 4 milyon euroluk bölümü, evlerin restorasyonuna ayrıldı. Bu miktarın elverdiği sayıda ev, Ekim 2006 tarihine kadar gerçekleştirilecek toplam 3 ihale süreci içinde restore edilecek. İlk gruptaki 26 evin restorasyonu sürerken, semtteki ev sahipleri ile yapılan bir dizi toplantı, görüşme ve ev ziyaretleri sonucu ikinci ihale kapsamındaki evler belirlendi ve bunların proje çalışmaları büyük ölçüde tamamlandı. İkinci ihale de önümüzdeki haftalarda ilan edilecek. Halen üçüncü ihale için ev sahipleri ile görüşmeler ve mimari çalışmalar sürdürülüyor. Projelerde, restorasyon kurallarının yanı sıra, ev sahiplerinin istek ve ihtiyaçları da dikkate alınıyor.

Bugüne kadar gerçekleştirilen restorasyonlarda, bütçenin yaklaşık onda biri kullanıldı. Bu miktar, Fatih Belediyesi'ne çalışmalarında destek olan Teknik Destek Ekibi'nin görev yaptığı büronun kurulması, ön araştırmaların yapılması ve projenin bir bölümünün hazırlanması amacıyla kullanıldı.

Proje kapsamında, emlak spekülasyonunu önlemek amacıyla, 1997 yılından sonra el değiştirmiş binalar program kapsamına alınmadı. Bir evin program kapsamında restore edilmesi için ev sahiplerinin istekli olması ve Fatih Belediyesi ile bir sözleşme imzalaması gerekiyor. Sözleşmeye göre Fatih belediyesi, ev sahiplerinden hiçbir maddi katkı talep etmeksizin, AB'nin sağladığı kaynak ile evlerin restore edilmesini taahhüt ediyor ve gerekli teknik hizmeti de üstleniyor. Restorasyondan yararlanmak isteyen ev sahipleri ise, beş yıl süresince evlerini satmama, restorasyona aykırı bir müdahalede bulunmama, restorasyon öncesi evde yaşayan kiracılar varsa, restorasyondan sonra da aynı kiracılara öncelik tanıma ve yasal sınırlar dışında kira artışı yapmama gibi koşulları benimsiyorlar.
Dünya

http://www.arkitera.com/haberler/2005/04/11/restorasyon.htm


Akın Kurtoğlu

13 yıl önce - Prş 05 May 2005, 03:38

BALAT:

1. Bizans döneminde “Blakhernai Sarayı”nın özel kapısı idi. Aynı zamanda, sarayın Haliç deniz kapısı ve iskelesiydi. Balat: saray (Arapça Balad ve Rumca Palation) anlamında bir kelimedir ve “Balat Kapı (Saray Kapı)” olarak adlandırılmıştır (Bazı kaynaklarda yerleşmenin ismi; “Vasiliki Pili (Hünkâr Kapısı)” olarak da geçmekte olup, neticede yine aynı anlama gelmektedir).

2. Fetih’ten sonra; “Balat” şehrinden getirilen Kıptîler’in iskân edildiği semt, bu topluluğun geldiği şehrin adını almıştır.

Akın KURTOĞLU


OzgurK
13 yıl önce - Prş 05 May 2005, 08:35

Eminimki bu restore edilecek evler daha önceden el değiştirip zengin birilerinin mülkiyetine girmiştir

Bu evlerin Restore edildikten sonraki rantını bir düşünsenize.aygun
13 yıl önce - Pzr 04 Arl 2005, 01:20

Program kapsamında yapılan evlerin, 1. grup  restorasyon çalışmaları bitmiştir. Bu evler restore edildikten sonra 5 yıl boyunca  kimseye satılamayacağı için, rant oluşamaz. Yapılan restorasyon çalışmaları Fener ve Balat'ta yaşayan halk için yapılmıştır ve bundan 1. derecede faydalanacak olanlar onlardır.Tabii ki bu evlerin restorasyonu ve program kapsamında yapılan henüz tamamlanmamış olan diğer çalışmalar(Balat Çarşısı'nın rehabilitasyonu ve sosyal merkezler) sayesinde semt canlılık kazanmıştır. Bundan yararlanmak isteyen insanlar çıkacaktır.Böyle düşünürsek İstanbul'un birçok tarihi bölgesinde başlayan restorasyon çalışmaları nedeniyle(Süleymaniye, Zeyrek, Yedikule, Tarlabaşı) her yer bu tehlikeyle karşı karşıya bulunmaktadır.Rant her yerde.

www.fenerbalat.org


Kazandibi
13 yıl önce - Sal 06 Arl 2005, 18:46

Restorasyon masraflarinin buyuk bir kismini Ispanyol Kultur Bakanligi karsiliyor.

Ispanyol universitelerinin onde gelen restorasyon hocalari bu is icin epeydir Istanbul'dalar.

Bizim umursamadigimiz ozgun Turk mimarisini korumayi bizden daha fazla umursayan dost bir Akdeniz ulkesinin Kultur Bakanligi projesi.

(Birileri Atilla Koc'u uyandirsin)aygun
13 yıl önce - Cmt 10 Arl 2005, 23:41

Programın bütün masrafını Avrupa Komisyonu karşılamaktadır.Avrupa Komisyonunun açtığı ihaleyi İspanyol Foment Cuitat Vella Sa adındaki, Barcelona Belediyesi'ne ait olan firma kazanmıştır. İspanya Kültür Bakanlığının projeyle hiçbir ilgisi yoktur.

Program süresince yerli yabancı birçok uzmanın yardımına başvurulmuştur. Programın teknik ekibi, koordinatörü dışında tamamen Türk'tür. Restorasyonların Teknik Şartnamesi'ni hazırlayanlarda bu ekibin Restorasyon İşleri Koordinatörü'dür. Daha fazla bilgi almak isteyenler web sayfasına bakabilirler.


Harun_77
12 yıl önce - Sal 21 Ksm 2006, 01:25

Restorasyon ile ilgili resimleri olan var mi acaba? Bu tarihi semtin korunarak gelecege aktarilmasi cok iyi olucak.cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> İSTANBUL - Haberler ve Sohbet