Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 522
(Özkan)

4 yıl önce - Cmt 28 Eyl 2013, 15:57

Alıntı:
Çin malı kalitesiz oyuncakları kullanrız artık. Uçaklar havadatken yakıtı bitip düşmesinde.

Ucuz diye anlaşılmıştır bence


Tabi alıştınız fahiş fiyatlarla amerikan malları almaya yerli olunca hemen burun kırın edersiniz.

Emin olun şu gemiyi yada hava savunma sistemini amerikalılar üretse idi bu sözleri söylemezdiniz.


arse_naklov
4 yıl önce - Cmt 28 Eyl 2013, 22:04

ARKADAŞLAR BİR VİDEO PAYLAŞMAK İSTİYORUM FAKAT YAYINLAYAMIYORUM MESAJINIZ UYGUN BULUNMADI DİYOR...
NEREDE HATA YAPIYORUM ACABA.....[/code]


Burç

4 yıl önce - Cmt 28 Eyl 2013, 22:18

İlk mesajlarında başka sitelere link verme.
Reklam olarak algılanarak kabul edilmez.arse_naklov
4 yıl önce - Cmt 28 Eyl 2013, 22:29

YOK YA YÜKLEYEMİYORUM VİDEO NASIL YAPCAM ANLAMADIM ARKADAŞLAR....

Burç

4 yıl önce - Cmt 28 Eyl 2013, 22:31

Bu linkte youtube'dan siteye nasıl video yükleneceği gösteriliyor, oldukça basit :
http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?t=111199


arse_naklov
4 yıl önce - Cmt 28 Eyl 2013, 22:33

FAKAT BENİM YÜKLEMEK İSTEDİĞİM YOUTUBE DEĞİL BAŞKA BİR ÇİN SİTESİNDEN...Burç

4 yıl önce - Cmt 28 Eyl 2013, 22:35

Başka sitelerde sorun olabilir, sadece link verebiliyorsan link ver.

arse_naklov
4 yıl önce - Cmt 28 Eyl 2013, 22:36

http://v.youku.com/v_show/id_XNTc3ODgyMTI0.htmlYUKARIDAKİ LİNKTE ÇİNLİLER TÜRKİYEYİ UZUN UZADIYA KONUŞUYORLAR.
İÇERİSİNDE BUGÜNE KADAR ÇİNLİLERLE YAPTIĞIMIZ SİLAHLARI VE BU SON FD 2000 HAVA SAVUNMA SİSTEMİNİ UZUN UZADIYA ANLATIYORLAR.ÖZELLİKLE ŞU ANA KADAR ÇİNLİLERLE ÜRETİLEN FÜZELER VE BU SON FD 2000 SİSTEMİNİN ÖZELLİKLERİNİ ÇİNLİ YETKİLİLERDEN NELER OLDUĞUNU DUYMAK DAHA DOĞRU BİLGİLERE ERİŞMEMİZİ SAĞLAYACAK KANISINDAYIM...ÇİNCESİ OLAN ARKADAŞ KISA KISA ÇEVİRİP BİLGİ GEÇEBİLİRMİ RİCA ETSEM....

SAYGILARIMLA....


Gökhan Gök

4 yıl önce - Cmt 28 Eyl 2013, 23:32

Izlemeye basladim, cince bilmesemde merak iste

Isin enterasan yani biz Cinle anlasma yapiyoruz ABD baskani Obamada Iranla telefon görusmeleri yapiyor


Süvarici
4 yıl önce - Pzr 29 Eyl 2013, 13:43

Türkiye Uzun Menzilli Hava Savunma Sistemi olarak adlandırılan anti-balistik şemsiye ihalesinde Çin’i tercih etti. Bu tercih, savunma sanayi çevrelerinde çok tartışılacak bir yapı taşıyor, bu nedenle analizinde büyük önem var.

1- Söz konus süreç, yaklaşık 6 yıldır süren bir karar sürecidir, bugün sonuçlanmış gibi gözükmesinin Suriye’nin elinde bulunan Sovyet yapımı orta ve uzun menzilli, gerektiğinde kimyasal başlık taşıyan füze sistemleri ile doğrudan irtibatlandırmak hata olur. Suriye’nin elindeki füzeler Sovyet yapımı SCUD füzeleridir ve Türkiye şu anda bu tür saldırılara karşı NATO savunma şemsiyesi altında bulunmaktadır. Suriye’nin bu tür bir savunma şemsiyesini aşabilmek için aynı anda çok fazla sayıda (20 üstü) füzeyi ateşlemesi ve bu füzelerden 4-8 tanesinin Türkiye topraklarına düşmesi gerekmektedir, Suriye’nin ne bu tür bir saldırı kapasitesi vardır ne de bu tür bir saldırıya kalkışabilecek siyasi iradeye sahiptir.

2- İhale esas olarak üç öneri üzerinde sürmüştür. Rusya’nın s-300 savunma sistemi, İtalyan-Fransız ortaklığının Eurosam’ı ve Çin’in önerisi. Amerikan Patriot sistemleri, esas olarak Türkiye’nin ihale şartnamesini karşılayabilecek düzeyde olmamakla birlikte bir NATO savunma sistemi olarak son ana kadar değerlendirme içinde tutulmuştu. Rusya’nın bu teknik çalışmayı tamamlayamayacağı çok önceden belli olmuştu, İtalyan-Fransız ortaklığının önerisi teknolojik açıdan Çin’den önde ama maliyet açısından da yaklaşık 1 milyar dolar daha pahalıydı. Türkiye, hem ihtiyaçlarını hem de maliyetleri düşünerek Çin önerisi üzerinde karar verdi.

3- Bu kararda, teknoloji transferinde sağlanacak kolaylıkların ve sistemin en az yüzde 50′sinin ASELSAN ve ROKETSAN gibi ulusal kuruluşlar tarafından gerçekleştirilecek olmasının Çin’in seçiminde önemli unsur olduğu anlaşılıyor.

4- Savunma uzmanları, bir ülkenin ulusal anti-balistik füze sistemine sahip olmasını harp kabiliyetinden çok, psikolojik üstünlük kurma gayretinden kaynaklandığını çok iyi bilirler. Muhatabınız size 10 füze ateşlerse bunların 6-7 tanesini etkisiz hale getirme şansınız vardır ama 50 füze birden ateşlendiğinde topraklarınızı bir füze saldırısından korumakta zorluk yaşarsınız. Bu nedenle anti-balistik füze sistemleri rakip olarak görülen ve elinde bu tür füzeler bulanan güçlere karşı sonuç alıcı değil, psikolojik üstünlük kurma amaçlı olarak edinilir.

5- Türkiye’nin çevresinde balistik füzelere sahip ülkeler olarak İran ve İsrail dikkat çekmektedir. Rusya’nın elindeki füze sistemleri ve nükleer kapasite Türkiye’nin ulusal savunma kavramlarının üstünde bir risk oluşturmakta ve doğrudan NATO’nun güvenlik politikalarının maddeleri içinde yer almaktadır. Bu durumda Türkiye’nin söz konusu sistemi, bu iki komşusu için planladığı, özellikle de İran’ın geliştirdiği kapasiteye bir önlem olarak düşündüğü öngörülmelidir.

6- Balistik füzeler üç aşamalı seyir izlerler. Birinci aşama, fırlatılış ve atmosferden çıkış, ikinci aşama atmosfer dışındaki uçuş ve üçüncü aşama atmosfere dönerek hedefe yöneliş. Türkiye’nin seçtiği sistem, bu üçüncü aşamada devreye giren bir sistemdir. Dünyada balistik bir füzeyi atmosfer dışında vurma kapasitesine sahip üç devlet bulunmaktadır: ABD, Rusya ve İsrail.

7- Çin’in Türkiye’ye önerdiği teknoloji transferi ve Türkiye’nin bu teknolojiden yola çıkarak hazırlayacağı program çok önemlidir. Çünkü, bu sistemin NATO envanterinde yer alabilmesi için çok çetin bir süreç Türkiye’yi beklemektedir. NATO’nun anti-balistik füze savunma sistemi merkez komutanlığının sorumluluğundadır. Bu komutanlığın Çin ürünü bir füze sistemini mevcut sisteme entegre edebilmesi için bir dizi teknolojik uyum yapılanmasına ihtiyaç vardır. Bu uyum sağlanamazsa, söz konusu sistem yalnız Türkiye açısından ulusal bir savunma sistemi olacak anlamına gelmektedir.

8- Söz konusu sistem, gerektiğinde uçaklara karşı kullanılabilen, yakın mesafede her türlü hedefe karşı taarruz amaçlı devreye girebilen bir yapıya sahiptir. Rusya’nın S-300 sisteminin bir üst kimliğini taşımaktadır. Sistem bir ana radar bağlantısında batarya radarı ve bunlara bağlı dört füze istasyonu bu istasyonlardan gelen komutlarla ateşlenebilen 6 veya 8 füze rampasına sahiptir.

9- Türkiye’nin kararının müttefikler düzeyinde ciddi tartışması olacaktır. Avrupalılar büyük beklenti taşıdıkları ihalenin dışında kalmaktan, Amerikalılar ise bir NATO ülkesinin Çin sistemini tercih etmesinden rahatsız olacaklardır. Çinlilerin ortak çalışma yürüttükleri kuruluşlarda sürdürdükleri sanayi casusluğu ve kopyalama alışkanlıkları ASELSAN ve ROKETSAN açısından ciddi risktir. Bu kuruluşların Batı savunma teknolojilerinin korunması için çok özel korunma mekanizmaları geliştirmeleri gerekmektedir, aksi halde özellikle Amerikan savunma sanayi bu kuruluşlarımız ile yürüttükleri ortak çalışmalardan ciddi endişe duymaya başlayabilirler.

10- Türkiye’nin aldığı kararın önemli bir siyasi boyutu bulunmaktadır. Türk-Çin roket sanayi ilişkileri bugün başlamış değildir ve Türkiye, Batılı müttefiklerinin iki alanda kendisine uyguladığı gizli ambargodan rahatsızdır. Nükleer teknoloji ve füze sistemleri… Birinci çözümü, Rusya ile ortak bir nükleer santral kurma yönünde aldığı kararla, ikinci çözümü ise Çin’le füze sistemleri konusundaki işbirliğiyle bulmuştur. Kararın, Batılı müttefikleri rahatsız ettiği gibi yorumlara yol açması normaldir fakat Türkiye’nin bu iki stratejik alanda yaşadığı gizli ambargonun etkisinin mutlaka değerlendirilmesi gerekir.

ARDAN ZENTÜRK -ULTRA MEDYAsayfa 522
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET