Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
En mutlu il İzmir


ANA SAYFA -> İZMİR - Haberler ve Sohbet
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
oaltay
12 yıl önce - Cum 15 Eyl 2006, 18:04
En mutlu il İzmir


'En mutlu il İzmir'  
İSTANBUL (İHA) - Visa Avrupa tarafından Türkiye'de yapılan "Her Günün Keyfini Yaşa" Yaşam Tarzı Araştırması'nın sonuçları açıklandı. Araştırma sonuçlarına göre 'En mutlu il İzmir', 'yaşasın dolma ve mantı'.

Visa Avrupa tarafından Türkiye'de gerçekleştirilen "Her Günün Keyfini Yaşa" Yaşam Tarzı Araştırması'nın sonuçları, Four Seasons Otel'de düzenlenen bir toplantıyla, Visa Türkiye Genel Müdürü Berna Ülman, Genel Müd. Yard. Aslı Alatan ve Psikolog Emre Konuk tarafından basına sunuldu. Türkiye'nin 7 bölgesinden, 7 ilde, 18 yaşın üstünde toplam 1000 kişi ile yüz yüze görüşerek gerçekleştirilen araştırma, "mutluluk", "gündelik yaşamda en çok keyif verenler", "armağan", "duygusal hayat", "damak zevki" gibi temaları kapsıyor.

Araştırma sonuçlarına göre, "her yeni günle birlikte kendini mutlu hissettiğini" belirtenlerin oranı yüzde 62. Mutlu olduğunu belirtenler İzmir'de yüzde 72'ye ulaşırken, Adana'da yüzde 48'de kalıyor. Kendini mutlu hissedenler arasındaki yaş ortalamasında mutlu olduğunu belirten 50 yaş üzeri kısım yüzde 72'lik oranla dikkati çekiyor. 25-29 yaş üzeri bölüm ise yüzde 57 ile gençlerden oluşuyor. Psikolog Emre Konuk'un verdiği bilgiye göre Japonya ile mutluluk düzeyimiz aynı.

"Gündelik yaşamda en çok keyif veren" şeyler arasında ise "eş, sevgili, arkadaş ya da aile ile vakit geçirmek" yanıtının açık farkla ilk sırada aldığı (yüzde 69) görülüyor. Keyif verdiği belirtilen şeyler arasında "sevilen müziği dinleme"nin "TV'de sevilen programı izleme"nin az farkla da olsa üstünde yer alması ise dikkat çekiyor.
Araştırma, Türkiye'nin genelinde "kendimizi ödüllendirme" konusunda pek cömert olmadığımızı ortaya koyuyor. En büyük grubu "ılımlılar" (kendini en az 15 günde bir, en fazla haftada bir ödüllendirdiğini belirtenler) oluştururken (yüzde 38), "seyrek" ödüllendirenlerin (en fazla ayda bir kez) hemen hemen aynı oranda olduğu (yüzde 37) görülüyor. Kendini "sık" ödüllendirdiğini (en az haftada iki kez) belirtenlerin oranı ise yüzde 25'de kalıyor. "En mutlu" kent İzmir, aynı zamanda kendini sık ödüllendirenlerin en fazla olduğu (yüzde 32) kent.

Hediye değer kriterleri açısından ise Türkiye genelinde "fiyat" ve "marka"ya fazla önem verilmiyor. "Hediyenin fiyatının önemli olduğu"na katılanların oranı yüzde 13'de kalırken, hediyenin "bilinen marka olmasının önemli olduğu"na katılanların oranı da yüzde 22'de kalıyor. Bu sonuçlara paralel olarak, yüzde 78'lik bir kesim "özel olması için pahalı olması gerekmez" , "pahalı yerine küçük jesti tercih ederim" diyor.

"En çok canımızın çektikleri"nde ise açık farkla dondurma ve çikolatanın vurgulandığı görülüyor. "Canımızın çektikleri"nde bir dizi hazır ya da hazırlanması kolay şeyin arasına dolma (yüzde 36 ile 5. sırada) ve mantının ( yüzde 33 ile 8. sırada) girmiş olması dikkat çekiyor. Bir diğer yerel tat, döner ise yüzde 31 ile 9. sırada yer alıyor.
Öte yandan, "canımızın en çok çektiği" 10 şeyin 6'sının aynı zamanda "yedikten 1 saat kadar sonra kötü hissettirdiği" görülüyor. Araştırma, canımız bir şey çektiğinde genellikle teslim olduğumuzu ortaya koyuyor. "Canınız bir şey istediğinde ne yaparsınız?" sorusuna verilen yanıtlarda, "canımın çektiği şey elimin altındaysa hemen teslim olurum" (yüzde 50) diyenler en büyük grubu oluşturuyor. Bu grubu "hemen teslim olup canımın istediğini yerim" (yüzde 43) diyenler izliyor. "Canımın ne kadar çok o yiyeceği çektiğini yakınımda kim varsa ona sızlanarak söylerim" diyenler (yüzde 13) ve "isteği bastırmak için bir sigara içerim" diyenler (yüzde 13) daha küçük gruplar oluşturuyorlar.

Visa Türkiye Genel Müdürü Berna Ülman, Avrupa'nın çeşitli ülkelerinde yapılan araştırmanın Türkiye'de de yapılmasının Türk tüketicisini daha iyi tanımak açısından kendilerine önemli ipuçları sunduğunu belirtti.

Visa'nın temel hedefinin tüm harcamalarda nakit yerine ödeme kartlarının kullanılması olduğunu hatırlatan Ülman, "Bu çerçevede, hayatın keyfini yaşamamızı sağlayan küçük harcamaların da ödeme kartlarıyla yapılması büyük önem taşıyor" dedi.

Türkiye'de evli olan insanlar da "mutlu insan" kategorisinde. Fakat "mutsuz insan" kategorisindeki boşanmış insanlar kendilerini daha çok ödüllendiriyor.

Kaynak=http://haber.mynet.com/detail_news/?type=Actuel&id=A00F6C02&date=15Eylul2006

Yorum: İşte görüyorsunuz zeytinin, zeytinyağının, iyotlu havanın yararlarını   Size de tavsiye ederiz efendim.


sevil ege
12 yıl önce - Pzr 17 Eyl 2006, 07:01

Masmavi denize bakmak insanı mutlu ediyor zaten.. sonra İzmir de insanlar birbirine saygılı.. belediye otobüsüne bindiniz mi sinir olmuyorsunuz mesela.. her imkanımız var.. aradığımız her şeyi bulabiliyoruz.. Hasta olduk mu "ya hastaneye ulaşamam" endişemiz yok.. bol hastanemiz var..bu yıl düşse de başarılı okullarımız var okumak için..
Niye mutlu olmayalım ki...
Mutlu olmak için zaten İzmir de yaşamak başlı başına bir sebep...


peldek
12 yıl önce - Pts 25 Eyl 2006, 12:44
İZMİRLİLERİN MUTLULUĞU


Arkadaşlar ne yazık ki sizlere katılamayacağım izmir deki trafik sorunu da oldukça büyük birde bu son günlerde doğalgaz diye her tarafı kazıyorlar kabloları aşşağı almaya çalışıyorlar bütün yaz bi şey yapmadılar kışın akıllarına geldi yağmurlar başladı her taraf çamur oluyor bu topraklar sayesinde şeritleri kapatıyorlar kazalar arttı kısacası ben çok şikayetçiyim bu işleri  bu zamana bırakmalarına.VolkanAtalay
12 yıl önce - Sal 26 Eyl 2006, 01:12

bunalr geçiçi tabi bunlar yapılcak bitecek gibide gözükmüyor sen asas ilerisini düşün metro istasyonalrını yapmaya başlayacaklar üçyol istasyonu yapılırken çektiğimiz sıkıntıları düşünüyorumda hatayda trafik felaket olacak ama değicek emin olun büyükşehirde yaşıyorsak bunlara katlanacağız napalım ama çıkın bi kordona.... şu sonbahar bitmeden oturun bi çay için kordanda güneşin batışını izleyin gündoğduda konser varsa onu izleyin yayılın çimlere alın biralarınız çerezini yada buzlu bademi varmı böle keyif..türkiyede hangi şehirde var bu keyif bu rahatlık ben izmirde olmaktan çok mutluyum..

ozzgee
12 yıl önce - Sal 26 Eyl 2006, 10:20

öyle valla. izmirde olmak ords yaşayıp güzel insanlarımızı güzel kentimizi,körfezimizi görüp rüzgarını yüzümüzde hissetmek yetiyo da artıyo insana   I İZMİR  

tabii bunlardan mahrum yaşadığım şu son 1 yılda değerini cidden anladım. izmir bi tane. en kötü anımda bile izmire gitceğim biraz da olsa görceğim anları düşünmek bile mutlu ettikten sonra araştırmaya bile gerek yok  


serdar alt
12 yıl önce - Cum 06 Ekm 2006, 16:11

İzmir'de yaşamanın mutluluğunu tarif ederken, fanatiklik gibi algılanmasından korkarak yazıyorum bunları ama İzmir tüm diğer illerden farklı. Hayati tehlike altında sokakta yürümenin ne olduğunu çoğu izmirli bilmez.( Tabiki İzmir'de de gasp vs.)

Bir iki bulvar dışında trafik derdi de yok. Ekonomide biraz canlanırsa yakında, al işte sana mutlu bir il, İZMİR.burak a.

12 yıl önce - Cum 06 Ekm 2006, 18:38

izmirde yaşayan insanlar pek değerini bilmezler bu şehrin.başka şehirde yaşamaya başlayınca anlarlar genelde.

trafik derdi belli başlı yerlerde var,oralarda bir türlü çözülemedi,bornovada hastanenin önündeki kavşak,sabahları karşıyakadan çıkarken,akşamları karşıyakaya giderken altınyol,belli saatlerde alsancak girişi gibi yerler.ama oda bu kadar nüfusu olan bi şehir için gayet normal.metrodan ve çevre yolundan sonra daha da rahatlayacaktır.


EnderYıldırım
12 yıl önce - Cum 06 Ekm 2006, 18:43

Bence İzmirlilerin mutluluğu birazda insanlarından kaynaklanıyor. Daha pozitif insanlar. Bu mutluluk şehre dayalı olsaydı pek mutsuz olmamız gerekirdi, çünü beton yığınlarının içinde yaşıyoruz.

evrim35
12 yıl önce - Sal 31 Ekm 2006, 14:59

İzmir, sanattan ticarete kadar müthiş bir potansiyeli olan, ancak bu potansiyeli harekete geçiremeyen -bazen de belli tekellerin geçirilmesine izin vermediği- ve sınırlarını ağır ağır aşan bir kent. Ancak diğer taraftan ülkemizin bu zor koşullarında İzmir dışında kaç kentte insan yaşadığını, zamanın değerini hatırlıyor ve kendini mutlu hissediyor? Eminim ki, homojen yapısı ile gurur duyduğumuz kentimizin dinamikleri yakında harekete geçecek -artık harekete geçmesine engel olunamayacak- ve daha da mutluluğa götürecek bir patlama yaşanacaktır.

koray_candemir
12 yıl önce - Pzr 05 Ksm 2006, 12:07

bir insanı mutlu edebilecek herşey mevcut herkesin istek ve beklentilerine cvp verebilen bi şehir  cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> İZMİR - Haberler ve Sohbet