Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Ümit Gürbüz
4 yıl önce - Cum 31 Oca 2014, 20:53
Karabük - Safranbolu - Yörük Köyü - Harabe Hamam


YÖRÜK KÖYÜ HARABE HAMAM

Karabük İli Safranbolu İlçesi Yörük Köyünde Leyla GENCER EVİ'nin yakınında,zemini yol mesafesinden 3-4 metre kadar aşağıda bulunan bu harabe yapının kitabesi günümüze ulaşamamıştır. Kısmen yıkık halde bulunan bu yapı kendi kaderine terkedilmiş yenilenip ortaya çıkarılarak, günümüze kazandırılmayı beklemektedir.

Harabe halde ve bakımsız olduğu için bir dönem definecilerin medet umduğu yer haline gelmiş ki;iç zemin kısmında kazılarak hasar görmüş yerleri görmek mümkündür. Belkide ısıtmanın nasıl sağlandığını tespit etmek amacıyla kazılma ihtimali de var.

Köy sakinlerinden bir amca ile sohbetimizde edindiğimiz bilgilere bakacak olursak; hamamın çok eskiden zaman zaman aktif olduğunu hatırlıyor. Yine aktardığı bilgiler doğrultusunda hamamın bir şahıs hamamı olduğunu söylüyor. Çok önceleri yanında eski görkemli bir yapı da bulunduğunu, bu harabe hamamın da bu yapıya ait olma ihtimalinin güçlü olduğunu aktardı.

Eşim restoratör olmasından dolayı yapının incelemesine fırsat bulduk. Yapının zemin planını çizdik.Bilgisayar ortamında da hazırladık.

Hamamın üst kısmı toprak ve otlarla örtülü olduğu için fazlaca dikkat çekmiyor. Tavan kısmı yol ile aynı seviyede bulunmaktadır.


Fotoğraflar ve bilgi: Ümit GÜRBÜZ
(+)  

(+)  

(+)2012/06cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> Diğer Şehirler