Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
serkancirak
12 yıl önce - Çrş 16 Ağu 2006, 08:12
Anız Ankara'yı Yakacaktı


-ANKARA’YA YANGIN TEHDİDİ..

   Ankara'nın Gölbaşı İlçesi Taşpınar Köyü mevkiinde çıkan orman yangını, şehir merkezine yakın olması nedeniyle korku ve paniğe yol açtı. Yangında, 4 hektar çam ormanı kül olurken, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, anız yaktıklarını ileri sürdüğü köylülerle tartıştı. Gökçek, bu alanı en kısa sürede 'ağaçlandırılacak alan' ilan edeceğini açıkladı.
   Dün öğleden sonra Kepekli Mevkii Atatürk Orman Çiftliği ODTÜ Orman arazisinde çıkan yangın, kısa sürede söndürüldü. Soğutma çalışmaları bugün de devam eden yangın, rüzgârın da etkisiyle Taşpınar Köyü Mevkii'ndeki Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) çamlık orman arazisini etkisi altına aldı.
   Ankara'nın en lüks semti Oran Şehri ile Taşpınar ve İncek köylerinde yüzlerce villanın bulunduğu mevkiiye yakın bölgede alevlerin başlaması paniğe yol açtı. Yangına, Çevre ve Orman Bakanlığı yangın helikopteri ve uçaklarıyla müdahale edildi. Helikopterlerin Eymir Gölü suyundan faydalanması yangının daha da büyümesini önledi.
   Ankara Büyükşehir Belediyesi itfaye ekipleri ve Gölbaşı Belediyesi itfaye ekipleri, DSİ, Orman İşletme Müdürlüğü, Karayolları, Köy Hizmetleri müdürlüklerine ait greyder, dozer ve iş makineleri TIR'larla yangın alanına getirildi. Yaklaşık 3 saat süren yangın, rüzgarın etkisini yitirmesiyle kısa sürede kontrol altına alındı ve soğutma çalışmaları başlatıldı.

GÖKÇEK OLAY YERİNDE

   Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, kendi kullandığı sivil plakalı Mercedes marka otomobiliyle olay yerine geldi. Gökçek, araçtan inmeden yangın mahallini geriden izledi.
   Taşpınar Köyü sakinleriyle bir süre tartışan Gökçek, yangının anız yakan köylüler tarafından çıkartıldığını iddia etti. Köylüler de başkana tepki göstererek, "Ekim zamanı değil, bu mevsimde köylü neden anız yaksın'' dedi.
   Gökçek basın mensuplarına yaptığı açıklamada, bu alanı en kısa sürede 'ağaçlandırılacak alan' olarak ilân edeceğini, köylülerin de burada bir daha ekili arazi bulamayacaklarını ve diğer anız yakanlara da ders olacağını söyledi.

www.ankaradayim.com


İhya Vural

12 yıl önce - Çrş 16 Ağu 2006, 14:48
ANIZ YANGINI hk.


Anız yangınlarının,hiçbir faydası olmadığı gibi yüzlerce zararı bulunmaktadır.Son yıllarda çiftçilerimiz bu konuda bilinçlendirilmiş,bilgisi olmayanların çoğu ise kendisine ait olan arazi üzerindeki anızı yakmaktadır.Organik maddelerin yanması ile toprağın verimi düşmekte,o yöredeki canlılar(faydalı böcekler)yanarak yok olmakta,buda doğal denge ve tarımı olumsuz etkilemektedir.Bir itfaiyeci olarak şunuda belirteyim,bu aylarda benimde şahit olduğum bir yangın türü var.Cam ve şişe yangınları.Kurumuş otlar arasına bilinçsizce atılan cam parçası ve şişeler mercek görevi yaparak yangına sebebiyet vermektedir.İnsanlarımız bu konuda duyarlı olursa,bu tür yangınlar engellenmiş olur.İhya VURAL/KAYSERİ.

muratB
12 yıl önce - Çrş 16 Ağu 2006, 18:16

Ağustos sonu Eylül gibi yollara düştüğünüzde malesef muhtelif yerlerde anız yakılan tarlaları görmek mümkün. Hatta seneler önce Antalya'ya giderken yol üzerinde anız kaynaklı bir orman yangınına üzülerek şahit olmuştum.
Anız toprak üzerindeki tüm canlıları, toprak üzerindeki organik maddeleri yok ediyor. Organik tarım yapılabilmesi için değil anız yakmak, organik tarım yapılacak tarlayı 5 sene boyunca nadasa bırakmak, hiç bir dış müdahalede bulunmak gerektiğini duymuştum. Biz ise güzelim topraklarımızı tarım ilacına boğup hasattan sonra da ateşe veriyoruz. Geleceğimizi yakıyoruz.cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> ANKARA - Haberler ve Sohbet