Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı

Bursa'da Sanayi büyümesi durdurulmalı mı?
Evet, durdurulmalı 27.9%  27.9%  [12]
Hayır, durdurulmamalı 65.1%  65.1%  [28]
Fikrim yok 7.0%  7.0%  [3]
Toplam Oy : 43

Akın Alan
11 yıl önce - Prş 09 Ksm 2006, 03:50
Bursa'da Sanayi tamam mı, devammı?

Sanayi tamam mı, devammı?

Bursa'da sanayinin ulaştığı nokta masaya yatırılıyor. “Yeter artık sanayi dondurulmalı”diyenlerle, sanayiyi “kalkınmışlığın göstergesi” görenler karşı karşıya geldi. YAŞANABİLİR BİR BURSA Tarih boyunca adı yeşil ile özdeşleşen Bursa, yılların getirdiği yoğun sanayileşme ve çevreye duyarsız üretim modeli sonucu bu özelliğini kaybetti. Şimdilerde, gelecek nesillere yaşanabilir bir Bursa bırakmak adına mevcut sanayinin dondurulması fikri ön plana çıkıyor. ÇEVRE İLE BARIŞIK SANAYİ Başta yerel yönetimler ve meslek örgütleri olmak üzere orta-uzun vadeli kent stratejilerini 'çevre ile barışık sanayi' üzerine kuran kesimlere, girişimcilerden hem destek hem de itiraz geliyor. 'Çevreye duyarlı üretim', tüm yetkililerin ortak arzusu olarak ortaya çıktı.

Tarih boyunca adı yeşil ile özdeşleşen Bursa, yılların getirdiği yoğun sanayileşme ve çevreye duyarsız üretim modeli sonucu bu özelliğini kaybetti. Şimdilerde, gelecek nesillere yaşanabilir bir Bursa bırakmak adına mevcut sanayinin dondurulması, yeni yatırım taleplerinin de yakın illere kaydırılması gerektiği fikri ön plana çıkıyor.

Başta yerel yönetimler ve meslek örgütleri olmak üzere orta-uzun vadeli kent stratejilerini 'çevre ile barışık sanayi' üzerine kuran kesimlere, girişimcilerden hem destek hem de itiraz geliyor.
'Çevreye duyarlı üretimin', olmazsa olmaz koşul olduğunu ifade edenler, arıtma tesislerinin yüksek işletme maliyetleri nedeniyle tam randımanlı çalışamamasından da şikayetçi.
Öte yandan, Bursa'nın, hatta hiçbir bölgenin sanayiye doymasının söz konusu olmadığını, gelişen konjonktürde mecburen çevreci olması gereken yeni yatırım hamlelerinin sürmesinden yana olduklarını belirten sanayicilere karşın, yeni yatırıma 'dur' diyenler de var.
Kaynak:Ekohaber

Bence Bursa'da bu konu enine boyuna tarışılmalı, aslında bu tip söylemler var ama enine boyuna tartışılmış birşey yok.

Batur

11 yıl önce - Prş 09 Ksm 2006, 15:51

Yıllar önce bunu tartışıp, önlemler alsalardı şimdi daha planlı bir şehirde yaşıyor olabilirdik. Şimdi sanayi almış başını giderken sanayiyi önlemek, sanayicinin önünü kesmek yerine bundan sonraki gelişimin planlı olmasını sağlamak gerekir diye düşünüyorum. Sorunlardan kaçmak yerine çözüm ve hizmet üretilmeli.

enes gürses

11 yıl önce - Prş 09 Ksm 2006, 16:02

tam olarak yerini ve doğruluğunu bilmiyorum ama bu görükleyi geçtikten sonra bi yere sanayi olcakmış diye duydum.altyapısı falan bitmiş.böyle bişey warmı.

Akın Alan
11 yıl önce - Prş 09 Ksm 2006, 16:16

Alıntı:
tam olarak yerini ve doğruluğunu bilmiyorum ama bu görükleyi geçtikten sonra bi yere sanayi olcakmış diye duydum.altyapısı falan bitmiş.böyle bişey warmı.

Böyle birşey var.

BTSO ikinci Organize Sanayi Bölgesini açıyor.Ama tam yerini söylemiyorlar rant oluşmasını engellemek istiyorlar.

SABRİ BİLGİN
11 yıl önce - Prş 09 Ksm 2006, 16:46

Eğer Bursa, sanayisi olmayan ya da yeni yeni sanayi ile tanışan bir kent olsaydı sanayinin desteklenmesi gerektiğini düşünürdüm.Sanayinin gelişmiş olması bir kentin ekonomisine ve kişi başına düşen gelirine önemli katkılar sağlar.Bir şehre  planlı sanayinin gerekli olduğu inancını taşıyorum.Ancak Bursa bu aşamaları çoktan geçmiş,hatta bu konuda aşırıya kaçarak sanayi uğruna kendini feda etmenin eşiğine gelmiş bir kent konumunda olduğu için Bursa'daki sanayinin artmasına engel olunmasından,mevcut sanayinin de ciddi şekilde revize edilerek planlı,modern ve daha verimli hale getirilmesinden yanayım.Her yeni organize sanayi bölgesi, beraberinde plansız yapılaşmayı,çevre ve görüntü kirliliği ile kendine nasıl bakacağının hesabını yapmadan "Gideyim de nasıl olsa geçinmenin bir yolunu bulurum" mantığıyla hareket eden insanları Bursa'ya çekecekse, aman kalsın.

Dediğim gibi sanayi bir şehrin ihtiyacıdır ve Bursa'da zaten yeterince var.Bence Bursa birçok şehre nasip olmayacak vasıflarından çok ön plana çıkmayanlara (turizm vs..) yönelerek bu özeliklerini geliştirmeli ve bir koldan değil çok koldan adını duyurmalıdır.Şanslıyız ki herşeye sahibiz...

Mert Doğan
11 yıl önce - Prş 09 Ksm 2006, 20:20

benim görüşümde var olan alanlardan sonra yenilerinin açılmaması yönünde.

Alıntı:
Gerçekleşen yatırımlar da var. Mesela Mercedes ve Man, Orta Anadolu'yu tercih etti. Onlar yapabiliyorsa diğerleri de yapar. Bunun için Bursa'ya gelmek isteyen yeni yatırımcılara, 'tamam kardeşim burası doldu' denebilmeli

geçmişte Mercedes firması uzun süre Bursa'da fabrika kurmak için uğraştı. önüne çıkan engeller dışında istediği gibi yerde bulamayınca Aksaray'a bir kamyon fabrikası açmıştı. Hyundai'de devletten istediği özel istekleri kabul ettirseydi ve Türkiyede kalsaydı yine Bursa en çok istediği şehir olmuştu. Çünkü ulaşım ve ihracat limanlarına kolaylığı dışında bir fabrikanın en verimli çalışmasını sağlayacak olan yan sanayinin köklü ve kaliteli olması gerekirdi. bu da Bursa'da mevcuttu. Farklı tiplerde sanayi ürünleri üreten küçük ölçekli firmaların kalitesi ve çokluğu yüzünden bu iki firma Bursa'yı istemişti ama olmadı. Aksaray'da fabrika kuran Mercedes ise sonradan ynai halen bile ciddi olarak mevsim şartlarından tutunda o şehirde kendilerine yetersiz gelen sayıda ve kalitedeki otomotiv yan sanayi kuruluşları yüzünden epey sorun yaşıyor. Bu yüzden hala bursa, adapazarı, istanbuldan temin ediyor ihtiyaçlarının çoğunu ve taşıma maliyetleri fabrikayı ilk kurduklarındaki hesaplarının üzerinde oluşuyor. Tek artıları Aksaray ilinin teşvik kapsamında olmasıyla sağladıkları kazançlar.

Bursanın durumuna bakarsak sanayi dışında her şeyi çok iyi yapabilecek şartlara sahipken 60lı yıllarda ilk sanayi bölgesi kurulup geliştirilmiş.Kurulan fabrikalar yüzünden göç almış, gereğinden fazla şişmiş. Şimdiki nüfusu bile barındırabilmek için çok değerli tarım ve orman alanları yok etmiş. Şehri batıya büyütüyoruz ama Bursa şehir içinde yada heme nbitişiğinde pek çok tane organize sanayi bölgesi var aktif.

Bunlardan resmi sanayi bölgesi olanlar.
BOSB
BOSAB
BSS
ÇALI
DOSAB
GUSAB
KAYAPA
GUSAB
NOSAB
Nilüfer Ticaret Merkezi
OTOSANSİT

isimlerinde. Yıldırımdaki çarpık yapılaşmış her binanın altındaki küçük tekstil ve makina sanayi üstüne kurulan atolyeleri yazmadım bile. Birde bunların ürettiği kirlilik vs. var.

Yerlerin bakıncada Bursa tamamen bunlar tarafından kuşatılmış vaziyette. ŞEhri büyütürken artık bu sanayi bölgelerinin etrafına kurmaya başladık binaları. Tarihi merkezi semtler zaten çoktan heba oldu da kalanları kurtarma telaşındayız. Şehir daha çok sanayi çeker yeni sanayi bölgeleri oluştutursak bunun altından kalkılamaz.
Var olan sanayi bölgelerindeki tüm altyapılar en modern şekle getirilmeli, artıma tesisleri tam kapasite çalıştırılmalı. Boş alanları varsa belki onların kullanılması devam etsin ama artık yeter. Yeni sanayi bölgeleri olmamalı. Bunun yerine Tarihi eserleri ve doğal güzellikleri, kaplıacaları ön plana çıkartılıp düzenlenmeli. Üniversite şehri olabilmeli.

Bursa insanı işçilikten değil ticaretten para kazanabilmeli. Yani işçilik yaparak değil kendi işletmesini kurup öğrencilere, turistlere, kongre ve kültür merkezlerine gelecek insanlara hizmet veripiş yapmalı. [b]Kısaca bacasız sanayi gerekli Bursaya. Böylesi hem çok daha kazançlıdır hem de Bursa insanının ve şehrinin daha çok çıkarınadır.

Ahmed_
11 yıl önce - Cum 10 Ksm 2006, 15:18

Bana sorsalar bende yeter sanayi derim.

Kocaelide sanayi istanbulun dibinde olması yüzünden büyüdüde ne oldu. heryerde zehir var.körfez artık kahverengi. Bursa artık sanayiyle gelişmese daha iyi olur.böylece nüfus artışıda göçler yüzünden yavaşlasın ve şimdiki bursa daha güzel hale getirilsin. Başka şehirler sanayi kirliliğiyle büyüsün bize ne. ben çevremde göç edip gelen dilini bilmediğim kaba saba insanlar görmek istemiyom. şu cümle durumu daha iyi anlatmış.

Alıntı:
“Yeter artık sanayi dondurulmalı”diyenlerle, sanayiyi “kalkınmışlığın göstergesi” görenler karşı karşıya geldi. YAŞANABİLİR BİR BURSA Tarih boyunca adı yeşil ile özdeşleşen Bursa, yılların getirdiği yoğun sanayileşme ve çevreye duyarsız üretim modeli sonucu bu özelliğini kaybetti.

eğer sanayi büyürken şehir de modernize edilebilirse o fabrikalar şevreyi ve nilüfer deresini kirletmezse tamam sanayi devam etsin ama öyle olmuyor işte. Amerikanın sanayi ve ticaret şehirlerine bakarsak orda bile sanayi şehirleri daha kirli, insanlar daha kültürsüz ticaret şehirleriyse daha temiz ve insanlar daha iyi yetişmiş insanlar. sanayi gelişmişliğin göstergesidir ama sanayi olmadanda sadece turizmle ve ticaretle gelişebilir şehirler.bursanın tarım potansiyelide çok güçlü. Uğraşılınca yetişemiycek şey yok gibi. Turizm ve ticaret yanında çok kaliteli tarım ürünleri yetiştiren insanlarda çok ciddi kazançlar sağlayabilir. Şehre ciddi katkısı olabilir.

Bkz: http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?p=362628#362628

Alıntı:
Televizyonda bir yetkili  "Son bir yılda Bursa'ya 100 bin insan göç etti" demişti. Yakın gelecekte daha da fazlası bekleniyor. Şehir buna hazır değil.

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> BURSA - Haberler ve Sohbet