Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
A. ŞAFAK TOMRUK
11 yıl önce - Pts 21 Ağu 2006, 20:25
Ankara-Sevda Cenap And Vakfı (SCA)

Merkezi Ankara' da olan Sevda Cenap And Vakfı (SCA) çok sesli müziğe büyük katkılaeda bulunuyor. Evrensel ve kaliteli müziğe olan katkıları nedeniyle ülkemizin çağdaş yüzünü temsil ediyorlar. Sanat adına her türlü yozluğun, pespayeliğin kol gezdiği günümüzde Bu tür kuruluşlar ve vakıflar acaba hak ettiği önemi görüyormu? Aşağıdaki yazıyı okuduktan sonra yorum değerli site üyelerinin.

KURULUŞU:
Sevda-Cenap And Müzik Vakfı'nın kuruluş öyküsünün, 1940'lara dayanan ve üç aşamalı bir gelişme sürecini izleyen oluşuma dayandığı söylenebilir. Vakfın günümüzdeki amaçlarına benzer hedeflerle, 1940 yılında kurulan Ses ve Tel Birliği'nin dağılmasının ardından, 1965 yılında kurulan Sevda-Cenap And Müzik Tesisi, 1973 yılında Sevda-Cenap And Müzik Vakfı'na dönüştü.
Yönetim Kurulu Başkanı, Yönetim Kurulu ve Danışma Kurulu olarak üç organdan oluşan Vakfın ilk Başkanı Mehmet Cenap And olmuş ve ilk Yönetim Kurulu; Ayşe Cevza And, Prof.Dr. Enver Kurdoğlu, Osman Anıl, Mehmet Başman, Uğur Sevindik ve Ali İmer'den oluşuyordu.
İlk Danışma Kurulu üyeleri ise; Bülent Tarcan, Mithat Fenmen, Suna Kan, İdil Biret, Gürer Aykal, Samim Bilgen, Hikmet Şimşek ile Milli Eğitim ve Kültür Bakanlıkları temsilcileri idi. Komite başkanlığını ise Ahmet Adnan Saygun yapıyordu.

AMAÇLARI:
Vakfın temel amacı, ülkemizde evrensel çoksesli müziğin tanıtılmasına, benimsenmesine ve geliştirilmesine, her türlü olanakları ile hizmet etmektir.
Bu temel amaca göre, kuruluşundan bu yana gerçekleştirdiği başlıca etkinlikleri başlıklar halinde şöyle sıralayabiliriz:
1) Türk bestecilerin eserlerini tanıtma

2) Plak, bant ve CD (compact-disc) yapımı

3) Vakıf yayınları ve CD arşivi

4) Müzikte yetenekli öğrencilere karşılıksız burslar

5) Çeşitli yarışma ve ödüller

6) Eğitici çalışmalar

7) Yurtdışı ve yurtiçi konserler

8) Bilimsel toplantılar

9) Çeşitli yardım ve bağışlar

10) Uluslararası Ankara Müzik Festivali
Vakıf, bütün bu etkinliklerini kendi özkaynakları ile gerçekleştirmekte olup, yalnızca Uluslararası Ankara Müzik Festivali için sponsor kuruluşlardan destek almaktadır.

ULUSLARARASI ANKARA MÜZİK FESTİVALİ:
Çoksesli müziğin ülkemizde tanınıp, benimsenmesi yönünde çalışmalarını aralıksız sürdüren Sevda - Cenap And Müzik Vakfı, kuruluş amacı doğrultusunda Uluslararası Ankara Müzik Festivali'nin düzenlenmesini üstlendi.
Bu girişimle, bir yandan "başkente yaraşır" bir festival düzenlenmesi hedeflenirken; diğer yandan müzikseverlere gerçekten dünya çapında isimler dinleme olanağı sağlandı.
Ankara'nın da ekonomik dokusunun da etkisiyle özel kuruluşların desteğinden yeterince yararlanamayan ve daha çok kamu kuruluşlarından sağlanan destekle yürütülen festival, ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik sıkıntıların yansımalarına rağmen, 1994 yılında düzenlenen onbirincisi ile erginliğini kanıtladı.
İlk kez Cumhurbaşkanlığı himayesinde gerçekleştirilen 11. Uluslararası Ankara Müzik Festivali'nin bir diğer ayrıcalığı ise, Avrupa Festivaller Birliği üyesi olarak düzenlenen ilk festival olması idi. Uluslararası Ankara Müzik Festivali, 1993 yılında, merkezi Cenevre'de bulunan Avrupa Festivaller Birliği'nin üyeliğine kabul edilerek, gelişme çizgisine çok önemli bir ileri adım attı.
Uluslararası Ankara Müzik Festivali, bir öncekinden daha iyisi ile daha çok sanatsevere ulaşabilme hedefini sürekli tutarak, Ankaralıların ilgisi ve desteğiyle başkentin en önemli sanat olaylarından birini oluşturma niteliğini korumaya devam edecek.

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> ANKARA - Haberler ve Sohbet