Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Kahramanmaraş - Germenicia Antik Kenti
« önceki   123 ... 171819 ... 262728   sonraki »

ANA SAYFA -> Diğer Şehirler
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 18
erhan344

4 yıl önce - Çrş 16 Ekm 2013, 17:27
Germanicia Mozaikleri Gün Yüzüne Çıkıyor


 

 Kahramanmaraş kültür varlıklarının gün yüzüne çıkarılarak değerlendirilmesi amacıyla 5 Ekim 2013 Cumartesi günü Vali Şükrü Kocatepe, Ak Parti Grup Başkanvekili ve Kahramanmaraş Milletvekili Mahir Ünal, Sanayi Genel Müdürü Süfyan Emiroğlu, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Abdullah Kocapınar ve diğer ilgililerin katılımıyla Ramada Otel’de yapıla toplantının detayları belli olmaya başladı.

Toplantıda K.Maraş ve ilçelerinin sahip olduğu tarihi ve kültürel değerlerin koruma altına alınması, restore edilerek gün yüzüne çıkarılması ve kültür yolu programına dâhil edilerek tur operatörlerinin faaliyetine açılması konusunda yapılacak çalışmalar ve öncelikler belirlendi.

Vali Şükrü Kocatepe, Ak Parti Grup Başkanvekili ve Kahramanmaraş Milletvekili Mahir Ünal, Sanayi Genel Müdürü Süfyan Emiroğlu, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Abdullah Kocapınar ve beraberindeki heyet Kahramanmaraş Müzesini ziyaret ederek Germanicia Antik Kenti Mozaikleri ve Mozaikli Alanının Arkeoparka Dönüşümü fikri konusunda yetkililerden bilgi aldı. Kahramanmaraş Müzesine gerçekleştirilen ziyarette Kahramanmaraş Kentsel Sit Alanında ve Germanicia Antik Kenti III. Derece Arkeolojik Sit Alanı planı üzerinde de incelemeler yapıldı.

Kültür ve Turizm Uzmanı Merve Gülgönül Paksoy’un Arkeopark sunumunda Germanicia'nın geleceği ile ilgili değerlendirmelerde bulunuldu.

Germanicia Antik Kenti Mozaikli Alanının Arkeopark olarak nasıl sergilenebileceği sorusuna cevaben hazırlanan sunumda seçilen proje alanı; Kahramanmaraş Müze Müdürlüğünün 2009-2010 yıllarında Kurtarma Kazısı ile açığa çıkardığı Alan olan Dulkadiroğlu mahallesi, 461 Ada, 4-5 Parsellerin bulunduğu alan ve yakın çevresini kapsıyor. Bu alanda nasıl bir Arkeopark olmalı sorusuna yanıt vermek için, Dünyada uygulanmış Arkeopark Örneklerinden hareketle Kahramanmaraş Germanicia Antik Kenti için Mozaik Müzesi ve alanın ihtiyaç duyacağı kentsel hizmetler (Ziyaretçi Merkezi, Sergi Alanı, Yerel Satış Üniteleri, Ulaşım Bağlantıları vb.) birlikte kurgulandı. Kazıların uzun yıllara yayılacağı ve ekonomik olarak tüm mahallelerin Kentsel Dönüşüm kapsamında ele alınamayacağı vurgulanarak, kısa–orta–uzun vadede kazı yapılan alanlar ve çevresinin Arkeopark olarak hizmete açılması ve etap etap açılan alanların bir güzergah ile birbirine bağlanarak Kentle de ilişkilerinin kurulması sureti ile bir Arkeopark düzenlenmesi fikri tüm katılımcılarca benimsendi.

 

 

http://www.reklam_link.com/kultur/germanicia-moza ...h3784.htmltilki123
4 yıl önce - Prş 16 Oca 2014, 18:28
Son Durum ?


Germanica antik kentte son durum ne ?

mehmetpeker
4 yıl önce - Prş 16 Oca 2014, 19:21

Yanlış hatırlamıyorsam ilk 2007 yılında bulunmuştu. Üzerinden 7 yıl geçti ancak 3-4 parsellik bir alan kamulaştırıldı. İlk başta alan tamamen kazılacak arkeopark olacak denildi. Kültür Bakanlığı gereken desteği vermeyince, proje küçültülüp minik bir mozaik müzesi yapılması kararlaştırıldı. Kazının yapıldığı alana ilk olarak 2009'da gitmiştim garaj gibi bir alanda çalışıyorlardı. En son 2013 temmuzunda gittim. O garaj kadar olan alan biraz daha büyütülmüştü. Üç ziyaretimde de arkeologların çalışması yoktu, sanırım dönemlik çalışıyorlar.Sadece bir güvenlik görevlisi bekçilik yapıyordu.
Kısacası Kahramanmaraş'ın her işi gibi bu işte yılan hikayesine döndü. En az üç beş yıl daha böyle gider. Şu miras başka bir şehirde olsa bırakın arkeoparkı, ülkeye tanıtımını, şuanda dünyaya tanıtımı yapılıyorduSDuman3
4 yıl önce - Pts 10 Şub 2014, 10:22

nasıl gidiliyor buraya?

kms2009

4 yıl önce - Pts 10 Şub 2014, 11:58

Alıntı:
nasıl gidiliyor buraya?


Şuan bildiğim kadarıyla halka açık değil o yüzden ziyaret edemezsiniz. Yanlışsam düzeltin ark.lar..sayfa 18
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
« önceki   123 ... 171819 ... 262728   sonraki »
ANA SAYFA -> Diğer Şehirler