Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Ayhan
12 yıl önce - Prş 14 Eyl 2006, 10:24
İzmir'in tanıtım filmi çekiliyor


6 dakikalık film lobi faaliyetlerinde, uluslararası organizasyonlarda ve fuarlarda gösterilecek 30 saniyeden oluşan reklam filmi ise BBC, CNN, RTL gibi dünya televizyonlarında yayınlanacak

İzmir Ticaret Odası (İTO), İzmir'in özellikle yurtdışı tanıtımında ve EXPO 2015'e evsahipliği yapabilmek için yürüttüğü lobi faaliyetlerinde eksikliği çekilen bir İzmir tanıtım filmi hazırlatmak için atağa geçti. Filmin çekimlerine başlandığını ifade eden İTO Başkanı Ekrem Demirtaş, "Tanıtım filmi hem 16 milimetre hem 35 formatında en yüksek teknik özelliklerde çekiliyor. İzmir'in çok kültürlülüğü ve çok kimlikli yapısının uyum içinde çalan bir senfoni orkestrası gibi anlatıldığı filmde Türkiye'nin en iyi yönetmenleri, bestecileri ile çalışıyoruz" diye konuştu.
EXPO 2015'e aday olunmasının ardından yurtdışı tanıtım ve lobi faaliyetlerinin daha da büyük önem kazandığını dile getiren Demirtaş, "Diğer yandan kentimizin artan turizm potansiyelini daha iyi değerlendirmek, daha fazla yabancı sermaye çekmek için dünya çapında bir tanıtım yapmak gerekiyor. Bunun için de gerekli görsel ve yazılı materyallerin tam olması lazım" dedi. İzmir'e yakışan bir tanıtım filminin olmamasının büyük eksiklik olduğunu kaydeden Demirtaş, "Var olan filmler ya çok eski, ya da yurtdışı tanıtımda kullanılabilecek özelliklere sahip değil. Bize, İzmir'i, İzmirlilere değil dünyaya tanıtacak bir film gerekiyor" dedi.
Tanıtım filmi çekimi için yaptıkları davete İzmir'in yanı sıra Türkiye çapında firmaların, ünlü yönetmenlerin yanıt verdiğini belirten Demirtaş, sonuçta İzmirli Grafiksel ve Tüm Görsel firmaları ile İstanbullu Post Ofis firmasının oluşturduğu konsorsiyum ile anlaşıldığını söyledi. Konsorsiyumda İzmirli firmaların yer almasına özen gösterdiklerini belirten Demirtaş, şöyle konuştu:
"Filmin yönetmenliğini Kerem Çakıroğlu ve Volkan Duran yapıyor. Volkan Çakıroğlu, Türkiye tanıtım filmini çeken ve bu filmle dünya çapında ödüller kazanan bir yönetmen. Çakıroğlu ve onun çektiği filmin merkezini oluşturduğu kampanya, İngiltere, Avusturya, Rusya, Almanya, Finlandiya, Hollanda, Danimarka, Fransa, İrlanda, ABD, Çin'de büyük ödüller aldı. Tanıtım filmi konusunda dünya çapında bir isim."
Tanıtım filminin her ayrıntısının titizlikle hazırlandığını ifade eden Demirtaş, filmde büyük önem taşıyan müzikleri ise Holywood'daki çalışmalarıyla da tanınan Rahman Altın'ın yaptığını söyledi. Demirtaş, Altın'ın yurtiçi ve yurtdışında çok başarılı bestelere imza attığını, reklam ve film müziği yapma konusunda usta bir isim olduğuna dikkat çekti.
Demirtaş, film için Kemeraltı, Tepekule, Kadifekale, Agora, Alsancak, Çankaya, Konak gibi tarihi ve en canlı merkezlerinin yanı sıra Bergama, Selçuk, Menemen, Foça, Çeşme, Bergama'da çekimler yapıldığını kaydetti. Demirtaş, "Ekip, 15 saat süreyle, helikopterle uçarak müthiş görüntüler elde etti" dedi.

Çok kimlikli yapıya vurgu
Filmin ana temasının İzmir'in çok kimlikli, çok kültürlü yapısı üzerine kurulduğunu belirten Demirtaş, "Bu çok kimlikli yapı, yıllardır ahenk içinde çalan bir senfoni gibi bir arada bulunuyor. Bizim, hazırladığımız reklam filminde de İzmir Devlet Senfoni Orkestrası sanatçıları, çekim yapılan yerlerde çalarak bu temayı vurguluyor. Orkestra kah Efes, kah Kadifekale'de çalarak İzmir'i İzmir yapan bu çok kültürlülüğün her bir parçasının bir enstrümanı simgelediğini ve uyum içinde iyi yönetilirse ne kadar büyük bir senfonik yapı ortaya çıkardığını gösterecek" diye konuştu.

Kruvaziyer gemi yolcuları da izleyecek
Filmde hiçbir arşiv görüntüsüne yer verilmediğini, yeni ve son teknoloji ile hava ve sualtı çekimlerinin yapıldığını belirten Demirtaş, şöyle devam etti:
"Film hem 16 mm hem 35 mm formatında çekiliyor. İlk defa bir tanıtım filmi 16 mm çekiliyor. 6 dakikalık tanıtım filmi EXPO için yapılacak lobi faaliyetlerinde, uluslararası organizasyonlarda ve fuarlarda gösterilecek. Ayrıca, 30 saniyelik 35 mm'lik reklam filmi de BBC, CNN, RTL gibi dünya televizyonlarında gösterilecek. Kentimize gelen kruvaziyer gemilerdeki TV kanallarında yayınlanacak, turistlere daha yolda tanıtım yapılacak."

YENİ ASIR


VolkanAtalay
12 yıl önce - Prş 14 Eyl 2006, 10:43
geç bile kalındı


geç bile kalındı hep özenmişimdir türkiyenin tanıtım filmlerinde dikkatinizi çekmiştir antalya istanbul akdeniz görüntüleri izmir den sadece efes var o kadar nihayet bir filmimiz olcak güzel...umarım universiade ın reklam filmi gibi effectli çok ses getiren orjinal bir film olur ..cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> İZMİR - Haberler ve Sohbet