Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
HAKAN©

12 yıl önce - Pzr 03 Eyl 2006, 03:44
75. Uluslararası İzmir Fuarı


ULUSLARARASI İZMİR FUARI, 75. KEZ KAPILARINI AÇTI

10 Eylül'e kadar açık kalacak ve bin 183 firmanın katıldığı fuarda, "Onur Konuğu Kent" Uşak'ın standı büyük ilgi gördü


Alıntı:Uluslararası İzmir Fuarı (İEF), dün muhteşem bir törenle 75. kez kapılarını açtı. Bin 183 firmanın katıldığı ve 10 Eylül'e kadar açık kalacak fuarın Lozan Meydanı'ndaki açılış törenine Uşak damgasını vurdu. Uşak Valisi Kayhan Kavas, Belediye Başkanı Mesut Apaydın ve milletvekilleri tam kadro açılış törenine geldi. Uşak standını gezen yetkililer, ürünlerini İzmir Fuarı'nda tüm dünyaya tanıtacaklarının söylediler.

Coşkun katıldı
Hükümeti Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun ve Devlet Bakanı Mehmet Aydın'ın temsil ettiği açılışta, "Onur Konuğu Ülke" Kazakistan'ın Sanayi ve Ticaret Bakan Vekili Sabırov İmin Abduyaliyeviç ile 60'a yakın Kazak işadamı hazır bulundu.

Karaca okudu
Tataristan ve Başkurtistan Başbakanları ile 16 ülkeden bakanlar da, törende yerini aldı. Törende İstiklal Marşı'nı Işın Karaca okudu. Kazakistan'ın 20 kişilik gösteri grubu da törene renk kattı. Tören, fuar kapılarından yapılan ışık ve ses efektleriyle tamamlandı. İEF'nin açılışının 1 Eylül Dünya Barış Günü'n'e denk gelmesi nedeniyle, Çocuk Esirgeme Kurumu'na bağlı yurtlarda kalan 20 çocuk, açılış töreninde güvercin uçurdu. Açılış nedeniyle Lozan Meydanı trafiğe kapatıldı. Kültürpark alanında atlı polisler, çatılarda keskin nişancılar, tören alanında ise bomba ve uyuşturuculara karşı eğitimli köpekler görev aldı.

Giriş ücreti tam 1 YTL, öğrenci 50 YKr
Fuara giriş ücreti geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da tam 1 YTL, öğrenci ve indirimli ise 50 YKr olarak belirlendi. Girişlerde Kentkart kullanma olanağı sağlanırken, dışarıdan gelen konuklar için İZELMAN, özel gişeler kurdu. Fuarda bu yıl gıda ürünlerinin satışlarına kontrol getirilirken, sadece marka tescilli olan hijyen kurallarına tam olarak uyan firmaların stand kurmasına izin verildi.

F.Bahçe TIR'ı
Geçtiğimiz yıl 310'u yabancı bin 111 firmanın katıldığı fuara, bu yıl 271'i yabancı 1183 firma katılıyor. Fuara; Arçelik, Vestel, Ford, Honda gibi ünlü markalar katılmazken, 100. yılını kutlayan Fenerbahçe Spor Kulübü de özel olarak
hazırlanmış TIR ile fuarda olacak. 10 Eylül'de kapanacak fuarda, yağış olmaması halinde geçen yıl bir milyon 200 bin kişi olan ziyaretçi sayısının aşılarak, bir milyon 500 bine ulaşılması bekleniyor.

İkili ilişki
Fuarın "Onur Konuğu Ülkesi" Kazakistan, 300 metrekarelik bir stand kurdu. Kültürel öğelerin ağırlıklı olacağı tanıtım faaliyetinin yanı sıra 60'a yakın Kazak işadamından oluşan bir heyet de, kentte temaslarda bulunacak. İki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi ve dış ticaret hacminin yükseltilmesi için gerçekleşecek etkinlik, Kazakistan'ı daha da yakından tanıma olanağı sunacak.

Atatürk'e özel
Fuar'da 75. özel yıl ve Atatürk'ün doğumunun 125. yılı nedeniyle de özel etkinlikler düzenlenecek. Atatürk'ün doğum yılına ilişkin olarak özel toplantı, panel ve sergiler düzenlenecek.

YABANCI KONUKLAR TÖREN SONRASI HAREKETE GEÇTİ
Görüşmeler erken başladı
Uluslararası İzmir Fuarı'nın açılışına 2 Başbakan ile 11 yabancı bakan katıldı. Yabancı konukların bulunduğu bölgelerde çok sıkı güvenlik önlemlerinin alındığı gözlendi. Tataristan Başbakanı Rustam Minnihanov, Rusya Federasyonu Başkortiston Cumhuriyeti Başbakanı Baidevlerov Rafael, Cezayir Ticaret Bakanı Lacherni Djaaboube, Litvanya Ekonomi Bakanı Yyras Navickas, KKTC Ekonomi ve Turizm Bakanı Derviş Kemal Deniz, KKTC Tarım ve Orman Bakanı Hüseyin Öztoprak, Benin Sanayi ve Ticaret Bakanı İsiou Soumanu, Gana Ticaret ve Sanayi Bakanı Alan Kyeremmten, Irak Sanayi ve Madenler Bakanı E. Hariri, Kongo Cumhuriyeti Tic. Tüketim ve Tedarik Bakanı Adelaide Moundele Ngolo, Lübnan Sanayi Bakanı Pierre Gemayel, Moğolistan Sanayi ve Ticaret Bakanı B. Jargmsaikhan, Senegal Ticaret Bakanı Mamadou Diop, Suriye Sanayi Bakanı Fuad İsa Jouni, Umman Sağlık Bakanı Ali Bin Mousa, İzmir Fuarı'na katılmaktan mutlu olduklarını söylediler. Açılışın ardından bakanlar, kendi aralarında ülkeleri hakkında birbirlerini bilgi verdiler, 10 günlük fırsatın iyi değerlendirilmesi gerektiğin söylediler.

İEF Sergisi
Eski fuarların havasının yansıtılabilmesi amacıyla "75. Kez Yine Birlikte-İzmir Fuarı'nın Dünü, Bugünü ve Yarını" adını taşıyan sergi düzenleniyor. Sergide Türk fuarcılık sektörünün doğduğu yer olan İEF'nin tarihi gözler önüne seriliyor. İzmirliler için bir anılar koridoru niteliği taşıyacak sergi, Türkiye ekonomisi ve sosyal yaşamının panoraması özelliği taşıyor.
Sergide 1933'ten günümüze kadar uzanan ulusal ve yerel basın organlarının taranması sonucu oluşturulan 20 bin haber kupüründen oluşturulmuş bir seçki, kişisel koleksiyonlardaki fuar temalı objeler sergileniyor. Milli Piyango biletlerinden pullara, fotoğraf ve kartpostallardan sigara ve kibritlere, İEF hatıralıklarından broşürlere pek çok fuar anısı ilk kez bir araya geliyor.


Program 7 Eylül'e kadar
Bu yıl fuarda, bir dönem İEF'nin vazgeçilmezleri arasında yer alan gazinolar da, nostalji etkinlikleri kapsamında canlandırıldı. Bu amaçla Göl Gazinosu Nostaljik Fuar Gazinosu'na dönüştürüldü ve bir eğlence programı hazırlandı. Dün başlayan ve 7 Eylül'e kadar sürecek program, hem gazinoseverlere, hem de etkinliğe katılacak sanatçılara hoş bir fuar nostaljisi yaşatacak. Gazino giriş ücreti 20 YTL olarak belirlendi. Her akşam 20.30'da başlayacak programı Ateş Böceği Ercan sunacak. Gülden Karaböcek, Alpay, Nurhan Damcıoğlu, Belkıs Akkale ve Muazzez Abacı, sahne alacak.


NOTLAR
Piriştina unutulmadı
*** Uluslararası İzmir Fuarı açılış töreni, son üç yılda olduğu gibi Lozan Meydanı'nda gerçekleştirildi. Kültürpark'ın Lozan giriş kapısı üzerine merhum Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Piriştina'nın fotoğrafının yer aldığı bilboard yerleştirildi. Bilboardda, "İzmir fuarlar ve kongreler kenti olacaktır. Ahmet Piriştina" sözleri yer aldı.
*** Açılışta yoğun güvenlik önlemleri alındığı gözlendi. Fuarın kültürpark alanında atlı polisler görev aldı.
*** Fuardaki güvenlik önlemleri çerçevesinde İzmir Emniyet Müdürlüğü'ne ait bomba ve uyuşturuculara karşı eğitimli uzman köpekler görev aldı.
*** Bu yıl fuarın "Onur Konuğu Kenti" olan Uşak'tan Vali Kayhan Kavas, Belediye Başkanı Mesut Apaydın, AKP Uşak Milletvekili Alim Tunç ve Uşak Cumhuriyet Başsavcısı Burhan Çobanoğlu açılış törenine katıldı.
*** Fuarın "Onur Konuğu Ülkesi" Kazakistan'dan gelen halk oyunları ekibi de gösteri sundu. Yöresel kıyafetleri içindeki ekibin oyunu büyük ilgi çekti.
*** Açılış törenine 16 ülkeden bakan düzeyinde temsilci katıldı. Büyükelçi ve müsteşar düzeyinde de 21 büyükelçi hazır bulundu.
http://www.yeniasir.com.tr/ya2006/09/02/index.php ...lum=gunluk


Geçen yıl Fuar'ın Onur Konuğu Kent'imiz Mardin'di. Mardin'liler gerçekten güzel bir stand hazırlamışlardı. Uşak'lılar neler yapmışlar çok merak ediyorum.  cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> İZMİR - Haberler ve Sohbet