Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Kocatepe'de VİP dönemi


ANA SAYFA -> ANKARA - Haberler ve Sohbet
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
serkan_
12 yıl önce - Prş 14 Eyl 2006, 13:16
Kocatepe'de VİP dönemi


Cenaze namazlarında kabine üyelerine yönelik sözlü ve fiili saldırıda bulunulması, Kocatepe Camii'ne protokol ayarı yapılmasına neden oldu. Protokol, camiye ayrı yoldan girip ayrı safta namaz kılacak.  

Türkiye Diyanet Vakfı, Kocatepe Camii'nin avlusuna yapılacak özel yol için inşaat çalışmalarını başlattı. Bu ay içinde tamamlanacak olan proje, cenaze namazlarına katılacak protokole ve engelli vatandaşlara tahsis edilecek. Cenaze araçları da bu yolu kullanabilecek. Caminin avlusunda sadece protokolde yer alan kişilerin cenaze namazı için saf tutacağı özel bir bölüm de oluşturulacak. Böylece, namaza katılan cemaatin protokolde yer alan kişilere yönelik olası fiziki müdahalesi engellenmiş olacak.

BARDAKOĞLU İSTEDİ

Kocatepe Camii'nde protokol için planlanan çalışma, Diyanet İşleri ve Diyanet Vakfı Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu'nun direktifiyle başlatıldı. Camide ayrıca, cenaze sahipleri için bir taziye bölümü de oluşturulacak. Cenaze namazı sırasında ise protokol ile cemaat arasında bir boşluk olacak.

Diyanet Vakfı Mütevelli Üyesi Lütfü Şentürk, yeni yolun protokol için değil, cenazenin yukarı çıkarılması için mimardan izin alınarak yapıldığını savundu.

Bakanlara protestolar etkili oldu

Danıştay Üyesi Özbilgin'in cenaze törenine katılan bakanlar, cami avlusunda yoğun protestolara uğramışlardı. Abdülkadir Aksu'ya pet şişe atılmış, Osman Pepe polis kaskı takmış, Cemil Çiçek caminin arka tarafından çıkarılmıştı.

Diyanet-Sen Genel Başkanı Ahmet Yıldız: İslam tarihinde örneği var

Aslında bu gibi düzenlemeler İslam tarihinde var. Bazı halifelere saldırılar olmuş. Öldürülen devlet büyükleri olmuş. Kocatepe'de de hükümet üyelerine yönelik fiili saldırılar oldu. Her ne surette olursa olsun vatandaşın protokole bu şekilde saldırmasına fırsat verilecek ortamı yaratmamak lazım. Bu uygulamalar tarihi uygulamalara da bakarsak mantıklıdır, gereklidir. Hatta geç kalınmıştır.

www.ankarahaber.com

siyasiler halkla aralarına bır mesafe daha koyuyorlar


Atilla DÜNDAR
12 yıl önce - Prş 14 Eyl 2006, 14:38

Şimdi bu uygulamaya iki taraflı bakmakta fayda var sanırım.

Birincisi, halkın içinden ve halkın oylarıyla o mevkilere gelen insanların kendilerini halktan soyutlaması.
İkincisi ise, halk ile protokol arasında yaşanmasını istemediğimiz polemiklerin ve hatta saldırıların önlenmesi.

Birinci düşüncede, protokolün halk arasından ayrı bölümlerde tutulmasının pek bir şey ifade edeceğini sanmıyorum. Mühim olan vicdani rahatlıktır. Çevrenizdeki etki ve tepkiden ne kadar kendinizi saklarsanız saklayın, çıkan acı dolu seslere ve protestolara kayıtsız kalmanız mümkün değildir. Eğer kendinizi bu protestolara muhatap görüyorsanız o zaman bu rahatsızlıklar nerede durursanız durun devam edecektir. Ancak fiili tepkileri önleyecektir.

İkinci düşüncede ise hiç hoş olmayan görüntülerin önlenmesi açısından olumlu bir uygulama olacaktır. Hem kamuoyunda hem de dış basında bu tip karelerin gözler önüne serilmesi çok kötü bir izlenim oluşturmaktadır.


34 Emre 80
12 yıl önce - Prş 14 Eyl 2006, 16:46

cenazelerde yapılan protestolar camilerin kutsallığına hiç yakışmıyor ki bence bu uygulamayla aynı zamanda düzenleme getirilmesi gerekir. Kocatepe Camii Ankara'nın gözbebeklerinden biri bence. Özellikle cenaze namazlarında kimi zaman meydana gelen kargaşa, protestolar caminin kutsal dokusuna hiç bir zaman uymuyor. Ne zaman caminin içinde bağırıp çağıran biri görsem rahatsız olurum. Bunun yeri burası mı diye düşünmeden edemem. Umarım bu düzenleme o kargaşayı da yok eder düzen içinde olur layık olduğu gibi anılır.kemal neu

12 yıl önce - Cum 22 Eyl 2006, 15:25

Camiler protesto yeri değildir. Ama siyasilerimiz halk içine girmedikleri için, malesef bu tür olaylar camilere taşındı.
Allahın evinde protokol uygulamasına gitmeyi doğru bulmuyorum. Benim inaçlarıma göre bütün kullar Allah huzurunda eşittir. Osmanlı döneminde veya bazı sultanlıklarda bu tür uygulamalara yer verilmiş olabilir, ama unutmayın ki biz şimdi Türkiye Cumhuriyetinde yasıyoruz.
Sonuç olarak herkesin eşit şartlarda ibadet yapması taraftarıyım. Bügün her bakanlığa  her daireye mescit kuruldu. Çekincesi olanlar bu mescitlerde ibadetlerini yapabilirler veya Antalya`ya kavşak açmaya giderler. Kanımca kurulacak VIP bölümlerini siyasilerden çok onlara yakın olan iş adamları kullanacaktır.cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> ANKARA - Haberler ve Sohbet