Ana Sayfa 892 bin Türkiye Fotoğrafı
Türkiye Artık Gelişmiş Ülke
« önceki   123 ... 567 ... 91011   sonraki »
Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Leyla

1 yıl önce - Cum 09 Ağu 2013, 11:53

Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın hissiyatını merak ediyorum. Çünkü vatandaşı olduğu ülkenin, oralarda nasıl algılandığı gelişmişllikle ilintili bir konu olabilir.
Geçen gün yurt dışında yaşayan (Almanya) bir arkadaşımla konuşuyordum. Oradaki konumlarının artık değiştiğini, eskiden kendilerine daha burun kıvırarak bakarlarken, bu gün artık daha itibarlı algılandıklarını söyledi. Tabiki bunlar oldukça sübjektif söylemler olabilir ama, başka ülkelerde yaşayan vatandaşlarımızın bu konudaki fikirlerini öğrenmek isterim.
Artık bir Türk vatandaşını, başka ülkenin insanlarıı daha itibarlı görüyorlarsa bunun ne anlama geldiğini düşünmek lazım.Yani ne oldu da böyle bir değişim oluştu? Ya da gerçekten bir değişim söz konusu mu? Ya da gelişmişlikle ilgili önemli bir gösterge mi farklı topraklardaki halkların bizim vatandaşımıza bakış açısı?

Yonca Talan

1 yıl önce - Cum 09 Ağu 2013, 13:54

Almanya'dan Türkiye'ye izine gelirken birçok AB ülkesinden geçiyoruz.Almanya hariç hepsiyle boy ölçüşebiliriz.Hele hele Bulgaristan,Romanya ve hatta Yunanistan'dan sonra Türkiye'ye girince geri kalmış bir ülkeden çok ileri bir ülkeye girmiş gibi oluyorsunuz.Ben bunu 7-8 senedir görüyorum.Eşimin anlattığına göre eskiden tam tersi imiş.Türkiye'ye girince tezek kokan yolları çukurlarla dolu çok geri bir ülkeye girmiş gibi oluyor üzülüyorduk diyor.Hatta gümrüklerde bile çok değişiklikler var.Komşuların geri kalmış gümrüklerinden çıkıp modern bir ülkeye giriyoruz ve buda kapı girişindeki o dev Ayyıldız Bayrağın gölgesinde olunca insanın gözleri yaşarıyor.

Ben ülkemizde eskisine göre gelişme olmasına rağmen trafikte çok kötü durumda olduğumuzu görüyorum.Buda eğitim eksikliğindendir.Ta ilkokulda trafik eğitimi başlamalı.

En son Yonca Talan tarafından Cum 09 Ağu 2013, 13:58 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

anilekinci
1 yıl önce - Cum 09 Ağu 2013, 13:56

Alıntı:
Ben ülkemizde eskisine göre gelişme olmasına rağmen trafikte çok kötü durumda olduğumuzu görüyorum.Buda eğitim eksikliğindendir.

eğitim eksikliğinden değil de metro eksikliğinden..inşallah ilerleyen yıllarda metro ağlarımız daha fazla gelişecek...

Sezgin G.
1 yıl önce - Cum 09 Ağu 2013, 14:07

Alıntı:
Kişibaşı gelirle ölçersen dünyanın en gelişmiş ülkesi Katar'dır.

İstisnai bir durum olduğu için, doğal kaynaklı zenginliği konu dışında tutarsak, kişibaşı gelir ile bir ülke'nin gelişmişliği, bir biriyle direk bağlantılı. O yüzden bir ülke'nin gelişmişliği kişibaşı gelirle ölçülür.

En son Sezgin G. tarafından Cum 09 Ağu 2013, 14:13 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi

Yonca Talan

1 yıl önce - Cum 09 Ağu 2013, 14:11

Alıntı:
eğitim eksikliğinden değil de metro eksikliğinden..inşallah ilerleyen yıllarda metro ağlarımız daha fazla gelişecek

Hayır Almanya'da metro olmayan küçük yerleşim yerlerindede bir trafik düzeni var.Adam gece yarısı trafikte tek başinada olsa uzakta yakında tek canlı görünmesede kırmızıda bekliyor.Işıksız yaya geçtlerinde durup yayaların geçmesini sağlıyor.Ama bizde araba yaya geçidinden 100'le geçiyor.Bunların metro ile ilgisi yok.Metro araba sayısını azaltır.Berlinde metro tramvay otobüs bir ağ gibi ama buna rağmen taşıt sayısı Türkiyede Istanbulda dahil hiçbir yerle karşılaştıramayacak kadar çok.Ben ilk geldiğimde bunlar yememiş içmemiş araba yapmış dedim.Buna rağmen akıcı bir trafik var herşey bir düzen içinde.Birde bu trafiğe demeyeyim trafik eğitimine bir düzenleme getirilse gelişmiş bir ülke olduğumuz daha iyi görülür.

Barış HAKAN

1 yıl önce - Cum 09 Ağu 2013, 14:14

Henüz gelişmiş olarak ülke konumuna gelmedik. Ama gelişmekte olan hızlı gelişen ülke olduğumuz kesin. Tek eksiğimiz bireysel olarak eğitim ve adalet sisteminde çok eksiklerimiz var. Mesela trafik kazalarında dünyada şampiyonuz. Trafik kurallarına uyan toplum değiliz. Toplum içinde bilinçli ve sağlıklı yaşam koşulları da zayıf. Bunları aşmamız lazım. Çok imkanlarımız var ama değerlendirmemiz yok. Yani herşey dışardan görüldüğü gibi değil.

Burç

1 yıl önce - Cum 09 Ağu 2013, 14:14

Alıntı:
ülkemizde eskisine göre gelişme olmasına rağmen trafikte çok kötü durumda olduğumuzu görüyorum.Buda eğitim eksikliğindendir

Eğitim değil, ceza eksikliğinden.
Ceza yemediği için insanlar kurallara uymamaya eğitiliyor diyebiliriz. Eğitim var yani.
Ama ters yönde.

ERTURKDIDIM

1 yıl önce - Cum 09 Ağu 2013, 14:28

Gelişmişlikte kriter GSMH dır, ülkenin ticari büyüklüğüdür.Yolları,kentlerinin gelişmişliği, halkın cebine giren para bi başka kategoridir, aslolan ülkenin mali gücüdür. Yoksa BAE en gelişmiş olmalı değilmi?
Ama gelişmişlikte esamesi bile okunmaz.Yani ülke geliştide niye bize yansımadı gibi sözler yanlıştır. O sosyal devlet boyutuna girer, evet bu gelişmişlik halka yeterince yansımadı ama bu işler 3 yılda 5 yılda oluvermiyor. Yinede birçok Avrupa ülkesine göre iyi durumdayız. Ingiltere de asgari ücret 1000 Pound civarında,ilk bakışta diyebiliriz ki oooo güzel para, 1000 x 2.90 = 2900 TL. Ama minimum evkirası 400 Pound dan başlar. 1 ekmek 1.4 Pound dur,yani 3.5 Tl civarında, bütün gıda ürünleri keza aynı. Sadece iki ülkenin asgari ücretlerini karşılaştırarak aaa onlar bizden çok ileri diye düşünmek çok yanlış, onlarda da hayat çok pahalı. Ama sosyal devlet olma konusunda bize nal toplatırlar. Bizde de son yıllarda sosyal devlet olma konusunda bir ilerleme mevcut,çok yetersiz olsada buda bir gelişme.
Yurt dışında ki Türkiye algısının son yıllarda pozitif olduğu kesin. Artık yabancılarda ki geri kalmış Türkiye imajı siliniyor.BAE örneğim yanlış algılanmasın, refah seviyesi yüksek ama sadece refah seviyesi gelişmiş ülke olmaya yetmiyor, devletin GSMH si önplanda tutulur gelişmişlik için.

Bilgehan66
1 yıl önce - Cum 09 Ağu 2013, 14:31

Yukarıda Leyla hanımın merakına binanen bende açıklama getirebilirim. Bizler Belçika'da eskiye nazaran çok daha itibarlı olmaya başladık. Bunda birçok faktör var fakat benim kanaatime göre Avrupalılar tatil izinlerini Türkiye'de yaptıklarında çok memnun ayrılıyorlar. Gerek otellerin üst düzey servisi olsun, gerek ülkenin şaşırtıcı derecede gelişmiş olması onlarda onyargıların kırılmasına vesile oluyor. Ve buda biz, Avrupalı Türklere direkt yansıyor. İşyerindeki Belçikalı arkadaşların Türk olduğumuzu öğrendiğinde gözleri adeta parlıyor! Türklere düşman olanlarda bile fark var: eskiden ülkemizin perişanlığına gülüp alay ederlerdi. Şimdiyse ülkemizin gücünden kaynaklanan bir çeşit kıskançlık türedi(örneğin: "Tamam zenginsiniz ama islamısınız" veya "Arap ülkeler karıştı sizdede olabilir ha!" gibi çıkışlar).

Yonca Talan

1 yıl önce - Cum 09 Ağu 2013, 14:36

Burç bey cezalar caydırıcıdır ama zengin için değil.Tabi ehliyetin alıması başka.Türkiyede cezalarında Almanyadan az olmadığını düşünüyorum.Trafik eğitimi ilkokullardan başlamalı demiştim.Almanyada yuvada başlıyor.Benimde 4 ve 5 yaşında 2 çocuğum yuvaya gidiyor.Oyunlarla trafik öğretiyorlar.Bunu babaları araba kullanırken bile gösteriyorlar.Örneğin 4 yaşındaki çocuk baba park yaparken işaret vermedin,baba bisikletliye yol ver gibi uyarılar yapıyor.5 yaşındaki dahada ileri seviyelerde uyarılar yapıyor.

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET