Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
batuhanbeg
6 yıl önce - Cum 18 May 2012, 21:56
Gümüşhane - Gümüşhane Üniversitesi


  (+)  

Gümüşhane Üniversitesi 2008 yılında Gümüşhane ilinde kurulan devlet üniversitesidir.

Fakülteler

Mühendislik Fakültesi
1992 yılında KTܒye bağlı olarak kurulan Mühendislik Fakültesi 31 Mayıs 2008 yılında Üniversitemizin kurulmasıyla birlikte Üniversitemize devredilmiştir. 1994-1995 Eğitim - Öğretim yılında eğitim-öğretime başlayan fakültede bugün İnşaat Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Harita Mühendisliği, Jeoloji Mühendisliği bölümlerinde I. ve II. öğretimde toplam 867 öğrenci eğitim-öğretim görmektedir. Bu bölüme ilave olarak Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Jeofizik Mühendisliği, Gıda Mühendisliği, Yazılım Mühendisliği, Biyomühendislik bölümleri de kurulmuş olup önümüzdeki yıllarda bu bölümlerimize de öğrenci alınacaktır.

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
03.10.2007 yılında KTܒye bağlı olarak kurulan İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi 31 Mayıs 2008 yılında Üniversitemizin kurulmasıyla birlikte Üniversitemize devredilmiştir. 2008 Yılında fakülteye bağlı olarak kurulan İşletme ve İktisat bölümleri I. ve II. öğretimine 2009-2010 Eğitim-Öğretim yılında toplam 288 öğrenci alınarak eğitim-öğretime başlanılmıştır. Bu bölümlere ilave olarak Siyaset Tarihi ve Kamu Yönetimi, Maliye ve Turizm İşletmeciliği bölümleri de kurulmuş olup önümüzdeki yıllarda bu bölümlere de öğrenci alınacaktır.

İletişim Fakültesi
31 Mayıs 2008 tarihinde Üniversitemizin kurulmasıyla birlikte yeni kurulan İletişim Fakültesinin Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü I. ve II.öğretimine 2009-2010 Eğitim-Öğretim yılında toplam 124 öğrenci alınarak eğitim-öğretime başlanılmıştır. İletişim Fakültesinin bu bölümüne ilave olarak Radyo, Televizyon ve Sinema, Gazetecilik bölümleri de kurulmuş olup, önümüzdeki yıllarda bu bölümlerimize de öğrenci alınacaktır.

İlahiyat Fakültesi
Gümüşhane Üniversitesi İlahiyat Fakültesi 07.06.2010 tarihinde açılmıştır. İlahiyat Fakültesi bünyesinde "Temel İslam Bilimleri, Felsefe ve Din Bilimleri, İslam Tarihi ve Sanatları" Bölümleri bulunmaktadır. Önümüzdeki yıllarda bu bölümlere öğrenci alınacaktır.

Yüksekokullar

Gümüşhane Sağlık Yüksekokulu
1992 yılında KTܒye bağlı olarak kurulan Sağlık Yüksekokulu 31 Mayıs 2008 tarihinde Üniversitemizin kurulmasıyla birlikte Üniversitemize bağlanmıştır. 2009 yılında Hemşirelik, Ebelik, Acil Yardım ve Afet Yönetimi, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon, Sosyal Hizmetler, Beslenme ve Diyetetik, Sağlık Yönetimi bölümleri kurulmuştur. Bu bölümlerden Hemşirelik bölümüne 2009-2010 Eğitim-Öğretim yılında 41 öğrenci alınarak eğitim-öğretime başlanılmıştır.

Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu
Gümüşhane Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu’nun kurulması ile ilgili karar, 28 Nisan 2010 Çarşamba Günü 27565 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girmiştir.

Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu
2010 Yılında Üniversitemize bağlı olarak kurulmuştur.

Meslek Yüksekokulları

Gümüşhane Meslek Yüksek Okulu
1981 yılından itibaren KTܒye bağlı olarak eğitim-öğretime başlayan Meslek Yüksekokulu 31 Mayıs 2008 tarihinde Üniversitemizin kurulmasıyla birlikte Üniversitemize bağlanmıştır. Bugün Yüksekokul bünyesinde Muhasebe ve Vergi, Yönetim ve Organizasyon, Bilgisayar Teknolojileri, Elektrik ve Enerji, Malzeme ve Malzeme İşletme Teknolojileri, İnşaat, Tasarım, Elektirk ve Otomasyon, Otel Lokanta ve İkram Hizmetleri, Pazarlama ve Dış Ticaret, Mülkiyet Koruma ve Güvenlik, Bitkisel ve Hayvansal Üretim bölümleri bulunmaktadır. Bu bölümlerde I. ve II. öğretim olmak üzere toplam 2767 öğrenci bulunmaktadır.

Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu
Sağlık Hizmetleri MYO 1992 yılında KTܒye bağlı olarak kurulan Sağlık HMYO’lu 31 Mayıs 2008 tarihinde Üniversitemizin kurulmasıyla birlikte Üniversitemize bağlanmıştır. 2008 yılından itibaren Meslek Yüksekokulu bünyesinde Tıbbi Labaratuvar Teknikleri, Paramedik, Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik, Diyaliz Yaşlı Bakım, Çocuk Gelişimi ve Fizyoterapi gibi programları kurulmuştur. Bu programlardan Tıbbi Labaratuvar Teknikleri programı I. ve II. öğretimine 2009-2010 Eğitim-Öğretim yılında toplam 80 öğrenci alınarak eğitim-öğretime başlanılmıştır.

Kelkit Aydın Doğan Meslek Yüksek Okulu
2003 yılında Aydın Doğan Vakfı tarafından yaptırılarak Atatürk Üniversitesine bağlanan, daha sonra 2006 yılında Erzincan Üniversitesi'nin kurulmasıyla bu üniversiteye devredilen ardından 2008 yılında Üniversitemizin kurulmasıyla birlikte Üniversitemize bağlanan Kelkit Aydın Doğan MYO bünyesinde Muhasebe ve Vergi, Bilgisayar Teknolojileri, Elektronik ve Otomasyon, Bitkisel ve Hayvansal Üretim, Ulaştırma Hizmetleri bölümleri bulunmakta olup, bu bölümlerde 614 öğrenci bulunmaktadır.

Kelkit Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu
Erzincan Üniversitesine bağlı olarak kurulan Kelkit SHMYO 31.05.2008 tarihinde Üniversitemize Bağlanmıştır. 2009 yılında Kelkit SHMYO bünyesinde Çocuk Gelişimi, Yaşlı Bakım, Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik programları mevcuttur.

Şiran Mustafa Beyaz Meslek Yüksek Okulu
KTܒye bağlı olarak kurulan Şiran MYO 31.05.2008 tarihinde Üniversitemize bağlanmıştır. 2008 yılından itibaren Meslek Yüksekokulu bünyesinde Organik Tarım, Tohumculuk, Tarla Bitkileri, Büyük ve Küçükbaş Hayvan Yetiştiriciliği, Süt ve Ürünleri Teknolojisi, Tarım Teknolojisi, Büro Yönetimi ve Sekreterlik, Muhasebe ve Vergi Uygulamaları programları kurulmuş olup bu programlardan Organik Tarım programına 2009-2010 Eğitim-Öğretim yılında 45 öğrenci alınarak eğitim-öğretime başlanılmıştır.

Torul Meslek Yüksek Okulu
2009 Yılında kurulan Torul MYO bünyesinde Gıda Kalite Kontrolü ve Analiz, Gıda Teknolojisi, Bilgisayar Programcılığı, Büro Yönetimi ve Yöneticisi Asistanlığı, Muhasebe ve Vergi Uygulamaları programları kurulmuş olup önümüzdeki yıllarda bu programlara öğretim elemanı, idari personel ve öğrenci alınarak faaliyete geçecektir.

Köse Meslek Yüksek Okulu
2009 yılında kurulan Köse MYO bünyesinde Lojistik, Süt ve Ürünleri Teknolojisi, Tarımsal Ürünler, Muhafaza ve Depolama Teknolojisi, Perakende Satış Mağaza Yönetimi, Muhasebe ve Vergi Uygulamaları Programları kurulmuş olup önümüzdeki yıllarda öğretim elemanı, idari personel, ve öğrenci alınarak faaliyete geçecektir.
Kürtün Meslek Yüksek Okulu
2009 yılında kurulan Kürtün MYO bünyesinde Elektrik Enerji Üretim, İletim ve Dağıtım, Elektrik, Su Ürünleri, Yapı Tesisat Teknolojisi, Muhasebe ve Vergi Uygulamaları programları kurulmuş olup, önümüzdeki yıllarda bu programlara öğretim elemanı idari personel ve öğrenci alınarak faaliyete geçecektir.

Enstitüler

Fen Bilimleri Enstitüsü
31.05.2008 tarihinde kurulmuş olup 2009 yılında İnşaat Müh. ve Jeoloji Mühendisliği Bölümlerine öğrenci alınarak Lisansüstü eğitime başlanmıştır.

Sosyal Bilimler Enstitüsü
31.05.2008 tarihinde kurulmuş olup, henüz eğitime başlanmamıştır.

(+)  

(+)


  (+)  

(+)  

(+)Birol35
6 yıl önce - Sal 04 Eyl 2012, 22:36

Gümüşhane Üniversitesinin 2012-2013 eğitim ve öğretim yılı için başlayan kayıtlarda ilk gün bin 90 öğrenci kayıt yaptırdı. 7 Eylül’e kadar sürecek olan kayıtlar süresince yaklaşık 4 bin öğrencinin kayıt yaptırması bekleniyor.

Kampüs alanındaki Gümüşhane Meslek Yüksekokulu bahçesi ve kantininde yürütülen kayıt çalışmalarında, ilk gün öğrencilerin oldukça heyecanlı oldukları gözlendi.

Sabahın erken saatlerinde ilk olarak kent merkezindeki Halk Bankasına akın eden öğrenciler, burada kendileri için ayrılan 3 bankodan harç parasını yatırdı. Yalnızca ikinci öğretim öğrencilerinin harç parası yatırdığı bankanın önünde uzun kuyruklar oluştu.

Harç parasının ardından okuldaki kayıt aşamalarına geçen öğrenciler için bahçede çeşitli kulüp ve Emniyet Müdürlüğü tarafından stantlar kuruldu.

İl Emniyet Müdürlüğü tarafından kurulan stantta öğrenci ve aileleriyle yakından ilgilenen emniyet görevlileri, güvenlik konularının yanı sıra öğrencilerin kentte karşılaşabilecekleri sorunlar, ulaşım, barınma gibi konularda da bilgilendirme yaparak öğrencilere broşür ve kalem dağıttı.

Üniversite bünyesindeki Gönüllüler Kulübü de bahçede stant açtı. Geçtiğimiz yıl yaptığı anlamlı çalışmalarla toplumun her kesimi tarafından takdirle karşılanan kulüp başkanı Tuğçe Şanda, “Kulüp olarak geçtiğimiz dönem birçok faaliyette bulunduk. Bu dönemde de hız kesmeden devam edeceğiz. Yeni kayıt yaptıran öğrencilerimize ve birlikte geldikleri velilerimize gereken bilgilendirmeyi yapıyoruz. Bu yıl bağışlarla birlikte yardımlara hız vermeyi planlıyoruz. Yeni dönemin öğrencilerimize ve bize başarı getirmesini temenni ediyorum.” dedi.

http://www.gumushane.gen.tr/v2/gumushane/ilk-gun- ...h2580.html


Birol35
5 yıl önce - Prş 30 May 2013, 18:06

 


GÜ Rektörü Prof. Dr. İhsan Günaydın yaptığı yazılı açıklamada, GÜ Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu’nun 16 Mayıs 2013 tarihinde Resmi Gazete’ de yayımlanan kararla, Bakanlar Kurulu’nca ‘GÜ Turizm Fakültesi’ olarak kurulmasına karar verildiğini bildirdi.

Turizm fakültesinin kurulmasıyla fakülte sayısının altıya çıktığını belirten Günaydın, Gümüşhane Üniversitesi’nin değişerek gelişmeye devam ettiğini vurguladı.

Rektör Günaydın, alınan kararın önemli artıları olacağını ifade ederek şunları kaydetti: “Turizm endüstrisine nitelikli insan kaynağı yetiştirmek ve sürdürülebilir turizm yaklaşımı doğrultusunda bölgesel kalkınma amaçlarının gerçekleşmesine katkıda bulunmak amacıyla kurulan Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulumuz, başta 2012 ve 2013 yılında iki farklı baskısının yapıldığı ‘Gümüşhane İli Turizm Potansiyeli’ adlı kitap çalışması olmak üzere turizm alanında birçok bilimsel araştırma, proje ve programlar gerçekleştirmiştir. Lisans düzeyinde eğitim-öğretim faaliyetlerinin devam ettiği yüksekokulumuzun tercih edilebilirlik noktasında ön plana çıkarılması, nitelikli insan kaynağı yetiştirilmesi, kamu ve özel sektör kuruluşlarında mezunlarımızın tercih edilme düzeylerinin artırılması gibi gerekçelerle fakülteye dönüştürülmesi konusunda Yüksek Öğretim Kurumu’na yapılan başvurumuz neticesinde Bakanlar Kurulu Kararı ile GÜ Turizm Fakültesi Kuruldu. Üniversitemiz, ilimiz, bölgemiz ve ülkemize hayırlı olsun.”

“İYİ EĞİTİM, TURİZMİN EKONOMİYE KATKISINI DAHA DA ARTTIRIR”

Turizmin ülke ekonomisine katkılarının büyük önem taşıdığının altını çizen Prof. Dr. Günaydın, “Gelişmiş ve gelişmekte olan ekonomilerde, hizmet sektörü sürekli büyüme eğilimi göstermektedir. Ülkemizde, böylesi bir büyümenin en belirgin bir biçimde turizm sektöründe gerçekleştiği görülmektedir. Turizm sektöründeki büyüme, bu alanda öğrenim görmüş kişilere duyulan gereksinimi de artırmaktadır. Geleceğe dönük büyüme ve gelişim çerçevesindeki tahminler, bu gereksinimin daha da artacağını göstermektedir” dedi.

Rektör Günaydın, turizm fakültesinden mezun olacak öğrencilerin çeşitli turizm işletmelerinde görev yapabileceğini hatırlattığı açıklamasını şöyle tamamladı: “Turizm fakültelerinin amacı, sektörünün ihtiyacı olan yabancı dil bilen, yenilikleri sürekli takip eden, söz konusu yenilikleri değerlendirerek uygulama niteliğini taşıyan, alanında uzman turizm işletmesi yönetici adaylarını yetiştirmek ve bilimsel düşüncenin gücünü benimsemiş, araştırma yapabilme yeteneğine sahip ve kültürel anlamda donanımlı bireyler yetiştirmektir. Bu amaçlarla eğitim öğretimine devam edecek olan turizm fakültemizin ilimiz, bölgemiz ve ülkemiz turizmine ve dolayısıyla ekonomisine önemli katkıları olacaktır.”

Kaynak: http://www.gumushane.gen.tr/v2/gumushane/gu-turiz ...z2Umx7jCVV
Follow us: @gumushane on Twitter | gumushane.gen.tr on Facebook
 
 fatih413
5 ay önce - Prş 02 Ağu 2018, 17:55

İktisat ve İletişim Fakültesi

Alıntı: gumushane.gen.tr

Meslek Yüksek Okulu

Alıntı: gumushane.gen.tr


fatih413
5 ay önce - Prş 02 Ağu 2018, 18:13
Gümüşhane Üniversitesi Yeni Açılan Bölümlerle Öğrencilerini BekliyorAlıntı: gumushane.gen.tr
Alıntı:
Bu yıl yeni açılan bölüm ve programlara öğrenci alacak olan Gümüşhane Üniversitesi, 2018-2019 eğitim öğretim döneminde 5 bin 760 yeni öğrencisini bekliyor.

Yeni öğrenci alımına başlayacak olan bölümler ve programlar ile Gümüşhane Üniversitesi’nin öğrenci nüfusunun artacağını dile getiren Rektör Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek, Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) tarafından verilen kontenjanlar hakkında şu bilgileri verdi: “Üniversitemiz tarafından YÖK’ten yeni açılan bölümler ve programlara talep edilen öğrenci kontenjanı için onay çıktı. Buna göre lisans düzeyinde Gümüşhane İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’ne 50 ve Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü’ne 40 öğrenci; İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü birinci öğretim 60, ikinci öğretim 40 öğrenci olmak üzere toplam 100 öğrenci; Sağlık Bilimleri Fakültesi Acil Yardım ve Afet Yönetimi Bölümü’ne 60 öğrenci, Turizm Fakültesi Turizm Rehberliği Bölümü’ne de 60 öğrenci kontenjanı verildi. Ön Lisans düzeyinde ise ilk defa öğrenci alacak Gümüşhane Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Diyaliz Bölümü’ne 60, Fizyoterapi Bölümü ikinci öğretim 60, Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Sosyal Hizmetler Bölümü birinci öğretim 60 ve ikinci öğretim 40 olmak üzere toplam 100 öğrenci kontenjanı verildi.”

İlçelerde bulunan meslek yüksekokulları için üniversitenin talep ettiği ve YÖK tarafından onay verilen öğrenci kontenjanlarını anlatan Zeybek, “Köse İrfan Can Köse Meslek Yüksekokulu Sosyal Güvenlik birinci öğretim 60, ikinci öğretim 40 olmak üzere toplamda 100 öğrenci alınacak. Kelkit Aydın Doğan Meslek Yüksekokulu Çim Alan Tesisi ve Yönetimi Bölümü’ne 40 öğrenci, Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri birinci öğretim 60 ve ikinci öğretim 40 olmak üzere toplamda 100 öğrenci alımına onay çıktı. Şiran Mustafa Beyaz Meslek Yüksekokulu Aşçılık Bölümü’ne 30 öğrenci, Şiran Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Diyaliz Bölümü’ne 60, İlk ve Acil Yardım Bölümü’ne 40 öğrenci alınacak. Torul Meslek Yüksekokulu Çağrı Merkezi Hizmetleri Bölümü’ne birinci öğretim 60 ve ikinci öğretim 40 öğrenci olmak üzere toplamda 100 öğrenci alınacaktır. Ayrıca üniversitemiz Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Spor Yöneticiliği birinci öğretimine 60 ve ikinci öğretimine 40 öğrenci için talep edilen kontenjan sayıları YÖK tarafından onaylandı ve önümüzdeki 2018-2019 eğitim öğretim döneminde yeni öğrencilerini almaya başlayacaklardır” dedi.
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> Diğer Şehirler