Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Ulus'a Sözde Koruma!


ANA SAYFA -> ANKARA - Haberler ve Sohbet
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
serkan_
12 yıl önce - Prş 14 Eyl 2006, 08:19
Ulus'a Sözde Koruma!


-ULUS TARİHİ KENT MERKEZİ PROJESİNE
   ŞEHİR PLANCILARINDAN TEPKİ...
   -ŞEHİR PLANCILARI ODASI ANKARA ŞUBE
   BAŞKANI ŞAHİN:
   -''ANKARA TARİHİ KENT MERKEZİ VE ULUS
   İHMALLER, YANLIŞ POLİTİKA VE UYGULAMALAR
   SEBEBİYLE 12 YILDIR KAN KAYBETMEKTEDİR''
   
   Şehir Plancıları Odası Ankara Şube Başkanı Zafer Şahin, Ankara Büyükşehir Belediyesinin, Ulus ve çevresini kapsayan tarihi kent
merkezi yenileme projesinin çağdaş şehircilik anlayışına aykırı olduğunu öne sürerek, ''Ankara tarihi kent merkezi ve Ulus ihmaller, yanlış politika ve uygulamalar sebebiyle 12 yıldır kan kaybetmektedir'' dedi.
   Şahin, düzenlediği basın toplantısında, Ankara Büyükşehir Belediyesinin, Ulus semtini kapsayan ''Ankara Tarihi Kent Merkezi Kentsel Yenileme Alanı Koruma Amaçlı İmar Planı''nın koruma mevzuatına ve çağdaş şehircilik anlayışına aykırı olduğunu, Ulus'un geleceği açısından koruma değil yıkım getirdiğini savundu.
   Ulus, Kale ve Hamamönü bölgelerinin, geçen 10 yılı aşkın sürede kaderine terk edildiğini ifade eden Şahin, ''Plansız, imarsız ve kanunsuz hale getirilen Ulus'ta durumun değişmesi için şubemizce dava süreci de başlatılmış olmasına rağmen şu anda hiçbir yapı ruhsat alamamakta, hiçbir plan uygulaması gerçekleştirilememektedir'' dedi.
   Ulus ve çevresindeki tarihi yapıların korunamadığı için yok olup gittiğini savunan Şahin, Büyükşehir Belediyesince ''şifa niyetine'' bir tek esaslı tarihi yapı restorasyonu yapılmadığını öne sürdü.
   Yeni planın ''sözde'' koruma ve güzelleştirme görüntüsü içinde, Ulus'un tüm dokusunu tahrip ettiğini kaydeden Şahin, yeni planın bölge için geriye dönülmesi çok zor yıkım kararı içerdiğini söyledi.
   Ulus'un korunması için önerilerini dile getiren Şahin, planda tarihi kent merkezine ilişkin strateji ve müdahale biçimlerinin üniversitelerin, meslek odalarının ve sivil toplum kuruluşlarının katkılarıyla belirlenmesi gerektiğini belirtti.
   Ulus ve diğer tüm sit alanlarına getirilen kararlar için Ankara Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunun görüş ve onayının alınmasını da isteyen Şahin, tarihi kent merkezindeki tüm tescilli yapıların vakit kaybedilmeden ve onaylı planlar doğrultusunda işlevlendirilip restore edilerek kente kazandırılması gereğine işaret etti.
   Şahin, ''Ankara Tarihi Kent Merkezi ve Ulus ihmaller, yanlış politikalar ve yanlış uygulamalar sebebiyle 12 yıldır kan kaybetmektedir, kan kaybetmesine göz yumulmaktadır. Gelinen noktada Ulus'u ihmal eden yaklaşım Ulus'u yenileme adı altında tarihi ve toplumsal bağlamından kopararak yıkıp yeniden yapmaya
niyetlenmektedir'' diye konuştu.
   
www.ankaradayim.com

Ankarada tarıhı dokuya sahıp ulus malesef son yıllarda her acıdan kaderıne terk edılmıs durumda hamamonu ve kale cıvarı restore edılmemekte ulus ta tıcarı acıdan kızılayla rekebet etmekten cok uzak bulunmaktadır


cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> ANKARA - Haberler ve Sohbet