Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
halil_85
13 yıl önce - Prş 01 Eyl 2005, 17:32

Mâlesef Kuğulu Park eski dinginliğini ve kalitesini , sevgilinizle haftaiçi herhangi bir akşam bankta oturarak sakinliğin tadını çıkartma hevesinize karşılık veremez oldu..

akşamları hava karardıktan sonra elinde bira şişeleriyle ortalıkta dolaşan insanlar ve bunlara pek ses çıkartmayan polisler Kuğulu Park'ımızın adını karalamaya başladılar...

Umuyorum düzelecek...


ozantugbas
12 yıl önce - Prş 16 Mar 2006, 16:16

Kuğulu parkın benim mazimdeki yeri bambaşkadır.
Askerliğimi Ankara'da yaptığım için bahar ve yaz aylarında her çarşı iznimde en az 30dk. da olsa kafamı dinlemek ve haftanın yorgunluğunu atmak için mutlaka Kuğulu Parka giderdim.İnsan güvercin sesleri ve su sesleri arasında öyle bir dinleniyor ki sormayın gitsin.O ortam insana öyle bir huzur veriyor ki.
Bu güzel fotoları çeken herkesin ellerine sağlık.
     


sırcemal kesen
12 yıl önce - Pts 03 Nis 2006, 15:29
AHHHH... AHHH....


NE ZAMAN CANIM SIKILSA NERDE OLURSAM OLAYIM KENDİMİ DİNLEMEK İÇİN KENDİMİ ATTIĞIM EN GÜZEL YERLERDEN BİRİDİR....

ORADA DOĞANIN VE İNSANLARIN KUCAKLAŞTIĞI,YAŞLILARIN TORUNLARINI GETİRDİĞİ,SEVGİLİLERİN HEYECANLA PARTNERİNİ BEKLEDİĞİ,YOĞUN İŞ TEMPOSUNDAN BUNALANLARIN ÖĞLE  VAKTİNİ DEĞERLENDİREBİLDİĞİ GÜZEL BİR MEKAN....NEFES ALINABİLCEK KUŞLARLA KUĞULARLA ÇOCUK SESLERİYLE NEŞELENEBİLECEĞİNİZ ENDER MEKANLARDAN BİRİ...HELE TUNALI HİLMİ DE GEZDİKTEN SONRA....levent tmr
12 yıl önce - Sal 25 Nis 2006, 00:34

Ankara mızda böyle 3 apartman parseli ebadındaki
Kuğulu  parkımız çok önemlidir...İstanbul lu arkadaşlar
görünce Park bumu derler çok başıma geldi...Bu tabiiki
der ,zırvalarım...Şehir biblosu,nostaljik diye şeyederiz.
Mecburen konumu gereği kalabalık bir parktır.
Ağaçları vardır,parke taşlar ve kafe işleri ile
yarısı kaplanmıştır.Çİmen,çiçek  bile yoktur.
Bari kuğulu parkımızı sırf çiçeğe boğup bir özellik
verseydik oda yoktur...Hayal kırıklığı yaşamayın hani !


kugulu_park
12 yıl önce - Cmt 13 May 2006, 09:09

ankara'nın en sevdiğim mekanı. her kim ki bu parka zarar verir, Allah'ından bulsun. fotoğrafları çekenlerin emeğine sağlık.M.Ali Sade
12 yıl önce - Cum 02 Hzr 2006, 01:07

Size Kuğulu Parkın biraz da eski günlerinden bahsedeyim.

Aslında 1960lı yılların ortası ve 70li yılların başında Kuğulu Park orada değildi.Şu an bulunduğu yerden yaklaşık 100-200 metre daha yukarıda şu anda Polonya sefareti bahçesi olan yerdeydi.

Bulvara bağlantı yolunun yapılması esnasında parkın yeri de biraz aşağıya kaydı.

Semte adını veren Kavaklıdere deresi eskiden üzüm bağları olan şu anki Sheraton oteli civarından kıvrılarak gelir,şimdi Karum AVM olan Kavaklıdere Şarap Fabrikasının yanından Kuğulu Parkın içine girerdi.Oradan da herhalde Bulvarın altından kanala giderdi.

Park iki bölümdü.Ve tabii ki şu andaki gibi posta pulu kadar değildi.Bir bölümü kuğuları ile meşhur küçük gölet-ki dere üzerinde birde hafif beyzi küçük bir köprüsü vardı-ve diğer bölümü ise salıncak-kaydırak ve tahtırevalli üçlüsünün yer aldığı çocuk oyun alanı.Her iki bölümde de salkım söğütler,at kestaneleri,akasyalar ve kavak ağaçları bol miktarda vardı.

Park civarında şimdiki gibi yoğun bir trafik de yoktu.Sadece sabahları şarap fabrikasına taze üzüm getiren 59(Tekirdağ)plakalı kamyonlar olur onun haricinde gelen geçen pek olmazdı.

Tunalı Hilmi Caddesinin o zamanlar adı da Özdemir Caddesiydi.Genellikle civarda şu andaki Tübitak binasının olduğu yerde bulunan Tuslog(ABD tesisi)'da çalışan Amerikalılar otururdu.Caddedeki dükkanlar da zaten civarda yoğun olarak bulunan elçiliklere ve Amerikalılara hitap ederdi.

Biraz daha var ama devamı sonraya...


AYDIN BURAK ZORMAN

12 yıl önce - Cum 02 Hzr 2006, 09:28

Lise son sınıftayız(1987), arkadaşımla bereber tunalıya çıkmıştık.(Çıkmak fiilini kullanıyorum çünkü kurtuluş tunalıya göre rakım olarak aşağıdadır.) Kuğulu park'ın Tunalı girişindeki geniş kaldırımda at arabası benzeri metalden bir araba var,siyah renkli üzerinde fransızca yazılar, müthiş bir kalabalık, insanlar sırada. Birde ortalıkta kumpir lafı dönüyor. Neyse bizde sıraya girdik, yaklaşık yarım saat beklemeden sonra kumpirimizi aldık. Arkadaş baktı, baktı ve dediki ''yahu bu şey, haşlanmış patatesmiş.!''

Kuğulu park hatıralarıyla sevilir, günümüzün, ne kadar büyükse ne kadar gürültülüyse daha çok iyidir anlayışına terstir. İstanbulluların hayal kırıklığına şaşırmamak gerek.


Alper Y
12 yıl önce - Çrş 16 Ağu 2006, 02:56

Kuğulu Park, Ankara'da yaşamış herkesin hayatında bir yer edinmiştir. eskiden kolumuzdan tutup getirirdi annemiz kayalım kaydıraklardan diye, kuğular artisliğini bi bize yapabilirdi, hani ebatımız küçük ya o bakımdan aradan 10küsür yıl geçti, kuğulu park'ın yeri hala ayrıdır. yağmurlu bir ankara akşamüzeri seğmenlerden aşağı salıp kendini kuğulu'da soluklanmak gibisi var mıdır bilinmez. ya da tunalı'da biranızı yudumlayıp kuğularla iletişim kurmaya çalışmak da ayrı bir mevzu.

bir de "çayçen var mı?" abimiz meşhurdur. yakaladı mı bırakmaz. baştan uyaralımcevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> ANKARA - Haberler ve Sohbet