Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
CengizOzkan
11 yıl önce - Sal 12 Eyl 2006, 12:35
İzmir'li işadamlarının durumu

Merhabalar,

Henüz daha çocukken küçük esnaf olan babamdan çok sık duyardım; bu İzmir adam olmaz diye.. İşhayatına atıldığım ilk günden beri bu görüşün maalesef değişmediğini görüyorum.
Dün EBSO'da bir seminer vardı. Sabah 9.00'dan 17.30'a kadar.. Ücretsizdi.. Ayrıca EBSO'nun çatı katında harika bir öğle yemeği vardı. Bu da ücretsizdi..  Semineri organize edenler ABD'li olduğu için simultane tercüme hizmeti vardı ki, bu da ücretsizdi..

ABD Ticaret Odası ve bizim TOBB ile ortaklaşa organize edilen "TradeRoots" semineriydi. ABD Ticaret Odası, bizim TOBB'a eşdeğerdir ve ekonomik büyüklük olarak kıyaslarsanız bizimkinin yanında devasa kalır. Trade Roots ise bu ABD'li kuruluş tarafından geliştrilmiş bir programdır. Kuruluş amacı ABD ile diğer ülkeler arasındaki ticareti geliştirmektir. (daha detaylı bilgiyi www.traderoots.org adresinden alabilirsiniz)

İşte bu kuruluş, EBSO çatısı altında  TOBB ile ortak düzenledikleri panelin amacı Türkiye'deki KOBİ'lerin ABD pazarına açılabilmeleri için yol göstermek, olası sorunlardan bahsetmek ve çözüm önerileri sunmaktı. Toplantı tamamen ülkemizden ABD'ye ihracatı desteklemek üzerine düzenlenmişti.

Katılımcılardan bahsetmek istiyorum :
- ABD Ticaret Odası Başkanı  (Bizim Rıfat Hisarcıklıoğlu'nun meslektaşı diyebiliriz)
- Trade Roots Başkanı
- İstanbul'dan ABD'nin Türkiye Ticaret Ateşesi
- ABD Ankara Büyükelçisi yardımcısı
- New Jersey Ticaret Odası Başkanı (Kendisi ABD'nin ilk kadın oda başkanıdır. Ayrıca Çin ile ilk ticaret ilişkisi kurmuş olan işkadınıdır. Son 6 senedir ABD'de yılın girişimcisi, yılın işkadını ödülleri almış ilginç bir kişilik)
- Ürün pazarlama ve halkla iletişim sektörunde çalışan Global Vision Communications şirketinin başkanı
- 54 ülkede iş deneyimi bulunan ve uluslararası ekonomik danışmanlık veren Carana isimli şirketin başkanı
- Bilgi teknolojileri Çözüm  sağlayıcısı bir şirket olan Mind Over Machines şirketinin başkanı
- ABD'nin ilk ve tek Türk gümrük komisyonucusu
- NewYork'da faaliyet gösteren Türk avukatlık firmasının sahibi
- İstanbul ve New York'da faaliyet gösteren bir başka avukatlık firmasının ortağı
- ABD'ye başarılı ihracatları bulunan 2 İzmir'li firmamızın başkanları
- Avrupa Birlği İş Geliştirme Merkezi (ABİGEM)'in İzmir Direktörü
- Dış Ticaret Müsteşearlığı, İhracat Genel Müdürlüğü Bölüm Şefi

Böylesine güçlü bir kadronun olduğu bir panel kaç kere olur.  İnsanın ömrü boyunca bırakın biryerde görmeyi birebir soru sorabilme, kahve aralarında kartvizit alıp verebilme imkanını kaç kere bulabilirsiniz.. Böyle bir grubun İzmir'e ayak basması başlı başına haber olması gerekirken ne toplantı öncesi ne de toplantı sonrası medyada hiç yer bulamamış olması da ilginç.

Pınar ALtuğ'un sevgilileri kadar rağbet görmeyen bir toplantı oldu ..Davet edilmiş 6500 üyeden 60 kişi zor toparlandı. Hatta işin acı kısmı öğle yemeği sonrası bu sayı yarıya kadar indi..  Konuşmacı Pınar hanım olsaydı eminim o salonda oturacak yer kalmazdı..

ABD'li katılımcılar soru sorun diyorlar.. Soru soran yok.. Artık kendileri sordular, kendileri cevapladılar..

Birkez daha gördüm ki güzel İzmir'imizin işadamlarında ciddi bir vizyon eksikliği mevcut. Bilgiye ihtiyacı olduğunu bilmemek belki de kendini geliştirmeye engel olan. Artık işin sosyolojik ve psikolojik boyutunu bilemeyeceğim.

Ayağına gelen fırsatları değerlendirmeyip, ondan sonra İzmir geri kalıyor diye ağlaşmak hiç yakışmıyor, onu biliyorum işte..

berhan1
11 yıl önce - Sal 12 Eyl 2006, 12:47

Bence genellikle Şahıs şirketi şeklinde yapılanma ,(hukuken değil)Kurumsallaşamama,Herşeyi ben bilirim mantığı, Bir zarar doğacaksa kendi eylemimden olsun,profesyonel yöneticilere ve bilime güvensizlik.

Kamil Büke
11 yıl önce - Sal 12 Eyl 2006, 14:43

Alıntı:
Birkez daha gördüm ki güzel İzmir'imizin işadamlarında ciddi bir vizyon eksikliği mevcut. Bilgiye ihtiyacı olduğunu bilmemek belki de kendini geliştirmeye engel olan. Artık işin sosyolojik ve psikolojik boyutunu bilemeyeceğim.

Ayağına gelen fırsatları değerlendirmeyip, ondan sonra İzmir geri kalıyor diye ağlaşmak hiç yakışmıyor, onu biliyorum işte..

Arkadaşımız kesinlikle duygusal bir kızgınlık ile yazmış. Bu görüşe katılmıyorum.

İlgisizlik diyorsanız bu tüm insanlarımızın sorunu. Tüm Türkiye için geçerli.

Soru sorulmadı diyorsanız , bu bir medeni cesaret , eğitim ve konsantrasyon işi.

Şunu belki söylemek yanlış olmaz ; İzmir'li ( yada Ege'li ) İş Adamları , Ailece yada  Ortakları ile kurdukları işler belli  bir süre yol aldıktan sonra şu yada bu nedenler ile şirketlerin parçalanması , ortaklıklarının bozulması üzerine yazılmış makaleler ve kitaplar bende duydum , okudum.

Belki bunun sosyal - psikolojik değerlendirmesini yapmak daha doğru olacak.

Saygılarımla

iscanliahmet
11 yıl önce - Prş 14 Eyl 2006, 15:20

üzülerek söylemek istiyorum ki bu seminer hakkinda basinda hic bir haber, bilgilendirme görmedim.

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> İZMİR - Haberler ve Sohbet