Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Alper Bozkurt

14 yıl önce - Çrş 12 Nis 2006, 15:57
Şehir Tiyatroları Kuruldu....!!!!


Bursa Büyükşehir Belediyesi, Osmanlı döneminde ilk tiyatronun kurulduğu Bursa’da bünyesinde Şehir Tiyatrosu’nu oluşturarak, kentin kültürel yaşamında eksikliği hissedilen bir boşluğu daha doldurdu.  
Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu, Bursa’da kurulan ilk tiyatronun öyküsünün anlatıldığı promiyerde Haldun Taner’in usta yapıtı ‘Sersem kocanın kurnaz karısı’ oyunu ile Bursalılarla buluştu. Oyun öncesinde yaptığı konuşmada, Osmanlı döneminde ilk tiyatronun kurulduğu Bursa’da Şehir Tiyatrosu’nun bulunmamasının kültürel bir eksiklik olduğunu belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin, “İstanbul’da 1914, Antalya’da 1983 yılında kurulan Şehir Tiyatrosu, maalesef Bursa’da bugüne kadar kurulmamıştı. Biç her konuda olduğu gibi kültür- sanat alanında da laf değil, icraat üretiyoruz. Bursa’nın bir yandan yatırım eksikliğini gideriyoruz, diğer yandan kültürel boşluğunu dolduruyoruz” dedi.  
Şahin: “Şehir Tiyatrosu Bursa’ya hayırlı olsun”
Bir maytabın, ampulden daha parlak ışık verdiğini, ancak yeterince uzun süre yanmadığını vurgulayan Başkan Şahin, başarı için kalıcılığın parlaklıktan daha çok önemli olduğunu söyledi. Şehir Tiyatrosu ile bugün tohumları atılan oluşumun yıllar sonra Türkiye’nin en nadide tiyatrolarından biri olması dileğinde bulunan Şahin, “Şehir Tiyatrosu’nun ülkemizin kültür dünyasını daima aydınlatmasını diliyorum. Denizleri seviyorsan, dalgaları da seveceksin. Uçmayı seviyorsan, düşmeyi de seveceksin. Eğer yaşadığın şehirde kültürel zenginliklerin olmasını istiyorsan, sahip çıkmasını da bileceksin. Ben hemşehrilerimizin Şehir Tiyatrosu’na sahip çıkacaklarına inanıyorum. Şehir Tiyatrosu, Bursa’ya hayırlı olsun” diye konuştu.  Başkan Şahin, Bursa’da yetişen tiyatroculara gül verdi
Şahin, konuşmasından sonra Bursa’da yetişen ve tiyatronun yaşatılmasında büyük emekleri olan sanatçı ve yönetmenler Serdar Yeğin, Halil Balkanlar, Celal Bıyıklı, Bora Özkula, Melike Ergüzen, Özer Tunca, Ali Sürmeli, Erkan Can, Mutlu Güney, Metin Belgin, Mustafa Uğurlu, Ahmet Uğurlu, Kubilay Karslıoğlu, Murat Karasu, Ayşe Selen ve Fettar Tanrıöver’e gül verdi. TV dizilerinin usta oyuncusu Erkan Can, Şahin’in verdiği gülü kendisini alkışlayan seyircilere attı.  

Şehir Tiyatrosu, “Sersem kocanın kurnaz karısı” ile perdelerini açtı
Şehir Tiyatrosu, açılış töreninin ardından ‘Sersem kocanın kurnaz karısı’ oyunu ile perdelerini açtı. Oyunu AK Parti Bursa İl Başkanı Hayrettin Çakmak, Büyükşehir Belediyesi bürokratları, eski başkanlardan Ekrem Barışık ve Erdem Saker ile çok sayıda tiyatrosever izledi. Haldun Taner’in usta yapıtlarından biri olan, Bursa Devlet Tiyatrosu Sanatçısı Feyha Çelenk tarafından sahnelenen oyun Ahmet Vefik Paşa’nın Bursa’da vali iken kurduğu Bursa Osmanlı Tiyatrosu’nda yaşanan olayları ve sonrasını anlatıyor. Molliere’nin George Danden oyununun üç ayrı yorumu eşliğinde anlatan oyun her hafta Salı günleri saat 20.30’da, cumartesi günleri ise saat 15.00’da Tayyare Kültür Merkezi’nde sahnelenecek.


http://www.bursa-bld.gov.tr/haber/haber.asp?HaberID=1453


Bir ara bir başlıkta kültür sanat konusunda belediyenin ne gibi çalışmalar yaptığı tartışılıyordu yanılmıyorsam. İşte kültür sanat alanında atılabilecek koca adımlardan birtanesi.

Kültür merkezlerinin yapımına başlanmasıyla Bursadaki sahne sayısıda artmaya başlamıştı. Bu sayede gösteriler Tayyare Kültür ile Açık Hava arasında sıkışıp kalmayacak. Şehir tiyatrosunun açılmasıda ayrı bir güzellik oldu. Bursalılar sanata doyarlar artık


Akın Alan
14 yıl önce - Çrş 12 Nis 2006, 16:02

Bursa'nın Tiyatro ile çok ilgili bir şehir olduğunu düşünüyorum.AVP'de Devlet Tiyatrolarında çoğu zaman yer kalmıyor.Bence Nilufer Bölgesi'ne güzel bir tiyatro yapılması İlçenin sanatsalyönünü çok hareketlendirir.

Ebru K.Türk
14 yıl önce - Çrş 12 Nis 2006, 16:11

Şimdi bazıları (örümcek kafalı yerel muhalifler) çıkıp bunu da gereksiz bulurlarsa şaşırmam. Gençlik kampı organizasyonlarına söylenenlere döndürmesinler de  

Aslında benim de beklemediğim bir olaydı Bursa Şehir Tiyatrolarının kurulması. Bugüne kadar Anadolu'daki en köklü tiyatro kurumlarından birine sahipdi şehir fakat Devlet Tiyatroları bünyesindeydi. Şimdi ise bunun yanında Şehir Tiyatroları da kurulmuş.

Bunun bence önemi büyük. Çünkü kuru kalabalıkla büyüklük olmaz. Büyük olduğunu gösterebilmek için bir kentte sosyal aktiviteler de çok önemlidir. Hele de kendi şehir tiyatroları bile yoksa, o kent ne kadar yırtınırsa yırtınsın hep biraz eksik kalmış demektir. Bugün en başarılı örneklerini gördüğümüz daha büyük kentler içinde Bursa'nın da artık yerinin olduğunun yegane göstergesidir bu oluşum.

Belki ilçe belediyeleri bazında tiyatro oluşumları vardı ama örneğin bir İstanbul Şehir Tiyatroları gibi değildi. Bu da bana ve görebilen herkese gösteriyor ki Bursa varolan büyüklüğü dışında da yapılan diğer yatırımlarla birlikte artık gerçek bir METROPOL kent oluyor.

Beklemediğim bir oluşumdu anacak çok güzel oldu. Alper'in de dediği gibi son zamanlarda Bursa'da sahne sayısı da artmaya başladığından güzel bir kültür sanat hayatına doğru gidiliyor.  


ozlemh
14 yıl önce - Çrş 12 Nis 2006, 19:11

Bursalıları yeni kurulan Bursa Şehir Tiyatrosu'ndan ötürü kutlamak isterim.. Yeni oluşum incelikli bir başlangıç yapmış: bu yıl Haldun Taner etkinliklerine ayrıldı ve bu büyük ustanın, Türkiye'nin tiyatro serüvenini son derece eğlendirici bir üslupta kaleme aldığı oyunu Sersem Kocanın Kurnaz Karısı'nın seçilmesi akıllı bir başlangıç yapıldığını gösteriyor. Bir de olay Bursa'da geçer.

Bursa tiyatroya Ahmet Vefik Paşa ile birlikte sahip çıkmaya başlamış, Paşa'nın ruhu oralarda dolanıyor olmalı, ASSITEJ Türkiye'nin gerçekleştirdiği Uluslararası Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Festivali'ne  de senelerdir Bursa sahip çıkar. Ne de olsa iyi seyircinin mayası çocuk ve gençlik tiyatrosunda çalınır..

Tiyatroyu besleyen seyircidir, ödenekli bile olsa.. Umudum Bursalıların oradaki sanatçı dostları yalnız bırakmaması; tiyatro sizinle çoğalır..


Akın Alan
14 yıl önce - Prş 13 Nis 2006, 04:28

Adile Naşit Sahnesi                                                                                                                    

Kaplıkaya

Tel:(224) 368 51 20


Ahmet Vefik Paşa Tiyatrosu

Atatütk Caddesi   --Osmangazi Bursa

Tel: (224) 221 29 44 –222 89 10 – 222 09 31          Faks: (224) 222 51 46

bursadt@kultur.gov.tr                kulturturizm@kulturturizm.gov.tr

tiyatro@kulturturizm@gov.tr             tiyatrokultur.gov.tr


Çocuk Sanat Evi

Tel: (224) 225 18 09


Çocuk Tiyatrosu

Tel: (224) 221 29 44


Ekim tiyatrosu

Kayhan Mah. Boyacıkulluğu sok No: 16

Osmangazi

Tel:(224)  224 75 57


Feraizcizade Oda Tiyatrosu

Tel: (90 224) 222 89 10

Ahmet Vefik Paşa Tiyatrosu içinde, Heykel, Bursa.


Güneş Sanat Evi

Tel: (224) 220 65 40

Çatalfırın Mah. Çatal Sok. Karnur Apt. No:19/4 Osmangazi, Bursa


Mavi Balon Gösteri Hizmetleri

Tiyatro Mavi Balon Gösteri Hizmetleri'nin varoluş sebebi. Uludağ üniversitesi Tiyatro     Kulubü'nde (Uludağ Üniversitesi Oyuncuları) yıllarca tiyatro yapan bir grup arkadaşın, tiyatro yaşamlarından kopmamaları için kuruldu Mavi Balon Gösteri Hizmetleri 1997 yılında. Gösteri sektörünün tüm alanlarında faaliyet göstermesine rağmen ana amaç tamamen tiyatro idi.Veee 1998 yılı Ekim ayında ‘Ormandaki Sürpriz Konuk' isimli      çocuk oyunuyla Mavi Balon  Gösteri Hizmetleri'nin tiyatro serüveni resmen başlamış oldu. Bu tarihten itibaren oyunlar birbiri ardına sahnelenmeye başladı. 1999 yılı         Şubat ayında Türkiye'nin ilk Cafe Tiyatrosu kuruldu.

Tophane Mah. Kale Sk. No:5 Osmangazi / Bursa

Tel: (224) 221 00 08           Faks: (224) 221 78 90

www.mavibalon.com.tr               mavibalon@mavibalon.com.tr


Mustafakemalpaşa Belediyesi Bölge Tiyatrosu

Tel: (224) 613 10 58

Mustafakemalpaşa / BursaArkadaşlar Bursa'da sadece Tiyatro Hizmeti veren yerler.
Eğer başka bilgisi olan varsa eklesin.


Akın Alan
13 yıl önce - Cum 27 Ekm 2006, 13:20

Şehir Tiyatrosu’nda Perdeler Açılıyor  

Bursa Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu, 2006 – 2007 sanat sezonu ilk turuna 3 oyun ile başlıyor.  

Şehir Tiyatrosu, sezona 31 Ekim Salı günü usta sanatçı Haldun Taner’in ölümsüz yapıtı olan ve Osmanlı döneminde Bursa’da kurulan ilk tiyatronun öyküsünün anlatıldığı “Sersem Kocanın Kurnaz Karısı” ile başlayacak. Bursalı tiyatro sever ile ilk defa buluşacak olan “Sersem Kocanın Kurnaz Karısı” Bursa Kültür tarihinin de önemli bir dönemini konu alıyor. Her hafta salı günleri saat 20:30’da, cumartesi günleri ise saat 15:00’de Tayyare Kültür Merkezi'nde izlenebilecek.  

İlk turun diğer oyunları çocuklar için

Özellikle çocuk tiyatrosu alanında başarılı çalışmalara imza atan Bursa Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu, 2006 2007 sanat sezonunda da çocukları unutmadı. İlk gösterimi 11. Uluslararası Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Festivali açılış töreninde yapılan ve öyküsü Ertan Akman ve Altuğ Görgü’ye ait olan “Yansımavv, Bir Kedi Gecesi Rüyası” adlı oyunun metinleri, William Shakespeare’in tragedyalarında kullanılan karakter ve diyalog düzeninden yararlanılarak oluşturuldu. Her hafta çarşamba günleri saat 11:00 ve 14:00’de Tayyare Kültür Merkezi’nde izlenime sunulacak. Beceriksiz bir palyaço’nun dost arayışını konu alan “Kuşbakışı” adlı oyun her hafta perşembe günleri saat 11:00 ve 14:00’de Çocuk Sanatevi’nde izlenime sunulacakANA SAYFA -> BURSA - Haberler ve Sohbet