Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Kaybolan Köyler[Şehir]


ANA SAYFA -> ANKARA - Haberler ve Sohbet
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Atilla DÜNDAR
12 yıl önce - Cum 08 Eyl 2006, 15:36
Kaybolan Köyler[Şehir]


KAYBOLAN KÖYLER

Hep gelişmekten, şehircilikten ve yapılan hizmetlerden söz etmek ne yazık ki yeterli olamıyor. Başkentimizin yeni bir çehreye kavuşturulması için yapılan çalışmalar birer birer sonuçlandırılıp halkın kullanımlarına açılırken ne yazık ki çevre köyler ihmal edilmektedir. Üstelik bu ihmal edilmişlik bu köylerdeki yaşamı hem zorlaştırmakta, hem de geleceğe dönük umutları söndürmektedir. İşte bunlardan iki örnek.
 


Ankara’nın çevre köyleri birer birer “Mahalle Statüsü” verilerek yavaş yavaş köy özelliğinden kaybedilmeye başlandı. Daha iyi hizmet alabilme umuduyla köy sakinlerinin rızasıyla gündeme gelen ve yaklaşık iki yıl önce mahalle statüsüne geçirilen Yakacık ve Karacakaya Köyleri, ne altyapı, ne de üst yapı hizmetlerinin verilmemesi kaybolmuş bir köy olmaktan öteye gidememektedirler.

Mahalle statüsü almalarının arkasından hayvancılığın da artık yapılamadığı bu yerleşim yerlerinde halk tarıma yönelik yatırımlara ağırlık vermiştir. Ancak alt yapı sorunlarına çözüm getirilemediğinden su hattı ne yazık ki yoktur. Mevcut su deposu ise ihtiyaca cevap vermediğinden dolayı tarım ürünlerinin yetiştirlmesinde de çok büyük sıkıntı yaşanmaktadır.

Her hanenin kendine ait bir fosseptik çukuru açması yada küçük kanallar vasıtasıyla dışarıya akıtılması Ankara’ya çok yakın bir yerleşim yeri olmasına rağmen sağlık ve çevre açısından her türlü sorunla karşı karşıya olmasına sebep olmaktadır.

Şimdi tüm istenilen başta Yenimahalle Belediyesi olmak üzere, Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından Ankara’nın sadece şehir merkezinden ibaret olmadığının farkedilmesi ve merkezde yapılan yatırımların biraz da çevre köylere ulaştırılmasıdır. Köy tüzel kişiliğinden çıkartılmalarının sadece kaynaklarının belediyelere devredilmesine yönelik olmasına büyük tepki gösteren halk, umudunu yine yeni seçim dönemine saklamaktadır.

Kaynak : www.yenimahallem.comMehmet0660
10 ay önce - Sal 09 Oca 2018, 10:53

Mahalle olunca zeki müren de onları gördü

Misafir 6cc

10 ay önce - Sal 09 Oca 2018, 20:43

Akyut tam bir köy gibi ama ismi ilçe, bence ankaranın en kötü yeri.Alparslan 2071
10 ay önce - Sal 09 Oca 2018, 20:48

Alıntı:
Yakacık ve Karacakaya Köyleri


Karacakaya aynı da, Yakacık iki mahalleye dahi bölündü. Yakacık Mah, Kuzeyyıldızı (Kırandağı) Mah olarak. Başlı başına semt oldu. Eski bir köy olan Memlük Mah. dahil.cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> ANKARA - Haberler ve Sohbet