Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Kiraz'da yatılı okul

ANA SAYFA -> İZMİR - Haberler ve Sohbet
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
iscanliahmet
11 yıl önce - Cmt 23 Eyl 2006, 01:56
Kiraz'da yatılı okul

BAKAN ÇELİK, KİRAZLI ÖĞRENCİLERİ KURTARACAĞINI AÇIKLADI

Milli Eğitim Bakanı Çelik, Yeni Asır Ankara Temsilcisi Şebnem Bursalı'ya, Kiraz yatılı bölge okulunu en geç iki yıl içinde bitireceklerini söyledi.

Yeni Asır'ın gündeme getirdiği Kiraz'da yatılı okul yapılması talebine, Milli Eğitim Bakanı Doç. Dr. Hüseyin Çelik'ten jet yanıt geldi. Yeni Asır aracılığıyla, Kiraz için ne gerekiyorsa en kısa sürede yapacakları sözünü veren Bakan Çelik, bürokratlarına "2007 bütçesinde, Kiraz'daki yatılı okul için ödenek ayrılması" talimatını verdi.
Yatırım ve Tahsisler Genel Müdürü Abdüssamet Aslan da Yeni Asır'a yaptığı açıklamada, yaklaşık 5 veya 6 milyon YTL'ye mal olması beklenen okulun, ayrılacak ödeneklerle en geç 2 yılda tamamlanmasının hedeflendiğini söyledi. Kendisi de yatılı bölge okulu mezunu olan Çelik, geldiği yeri unutmamış ki, gazetemiz aracılığıyla şu açıklamayı yaptı:

Onlardan biriyim
"Ben de yatılı bölge okulu mezunuyum ve bunun ne kadar önemli olduğunu çok iyi bilirim. Her çocuğumuzun okuma hakkı vardır. Aileler, çocuklarını okutmakla, biz hükümetler de bu ihtiyaçları karşılamakla mükellefiz. Kaldı ki; ben de onlardan birisiyim ve bugün geldiğim noktada bakan oldum. Ne gerekiyorsa yapacağımızı bilsinler."
Bakanlığı döneminde Türkiye genelinde tespit edilen 300 pansiyonlu okul ihtiyacının 120'sini bitirdiklerini ve 2006-207 öğretim yılına yetiştirdiklerini hatırlatan Bakan Çelik, "120'yi yapan, 300'ü de yapar" diyerek anlamlı bir mesaj da verdi.

Liseye gidemediler

İzmir'e 140 km uzaklıktaki Kiraz'ın Mavidere, Mersinlidere, Sırımlı, Olgunlar, Örencik, Solaklar köylerinden Cumhuriyet tarihi boyunca lise mezunu ve devlet memuru çıkmadığını duyurduk. 2006 yılında bin 28 kişinin yaşadığı Olgunlar köyünde 500 kişinin okuma yazma bilmediğini de aktardık. Denizalanı yaylasındaki köylerden taşımalı sistemle Haliller Köyü İlköğretim Okulu'na giden çocukların liseye devam etme imkanı bulamadıkları için de sadece 8 yıl okuyabildiklerini ve lise mezunu olamadıkları için devlet memuru olamadıklarını vurguladık. Bu çocuklar tarım işçiliğine mecbur kalıyorlardı.

Yazıyla iletildi

Yerleşimdeki dağınıklık, coğrafi şartlar ve ailelerin ekonomik durumu sebebiyle çocukların okula gidemediklerini belirttik. Birleştirilmiş sınıflarda yeterli eğitimi göremeyen bu çocuklar için, yatılı bölge okulu istendiğini aktardık. Hatta bu talep, İlçe ve İl Milli Eğitim müdürlükleri tarafından Milli Eğitim Bakanlığı'na da geçtiğimiz günlerde yazılı olarak iletilerek resmileştirildi. Konunun asıl muhatabı olan Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik'e Yeni Asır olarak ilettiğimiz bu talep hemen yanıt buldu. Bu konularda hayli hassas olduğu bilinen Bakan Çelik, derhal bürokratlarına talimat verdi ve gerekenin yapılmasını istedi. Bu hassasiyetin sebeplerinden birisi de, kendisinin de yatılı bölge okulu mezunu olmasından kaynaklanıyordu.

5 milyon YTL gerek

Kiraz'ın, mahrumiyet kapsamı içindeki ilçelerden birisi olduğunu hatırlattı öncelikle Bakan Çelik. İzmir gibi batıya açılan kapı olarak adlandırılan modern bir kente bu kadar yakın olup, yatırımlarda bu kadar ihmal edilen Kiraz için alınan bu karar sayesinde, atamalarda ve yatırımlarda öncelik sağlanıyor artık. Kirazlı çocuklara yatılı bölge okulu yapılması için 5 veya 6 milyon YTL'ye kadar bir ödeneğe ihtiyaç olduğu belirlendi. Bakan Çelik'in talimatıyla, 2007 bütçesine öncelikli olarak Kiraz'a bir yatılı okul yapımı için ödenek aktarılması kararlaştırıldı. Ekim sonu, Kasım ayı itibarıyla Meclis Plan-Bütçe Komisyonu ve Genel Kurul gündemine gelecek olan 2007 yılı bütçesinde, Milli Eğitim Bakanlığı bütçesinde ilk etapta ödenek ihtiyacının yarısı kadar bir kaynak aktarımı planlanıyor.

2 yılda bitecek
Öte yandan, Milli Eğitim Bakanlığı Yatırım ve Tahsisler Genel Müdürü Samet Aslan da, ödenekle ilgili teknik çalışmalara hemen başladı. Yatılı okulu en geç iki yıl içinde tamamlayacak ödeneği çıkartacaklarını anlatan Aslan, bütçe ve ödeneğin Meclis'ten geçmesinden hemen sonra ihale ile ilgili çalışmalara başlanacağını, 6 ay sürmesi beklenen ihale sürecinin ardından inşaata hemen başlanabileceğini söyledi.

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> İZMİR - Haberler ve Sohbet