Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Ebru K.Türk
13 yıl önce - Cum 06 Ekm 2006, 03:31
2009'da Bursa Merkezindeki Kentsel Değişimler


Bu gün sırf bir arkadaşımın merakını gidermek üzere Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin sitesine girip şehir planı üzerinde bazı yerleri tartıştık. Sonra ise wowTurkey’de de arkadaşlarımın şu anda “Bursa - Haberler ve Sohbet” içinde bölüm bölüm duyurduğumuz halen devam eden bu projeleri topluca şehir planı üzerinde görmelerini istedim.  

İşler yolunda giderse 2009 yılında aşağıdaki haritada gösterilen bölgelerde yani Bursa’nın en aktif kısmı olan merkezi semtlerinde ciddi bir modernleşme, güzel bir yenileşmeye şahit olacağız.       Bu alanlarda şu anda çalışmalar devam ediyor. Son gedefleri 2008 sonu.

Aşağıdaki gösterimlerde uygulaması devam eden proje bölgelerini elimden geldiğince belirleyip gösterimi ve ardından anlatması kolay olsun diye numaraladım. Şimdi kısaca hangi numaralı alanda ne gibi projelerin devam ettiğini kısaca hatırlatalım.

Pembe Alanlar; projelerin kabaca uygulama alanlarının sınırlarıdır.(+)Yukarıdaki planda gösterilen numaralardaki projeler :

  T : Sarı ile gösterdiğim alan Tophane tepesini işaret ediyor. Yani Bursa’yı ziyarete gelen hemen herkesin uğradığı ve Bursa’yı yüksekten izleyip fikir edindiği alandır.  Aynı zamanda sadece Tarihi Merkez bölgesi görüş alanındadır. Ben de oradan görülebilecek alanları göstermeyi tercih ettim burada.

 • 1 – No’lu Bölge : Dericiler:  Bu alan yıllardır şehrin içinde ve şimdilerde kent içi ana arter olsa da aslında şehirlerarası bir yol olan Ankara-İzmir yolu üzerinde kalarak hem transit geçenler için, hem Bursa’yı yüksekten izleyenler için, hem de Bursa’daki insanlar için görsel yönden de sağlık yönünden de ciddi sorunlar oluşturuyordu. Şu anda kaldırılması için ciddi adımlar atıldı. Son olarak bölgedeki işletmelerin altyapı hizmetleri durduruldu ve yıkım emri verildi.

 • 2 – No’lu Bölge :Kültürpark: Bursa’nın kent içindeki en büyük parklarındandır. Yıllar geçtikçe kullanım dışı kalmaya başlamış. Şu anda yeniden düzenleme çalışmaları devam ediyor.

 • 3- No'lu Bölge :Merinos Parkı ve Kongre Merkezi  Cumhuriyet’in ilk sanayi kuruluşlarından olan Merinos Fabrikası’na ait bu fabrika alanda şu anda Kültürpark büyüklüğünde bir park ve içinde büyük bir Kültür ve Kongre merkezi olarak düzenlemeler yapılıyor.  3-a olarak işaretlediğim alanda da Merinos Fabrikasına ait lojmanlar yer alıyor. Son bildiğimize göre orası da park olarak değil fakat Merkez Bankası’na yeni bina ve Büyükşehir Belediyesi Lisesi olarak değerlendirilecek.

 • 4- No’lu Bölge : Santral Garaj Kent Meydanı Fazla söze gerek yok. Altı çok katlı modern bir alış veriş merkezi, üzeri meydan olarak yapımı devam ediyor.

 • 5- No’lu Bölge : TOKİ Kentsel Dönüşüm Alanı : Yıllarca kent merkezinde kalmasına rağmen yolları dahi olmayan ve 100m2 üzerinde olmak üzere en büyük arsaya topu topu 2kişinin sahip olduğu bölgede 3-5-10-30m2’lik arsalar ve evler olduğundan bu güne kadar mevcut imar planına göre yapılaşamamış. Şimdi ise ayrık nizam, otoparkları, geniş caddeleri olan 20 kat civarında konut ve iş merkezlerinden oluşacak bir şekilde TOKİ – Osmangazi Belediyesi işbirliği ile yapım için gerekli çalışmalar devam ediyor.


 • 6 ve 7 No’lu Bölge :Burada karşılıklı olarak Abdal Meydanı ve Ördekli Hamamı restorasyon ve rekreasyon projeleri yürütülüyor. Ayrıca özellikle 6 numaralı kısmı oluşturan Abdal Meydanı projesi kapsamında şu anda BursaRAY şantiyesinin kurulu olduğu eski bıçakçılar çarşısı da aynı kapsamda BursaRAY’ın B Etabı çalışmaları bitince 2. Etap olara ele alınacak. Son olarak bölgedeki çalışmaları Cumhuriyet Caddesine kadar alanı da içine alacak şekilde genişletti Osmangazi Belediyesi. Burasının önemi ise özellikle BursaRAY’ın Şehreküstü durağı dışında kapalı çarşıya giriş için kullanılacak ikinci istasyonunda burada yer altına yapılıyor olmasıdır. Osmangazi bu sebep yüzünden de buradan inecek insanların Kapalı Çarşı içine kadar düzgün bir alandan geçerek gitmesini amaçlamaktadır.

 • 8 No’lu Bölge : Eskişehir Hanı olarak geçmektedir. Hemen önünde Kamberler Parkı projesi ve yanında kalacak Galle Han projesi ile tamamlayıcı olarak ele alınmaktadır.

  9 No’lu Bölge : Kamberler Mahallesi Tarih Parkı projesi kapsamında da kent içinde ciddi anlamda büyük bir park kazandırılacaktır. Proje 2 etap olarak planlanmıştır. Tüm etaplar bittiğinde 8 ve 10 no’lu projelerle bir bütünlük kurulmuş olacaktır.

 • 10 No’lu Bölge:  Galle Han projesi ise hem Mimar Sinan’ın Bursa’daki tek eseri olması yönünden hem de 5-6-7 Numaralı projeler ile 8-9 numaraları projeler arasında kaldığı için bütünleyici özelliği ile ele alınmaktadır. Atatürk Caddesi’nden (Heykel) inerken Cumhuriyet Caddesi doğru dönüş yapılan köşededir.

 • 11 No’lu Bölge : Aslında burası şu an kullanılan Sebze Halidir ve Ankara Yolu üzerindedir. Ancak yeni sebze hali şu anda Görükle’de yapımı devam ediyor ve orası 2007 ortalarında bitince boşalacak bu alanın da çevresi ile birlikte ele alınacağını biliyoruz. Henüz belirginleşen bir proje yok fakat planda göstermemiş de olsam özellikle doğusunda planlanan ve var olan parklar ile yeni yapılacak diğer projelerle birlikte Ankara Yolu’nun görsel bozukluğunu düzeltmek adına güzel bir proje olacağına eminim. Buraya bonus olarak koydum ama Büyükşehir Belediye Başkanı’nın buradaki alanı 2009 yılına kadar güzel bir proje ile değerlendireceğine dair bir sözü olmuştu. Ona güvenerek paylaşmak istedim.

 • 12 No’lu bölge : BalıBey Hanı ise Tophane Tepesi eteklerinde ve hemen karşısını işgal eden iğrenç beton yapıların karşısına tüm ihtişamıyla çıkmak üzere. Eğer bu hanın karşısında kalan sıradaki beton binaların da yıkıldığını görürsek Bursa Kapalı Çarşısı ve Ulucami çevresi ile güzel bir birliktelik oluşturacak.
Dikkat çekmek istediğim nokta ise;

Tüm bu projelerin Bursa’nın ana aksaları üzerinde yer almalarıdır. Yani Nilüfer'de yapılacak 1,5milyon m2'lik bir parkı görecek insan adedinin belki 100 katı fazla insan buradaki değişime tanık olacaktır. Dolayısıyla da Bursa'nın değişimine şahit olacaktır.

Ayrıca herhangi ardışık iki bölge arasındaki en uzun yürüyüş mesafesi 5dk kadardır. Yani halen devam eden yukarıdaki projeler bittiğinden 1 Numaları Dericiler bölgesinde oluşacak modern alandan yürüyüşe çıkan biri sağında ve solunda büyük parklar (2-3) ile karşılaştıktan sonra Kent Meydanı’na (4) ulaşacaktır. Buradan yukarı yani Ulucami yönüne doğru devam ettiğinde ise sol tarafında yüksek ve planlı bir kent görecektir. Bu alan yani 5 numaralı bölgeyi Fomara (Şehreküstü) bölgesine ulaştığında da aynı modernlikte izlemeye devam ederken doğu yönüne yani Haşim İşcan Caddesi’ne yöneldiğinde eskisi gibi hizbe binalar yerine modern iş merkezlerinin siluetleri (5) altından geçecek.

İlerlemeye devam ettiğinde 6-7 numaralı tarihi alanları görecektir. Bu noktadan düz devam ederse eski çingene mahallesinin 9 yerinde yeller estiğine tanık olarak Gökdere’ye ulaşacaktır.

Eğer 6-7 nolu bölgeden güneye döner yani Kapalı Çarşı içine gitmek isterse de bu kez 8 ve 10 numaralı alanlarla karşılaşacak, eskisi gibi darcı ve çirkin yapılarla dolu Cumhuriyet Caddesinin ne kadar değişik bir çereye bürünmeye başladığına tanık olabilecektir. Eğer Hanlar Bölgesi projesi de uygulanabilirse zaten buradan (8-10) Tophane’ye kadar caddeyi takip ettiğinde Tarihi Hanlar arasında güzel bir yürüyüş yapmış olacak.

Göreceğiniz üzere arkadaşlar her bir alan bir diğerini bütünlüyor. Mesela 9 Numaralı alan tek başına bile kuzey, güney ve doğu yönünden ciddi olarak tüm çevre anayolları bir yürüyüş aksı haline getirecek. Ulucami önünde sıkışan şehir hayatı ve canlılığı daha doğu ve kuzeye yayılacak bu projelerle.

Henüz burada gösteremesek de bunlar bitince de Kayhan, Reyhan ve Tuzpazarı civarlarının da ciddi şekilde ele alınacağını öngörmek çok zor değildir her halde  


Şu başlıkta sadece ciddi etki yapacak kısımları gösterdim. Yoksa bu harita kapsamında kaldığı halde gösterme gereği duymadığım çeşitli tarihi eserlere ait restorasyon ve onarım çalışmalarının olduğunu biliyoruz.  


En son Ebru K.Türk tarafından Cmt 17 Şub 2007, 20:26 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi


Alper Bozkurt

13 yıl önce - Cum 06 Ekm 2006, 23:48

Bundan 3 yıl önce biri Heykelden İhsaniyeye lambaya takılmadan evime gideceğimi söylese neremle güleceğimi şaşırırdım.

2009 gelsinde Allah ömür verirde hayatta olursak hepberaber otururuz Tophane civarına gülerek Bursayı seyrederiz artık. Allah ağlatmasın kimseyi  


Batur

13 yıl önce - Cmt 07 Ekm 2006, 13:33

Alıntı:
Dikkat çekmek istediğim nokta ise;


O noktalara ilave olarak tüm o bölgeler arasında ulaşım metro ile de yapılabilir .

Yukarıdaki yerlerin dışında çarpık yapılaşmaların olduğu yerlerde tek tük kalan arazilerde ruhsatlı yapılan müstakil yerlerde var ve belediyenin onlara verdiği ruhsat 20 yılla sınırlı. Böyle olması sevindirici, oraların ömür boyu öyle kalmayacağı anlamına geliyor.

Ayrıca bu dönemde ulaşım yatırımlarına ağırlık veren belediyenin bir sonraki dönem de seçilmesi halinde ağırlığını çarpıklığın olduğu yerlerde kentsel dönüşümlere verecekmiş. Şu an alt belediyeler ufak tefek konut yatırımları yapıyor, Büyükşehirin de bu işin içine girmesiyle Bursa’nın çarpık yapılaşmadan kurtulması pek uzak olmayacak gibi, referans ulaşım yatırımları    .


SABRİ BİLGİN
13 yıl önce - Cmt 07 Ekm 2006, 13:42

Alıntı:
Büyükşehirin de bu işin içine girmesiyle Bursa’nın çarpık yapılaşmadan kurtulması pek uzak olmayacak gibi, referans ulaşım yatırımları.Yaptığın modern yapılar, yıktıklarından ve yeni yapılan gecekondulardan sayıca ve alan olarak büyük olursa ancak bu sorun çözülür.


Ahmed_
13 yıl önce - Cmt 07 Ekm 2006, 15:35

Alıntı:
Tüm bu projelerin Bursa’nın ana aksaları üzerinde yer almalarıdır. Yani Nilüfer'de yapılacak 1,5milyon m2'lik bir parkı görecek insan adedinin belki 100 katı fazla insan buradaki değişime tanık olacaktır. Dolayısıyla da Bursa'nın değişimine şahit olacaktır.


Nilüfer şuanda ticari hareketlilik olarak yeterli değil.
Oradakiler bile Altıparmak yeşil türbe arasındaki merkezi bölgeye geliyor çoğu kez.Bursaya gelende Nilüferi değil buraları geziyor.O yüzden bence artık bu iç semtlerin ele alınmış olması çok güzel.
Umutla teleferik ve Ankara yolu boyunca bu tip dönüşümlerin yapılmasını bekliyorum.

Alıntı:
Henüz burada gösteremesek de bunlar bitince de Kayhan, Reyhan ve Tuzpazarı civarlarının da ciddi şekilde ele alınacağını öngörmek çok zor değildir her halde

bu seçimlere kadar oraya dokunamazlarda ondan sonrasına bişey diyemeyiz.  Güney çevreyolu ve merinos-stadyum-altıparmak-heykel-yeşil türbe-emirsultan hattına bir tramvay konusunda baskılar bizim yerel gazetelerde iyice artmışken kentsel dönüşümle uğraşılırmı yoksa para bu projeleremi aktarılır onuda kestirmek zor şimdiden.


M.Erdoğan
13 yıl önce - Cmt 07 Ekm 2006, 18:23

Alıntı:
ve merinos-stadyum-altıparmak-heykel-yeşil türbe-emirsultan hattına bir tramvay konusunda baskılar bizim yerel gazetelerde iyice artmışken kentsel dönüşümle uğraşılırmı yoksa para bu projeleremi aktarılır onuda kestirmek zor şimdiden.
 

böyle bir düşüncemi var?     Eğer varsa 6parmakta yapılacak denen kavşakta bu tramvay hattı için şimdiden yer bırakmaları gerek yoksa oraya ilerde istensede raylı hiç bir sistem yapamayacaklar.Ne alttan ne üstten


SABRİ BİLGİN
13 yıl önce - Pzr 08 Ekm 2006, 16:23

Alıntı:
Alıntı:
ve merinos-stadyum-altıparmak-heykel-yeşil türbe-emirsultan hattına bir tramvay konusunda baskılar bizim yerel gazetelerde iyice artmışken kentsel dönüşümle uğraşılırmı yoksa para bu projeleremi aktarılır onuda kestirmek zor şimdiden.

 

Alıntı:
böyle bir düşüncemi var?Belediye'nin böyle bir düşüncesi olduğunu bilmiyoruz;olsa bile en azından şimdiye kadar dillendirilmiş değil.Ancak aralarında  Büyükşehir Eski Belediye Başkanlarından bazılarının da bulunduğu bir grup, zaman zaman Bursa gazetelerinde ve televizyonlarında Bursa'nın trafik sorununun çözümüne yönelik tavsiyelerde bulunurken, Merinos'tan başlayıp Setbaşına kadar uzanan bir tramvay hattının yapılabileceğinden bahsediyorlar.Amaç bu aksı tamamen yayalandırmak.Hatta ilerleyen zamanlarda Nilüfer'de de tramvay yapılmasının trafiği oldukça rahatlatacağını söylüyorlar.Forumda arasıra tramvaydan bahsedilmesinin sebebi sanıyorum bu.ANA SAYFA -> BURSA - Haberler ve Sohbet