Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Sinop - Balatlar Kilisesi


ANA SAYFA -> Diğer Şehirler
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
yılmaz büktel

6 yıl önce - Prş 09 Şub 2012, 00:56
Sinop - Balatlar Kilisesi


SİNOP - Balatlar Kilisesi

Sinop'un kayda değer eski eserlerinden olan bu yapı topluğunda iki dönemdir arkeolojik kazı yapılıyor. Geçen yaz ki çalışmalarda 15 gün süreyle bende bulundum. Kısmetse bu yaz da geleceğim.

Sinop'la olan bu ilgim nedeniyle başlığı açma gereği duydum. Kazıya ilişkin bazı bilgileri burada meraklısıyla paylaşmak isterim.

Yapılar hakkında daha sonra yazarım şimdilik söyleyebileceğim yapı içi ve çevresindeki alanların 20.yy başına kadar bir mezarlık olarak kullanıldığı. Azınlıkların bölgeden ayrılması sonrası ise bölgenin mezarlık alanı olduğu unutulmuş ve bir tarım alanı olarak kullanılmış.

Resimlerden ikisi netten bulduğum Cengizhan Ersoy imzalı iki fotoğraf ve bir üçüncüsü var. Emin değilim ama bu son resim de aynı kişiye ait olabilir.
İlk resim yapı grubunun kent içindeki konumunu anlamaya yönelik.Diğer ikisi yüksek bir noktadan çekilen nispeten daha detay resimler.(+)
(+)
(+)
mert101

5 yıl önce - Sal 30 Tem 2013, 23:55

b]Hz. İsa'ya Ait Olduğu Sanılan Sandık Sinop'ta Bulundu[/b]

Sinop Balatlar Kilisesi'nde yapılan kazı çalışmalarında Hz. İsa'ya ait olduğu tahmin edilen içerisinde kutsal emanetlerin saklandığı sandık bulundu.

Balatlar Kilisesi'nde yapılan kazı çalışmalarını yerinde inceleyen Sinop Valisi Yavuz Selim Köşger, çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Kazı Başkanı Prof. Dr. Gülgün Köroğlu kazı çalışmaları sırasında Hz. İsa'ya ait olduğunu tahmin ettikleri, kutsal emanetlerinin saklandığı taş bir sandığın ve içerisinde de haç parçalarının bulunduğunu söyledi.

ÜZERİNDE HAÇ İŞARETİ BULUNDU

Taş sandığın ve içerisinde çıkan parçanın şu ana kadar kazı alanından çıkan en önemli bulgurlardan biri olduğunu belirten Köroğlu, "Kazı alanında bir taş sandık ve sandığın içerisinde Hz. İsa'ya ait olduğu tahmin ediğimiz haç parçası olan kutsal bir eşya bulundu" diyerek şöyle sürdürdü: "Bu sandık kazı çalışmaları sırasında şimdiye kadar çıkan en önemli buluntu. Bu sandık içerisinde, muhtemelen bir kemik var veya kutsal bir kişinin sembolik bir mezarı bu. Üzerinde haç işareti bulunan bu parça taş dolgu içerisinden çıktı. Çıkan bu parçanın İsa'nın çarmıha gerildiği haccın bir parçası olduğunu düşünüyoruz."

BİZİM İÇİN BULUNTUDAN ÖTE

4 yıldır kazı çalışmalarını sürdürdüklerini ve kazılarda şu ana kadar bine yakın iskelet çıktığını söyleyen Köroğlu, "İnşallah bu sene iyi bir çalışma sezonu olacak. Yaklaşık dört yıldır bu alanda kazı çalışmalarımız devam ediyor. Onun dışında 20'nci yüzyılın başına ait değişik buluntular ortaya çıktı. Bilmediğimiz pek çok şeyi burada gördük. Bizim için buluntudan öte yapının ortaya çıkması çok önemli. Sinop'un hem kültür anlamında hem turizm anlamında iyi bir yer kazanmış olması bizim için önemli" dedi.

SİNOP'UN TARİHİ İÇİN ÇOK ÖNEMLİ

Kazı çalışmaları sırasında çıkan parçaları inceleyen Vali Yavuz Selim Köşger ise yapılan çalışmaların Sinop turizmine çok önemli katkılar sağladığını söyledi. Vali Köşger, "Burada yaklaşık 4 yıldır hummalı bir çalışma yürütülüyor. Bende bugün bu çalışmayı yerinde gördüm ve gene bugün aynı şekilde aynı yoğunlukta çalışmalar devam ediyor. Bu yapılan kazı çalışmaları Sinop'un tarihi için çok önemli" diye konuştu.


http://www.haberler.com/hz-isa-ya-ait-oldugu-tahm ...93-haberi/

Tarih acısından cok önemli bir eser bulunmus. Eger gercekse bu sinop'un turizm de patlama yapması anlamına gelir. Sinop kücük ve sirin bir kent. Özellikle son dönemde kruvaziyer ile turizmde büyümeye calısıyor. Eger bulunanlar gercekten İsa peygambere ait ise sehir hristiyanlar tarafından yogun turist akınına ugrayabilir..cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> Diğer Şehirler