Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
serkan_
12 yıl önce - Çrş 18 Ekm 2006, 08:16
PEMBE KÖŞK ZİYARETE AÇILIYOR


--İSMET İNÖNÜ'NÜN EVİ PEMBE KÖŞK 29 EKİM NEDENİYLE ZİYARETE AÇILIYOR..


   ''Pembe Köşk'' olarak bilinen İsmet İnönü Evi, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla 16 Ekim-26 Kasım günleri arasında ziyarete açılacak.

   İnönü Vakfı Başkanı Özden Toker, yaptığı yazılı açıklamada, İsmet İnönü Evi'nin 16 Ekim-26 Kasım tarihleri arasında her gün 10.00-12.00 ve 13.00-17.00 saatleri arasında okulların ve halkın ziyaretine açılacağını belirtti.

   Pembe Köşk'ün yılda iki kez ziyarete açıldığını ve her seferinde Cumhuriyetle ilgili değişik konuların işlendiğini kaydeden Toker, aynı zamanda bu devrin yaşayan anıları olarak İsmet İnönü ailesinin yazışmaları, eşyaları ve giysilerinin gün ışığına çıkarıldığını ifade etti.

   Toker, bu yıl Cumhuriyetle birlikte gerçekleşen devrimlerin çağdaş yaşamdaki vazgeçilmez önemini vurgulayacak fotoğraf ve anıların sergileneceğini, değişik bir düzenlemeyle Atatürk'ün ve İnönü'nün Cumhuriyetin ilk günlerindeki yaşam düzenlerinin canlandırıldığını bildirdi.

--PEMBE KÖŞK--

  Pembe Köşk, Türkiye Cumhuriyeti 2. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’nün 1925’ten 1973’te ölümüne kadar 48 yıl yaşadığı, halen müze olarak varlığını sürdüren yapıdır. Cumhuriyet Tarihinin en önemli mekanlarından biridir.
  Ankara’nın en eski evlerinden olan Pembe Köşk, Atatürk’ün başkanlık ettiği toplantılara, 22 Şubat 1927’de gerçekleşen Ankara’nın ilk balosuna, şehirdeki ilk konserlere, ilk sergilere, bilimsel toplantılara, satranç, bilardo, ata binme yarışlarına ev sahipliği yapmıştır. Bahçesinde Ankara'nın havasına uygun çiçek ve ağaç yetiştirme denemeleri yapılmıştır.
   İnönü Vakfı tarafından Müze-Ev olarak düzenlenen Pembe Köşk, her yıl milli bayramlarda ziyarete açılmaktadır.
   Pembe Köşk’te İnönü ailesine ait eşya, madalyalar, Atatürk ile yemek yedikleri oda, İsmet İnönü’nün Atatürk ile bilardo oynadığı masa, İsmet İnönü’nün sahra dürbünü, satranç masası, silahlar, üniformalar sergilenmektedir. Köşkün üst yanındaki ağaçlık alanda İsmet İnönü ve eşi Mevhibe İnönü’nün birlikte bir heykelleri, köşkün karşısındaki parkta ise heykeltraş Mine Sunar tarafından yapılan 4,5 metre boyunda, 3 ton ağırlığında bir İnönü heykeli yer alır.

Adres: Şehit Ersan Caddesi No.14 Çankaya

www.ankaradayim.com


Misafir 237

2 ay önce - Pzr 28 Ekm 2018, 00:42

Bu yıl pembe köşk Cumhuriyet bayramı için hangi tarihte ve saat kaçta halkın ziyaretine açılıyor
Bilgilendirirseniz sevinirim
Teşekkürlercevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> ANKARA - Haberler ve Sohbet