Ana Sayfa 915 bin Türkiye Fotoğrafı
35 gökhann
1 yıl önce - Sal 30 Tem 2013, 21:07

Okul vesaire gibi konulardan dolayı hayata atılma zaten 25 yaşını geçiyor.Sınırlama 30 olmalı.Hatta bana göre 35 yaş sınırına da ayrı teşvik paketi uygulanmalı.Çünkü birey artık 35 yaşında evlenmeyi düşünmez,yani devlete sıfır çocuk katkısı olur.Evlendi mi oldu mu sana hiç yoktan 2-3 çocuk. Kar kardır

20 Ilgaz memiş 94

1 yıl önce - Sal 30 Tem 2013, 21:34

Alıntı:
"10 bin lira ne işe yarar ki?" diyenler çıkacaktır mutlaka ama sırf bu kadar bir para yüzünden evlenemeyen insanlar var gerçekten.

Engelliler adına konuşayım (aynı zamanda kendi adıma), aile kurmak bizim için imkansız bir durum.

-Evlenenlerin artık çok küçük bir bölümü görücü usulü ile evleniyor, yuva kuracak çoğu kişi, uzun yıllar boyunca görüştükten sonra karar veriyor.
Evden dışarıya çıkmakta zorlandığımız için, diğer insanlarla görüşmemiz, arkadaşlık kurmamız, sonra o arkadaşlığı ilerletmemiz, en nihayetinde bir eş bulmamız mümkün değil gibi.
Kendimden örnek vereyim, ilk okuldaki arkadaşlarımdan başka arkadaşlarım yok, onlarla bile yılda ancak 1-2 kere görüşebiliyorum.
Engellileri topluma kazandırmamız gerekiyor, ancak ne yazık ki bizler, engellileri engellilere kazandırmaya çalışıyoruz. ''Biz onları sosyal faaliyetlerden, insan ilişkilerinden soyutladık ya, onlar da kendi aralarında sosyalleşsinler, dernekler-forumlar falan kursunlar, bu onlara yeter'' diyoruz.

-Diyelim ki yuva kuracak birini bulduk, ekonomik sorunlar başlıyor. Bu devirde iki kişinin çalışması gerekiyor, geçinebilmek için şart. Bir kişi yatar, bir kişi çalışırsa, bu iş olmuyor.

Bakıma muhtaç olanlar için bir sorun var. 3 kişi lazım.
1 kişi yatacak.
1 kişi bakacak.
1 kişi de çalışacak.
Bu durumda bir kişi, kendinden başka 2 kişiye de bakmak zorunda. Bu devirde, 3 kişiye yetecek kadar para kazanmak çok zor. Geçim sıkıntısı var.

-Devlet, engellilere maaş verirken, muhtaçlık sınırı uyguluyor.
Eskiden bireysel gelir esas alınıyordu, evlenince, eşin geliri de hesaba katılıyordu.
Bu sınıra göre, bir kişi 119TL'den daha fazla kazanıyorsa, maaş alamıyor.
Bu devirde 2 kişi 238 liraya nasıl geçinecek? Anlayacağınız, evlenince bu yardım otomatik olarak kesiliyor. Ne yapalım, biz de evlenmeden aynı evde yaşayacağız. Gayr-ı meşru yaşamaya teşvik ediliyoruz bu durumda O zaman maaş alabiliriz

Şimdi de durum farksız, 224 liraya çıktı, ama her ne hikmetse, ''hane halkı geliri'' diye bir şey çıkarmışlar. Kişi başına düşen geliri hesaplıyorlar.
18 yaşını geçtiğin zaman da bu rakam geçerli. 18 yaşını geçen vatandaş, kendi geleceği hakkında bağımsız karar veren bir birey değilmiş gibi düşünüyorlar. Anasının babasının geliri, sanki kendi geliriymiş gibi düşünülüyor. Maaş aileye verilmiyor ki ailedeki gelir dikkate alınsın?
Bu devirde bir kişinin 224 liraya geçinmesi mümkün mü? Neye göre hesaplıyorlar bu rakamı, anlamak mümkün değil
http://www.sosyalyardimlar.net/2022-maasi-muhtacl ...kariliyor/

En son çıkan kredinin engellilere hiç faydası olmayacak.
Engellilerin aile kurmasını niye teşvik etmiyoruz?
1 engelli
+1 engellinin eşi (çalışan)
+1 engellinin bakıcısı (aynı zamanda çocuklara da bakacak)
+3 çocuk
= 6 kişi.
En az 3 çocuk için 6 kişiyi beslemeye ne gerek var değil mi?
Onların istediği aile yapısı bu değil mi zaten.
1 kişinin, kendisiyle birlikte 5 kişiye bakması mümkün değildir. Bu durumda, devlet yardım yapmak zorunda kalacak. Ancak engelsiz aileler, devlete yük olmadan çok çocuk yapabiliyor. Ne gerek var engellilerin yuva kurmasını teşvik etmeye?

Engelli bir vatandaşa, aile kurması için 10.000 TL hibe edilmelidir.
Engelsiz bir vatandaşa da, 10.000 TL kredi verilmelidir.
Ayrıca bu 25 yaş sınırı son derece yanlıştır, anayasanın eşitlik ilkesine aykırıdır. Yaş bahane olamaz, bir kişi istediği yaşta aile kurabilmelidir. Demek ki çok çocuk yapımını teşvik ediyorlar...

En son 20 Ilgaz memiş 94 tarafından Çrş 31 Tem 2013, 15:11 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

karpotka
1 yıl önce - Sal 30 Tem 2013, 22:36

Alıntı:
faizsiz kredi mi olur?

Ziraat Bankasının tarımsal amaçlı kullandırdığı 2 yıl geri ödemesiz 6 yıl ödemeli faizsiz kredileri var halen neden olmasın, muhtemelen o tarz bir uygulama olacak kanaatindeyim.

+Muhammed
1 yıl önce - Sal 30 Tem 2013, 22:49

25 yaş sınırı olmasının ne anlamı olabilir ki? Ne mantığı var demeliyim ya da.

Daha erken evlenmeyi teşvik için midir? en mantıklı sebep bunu gördüm düşündüm ben.

Koray Zorlu
1 yıl önce - Sal 30 Tem 2013, 22:57

bosanmis birisi tekrar alabiliyor mu krediyi memlekette kurnaz cok bilirsiniz

M_YILDIRIM
1 yıl önce - Sal 30 Tem 2013, 23:05

25 Yaş bir erkek için iyi bir yaş

tabi benimdüşüncem

Zaten bu teşvik okul okumayan gençler için hazırlanmıştır büyük oranda tam evlenme çagı genedel 25 yaşları

10 bin tlde ilaç gibi gelir

Beyaz eşya
Mobilya
Düğün masrafları felan

Zaten şu zamanda normal bir şekide evlenmeye kalksan normali 30 40 bin tlye patlar

ve Allah evlenenlere yardım edsin güzel ve zor bir durum maddi yönden tabi.....

Abdullah E

1 yıl önce - Sal 30 Tem 2013, 23:25

Alıntı:
Yeni ve güzel bir uygulama.
25 yaş altında evlenen gençlere devlet 10 bin lira kredi verecek, hem de faizsiz!
Geri ödeme, çiftin mali durumuna göre belirlenen aylıklar halinde olacak.

Şimdi "10 bin lira ne işe yarar ki?" diyenler çıkacaktır mutlaka ama sırf bu kadar bir para yüzünden evlenemeyen insanlar var gerçekten. Temel ev eşyaları ve yeni bir eve taşınma masrafları gibi işleri halletmeye yarar. Bence onbinlerce insana yararlı olacaktır.

İşte sosyal devlet budur.Allah devletimizden razı olsun.Eskiden bankalar boşaltılıp insanların paraları çalınırken şimdi devlet halkına borç verir hale geldi.

karpotka
1 yıl önce - Çrş 31 Tem 2013, 00:07

On bin lira düğün masraflarını karşılar..

Dost 21
1 yıl önce - Çrş 31 Tem 2013, 00:09

Takdir edilmesi gereken bir proje. Binlerce insan o parayı bir araya getirmek için senelerce bekliyor. Fazla olmasa da önemli bir ölçüde masraflara katkı sağlayacaktır.

Dost 21
1 yıl önce - Çrş 31 Tem 2013, 00:12

Alıntı:
En çok Kürtlerin işine yarar.....

Kürtlerden niye bu kadar rahatsızsınız. Kimin ihtiyacı varsa o faydalanacak. Devlet kürtler için mi böyle bir proje geliştiriyor. İhtiyacı olan her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı elbette faydalanır. Dini, milleti, kültürü önemli değildir.

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET