Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
E Cem
4 yıl önce - Cmt 21 Hzr 2014, 19:56
Doğu da madenciliğin geliştirilmesi hk ve Hakkari havalimanı hk.


Doğu da yıllarca malum terör olayı yüzünden devlet adam gibi madencilik yapamadı...
Ya araştırma yaptı sonuçlarını çaldırdı/sattı veya madencilik yapmaya çalıştı ama PKK araç gereci yaktı iş yaptırmadı..

Ancak sorun şurada..
TR nin jeolojik yapısı sebebiyle asıl maden kaynaklarının dağlık bölgelerde yani doğuda olması lazım... Zaten memleketin baı ve kuzeyindeki dağlık bölgelerde bolca maden bulundu, eminim dahada çok bulunur.. Ama doğuda aranamıyor, bulunamıyor, işletilemiyor..

Bu olmaz..
Memelektin batısı ve kuzeyi yeşillik ve orman...
Kaza dağlarında, Ege de sinyanür ile altın arasan bir türlü aramasan bir türlü..
Oysa Hakkaride, Malatyada, Van da dağ oğlu dağ her yer...Çorak dağlar..
Her yer dağ, her yer maden olmalı...
Nerde bu cevherler??

TR nin bu konuda bir büyük hamle başlatması lazım... Doğu da ve dağlık yerlerde madencilik hızla genişletilmeli.. Gerekiyorsa işletmeleri kürt kökenlilerede verilebilir sorun değil, sonuçta memlekette katma değer üretilmeli..

Geçende gene Şırnaktamı ne kaçak kömür madeninde birileri ölmüş..

Yahu neden kaçak madende çalışıyor bu adamlar, madende çalışmak isteyene iş mi yok?? Ya oralarda manyak rezervler var adamlar kazma kürek ile ciddi para yapıyor veya kömür madeninde iş bulamıyor gibi garip bir durum var..

Oradaki kaçak kömür alanlarına TKİ girmeli, gerekli jeolojik çalışmaları yapmalı ve sonuçları yayınlamalı.

Keza maden ihbar hattı kurulmalı... Doğuda maden rezervi ihbar edene ödür verilmeli... Arama masrafından kurtarır..bölge halkı kesin biliyordur nerde ne var..

Doğuda ne ÇED derdin olur ne patlatma derdin.. Zaten kurak iklim.. Ne bulursan çıkartırsın..

Keza ülkelerin dağlık yapısı ve madencilik faaliyetleride orantılı olmalı.. Oysa TR hem dağlık hem GSMY içinde madencilik güdük kalmış...
Madencilik geliştirilmeli.. Zaten her maden kuruluşunda dünyadan ilgili endüstriyi ve sermayeyi civarına çeker.. Ayrıca maden dediğin şey kılçıksız ihracat gibi... cari açığada, kalkınmışlık farklarınada iyi gelir..

Elbette doğudaki madencilik faaliyetlerini bölgesel asgari ücret uygulaması ile taçlandırmak lazım... Doğudaki atıl işgücü ancak bölgesel asgari ücret ile aktive edilebilir.. Öyle böyle de değil, Istanbul daki asgari ücretin yarısı olmalı doğu.. Böylece hem düşük katma değerli işler Istanbul bölgesinden doğuya gider ( ki güzel olur, marabalar gider), hemde doğuda işsizlik azalır ve göç azalır.. Bölgesel asgari ücretin başka sorunları var ise en azından madencilik sektöründe geçilebilir..

Doğuda madenciliğin gelişimini ise PKK nın engellemesine müsade etmemek lazım. Akıllı, ucuz, etkin , teknolojik tedbirler alınmalı. Hava ve yol hakimiyeti güçlendirilmeli.

Hakkari Yüksekova havalimanı ne oldu? Gene durdurdular muhtemelen yapımını... Sözümona geçen sene açılacaktı?? Hızlandırılmalı, o bölgede havalimanı merkez olacak şekilde güçlü bir sivil ve askeri merkezleme yapılmalı, gerekiyorsa bölgede bazı mikro göç uygulamaları ile doğru bir kültürel hakimiyet ve etnik dağılım alanı yaratılmalı..

Gerekiyorsa oralara Irak türkmenleri, azeriler filan yerleştirilmeli, legal ve illegal ticari faaliyetlerde el değiştirmeli. Malum sınır bölgesi, stratejik bölge..

barışa selam, karakol yapımlarına ve yüksekova havalimanı inşaatına devam.


AYDINOZAY

4 yıl önce - Cmt 21 Hzr 2014, 21:03

Jeolojiyi azcık bilen biri oralarda neler olduğunu da arayıp bulabilir. Türkiyenin jeolojisi yazın google zaten doğuda değişik madenler olduğunu da anlarsınız.cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET