Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Ardahan - Damal


ANA SAYFA -> Diğer Şehirler
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
mehmetpeker
7 yıl önce - Cum 13 May 2011, 22:46
Ardahan - Damal


TARİHİ YAPISI :
Damal ve yöresi Orta Asya’dan Avrupa‘ya göç eden Türk boylarının geçiş güzergahında bulunan yerleşim alanlarıdır.
Tarihte Ardahan-Posof Sancaklarına bağlı Kur’a ve Meşe Ardahan adı ile anılan bölge 1064 yılında Alpaslan tarafından Selçuklu topraklarına katılmıştır.
Akkoyunlu Uzun Hasan döneminde 1453 tarihinde Maraş yöresinden gönüllü olarak getirilen Dulkadurlu–Ulusu topluluğundan “Türkmenler“ günümüze kadar kendi gelenek ve göreneklerini koruya gelmişlerdir Ilgar ve Cin Dağlarını yaylak edinip zamanla Damal bölgesinde köyler oluşturmuşlardır.
Yöre halkı İstanbul ağzına yakın Maraş şivelerini günümüzde dahi kullanmaktadırlar. Yöre halkının kadın giysileri Orta Asya’ dan gelen eski Oğuz geleneğini yaşatmaları bakımından dikkate değer yönüyle Doğuda Tanrı Dağlarından Batıda Tuna boylarına kadar uzanan topraklar Türk kültür birliğinin kanıtıdır.
Bölge 1876 –1920 tarihlerinde Rusların istilasına uğrayıp halen halk arasında 93 harbi olarak bilinen Osmanlı Rus savaşında 44 yıl istila ve Rus zulmü yaşamasına rağmen Türklük onur ve töresinden taviz vermemiştir.

COĞRAFİ DURUMU:
İlçe kuzey de Posof İlçesi ile 26 km, Doğu da Gürcistan ile 7 km ve Çıldır İlçesi ile 5 km Güneyde ve Batıda Hanak İlçesi ile 38 km sınırı olup 76 km kara sınırına sahiptir. Toplam yüzölçümü 280 km² olup ortalama rakım 2.200 metredir. Arazi engebeli plato görünümünde olup, İlçenin doğusunda Sivri ve Kel dağı, batısında Ilgar dağı vardır. Sivri dağı eteklerinden Bağırsak çayı Araplar Mevkiinden Çikorasuyu çayları çıkmakta olup bunlar Kur’a Nehri ile birleşmektedir. Bunların dışında bahar aylarında akan yaz sonlarında kuruyan dereler vardır. (Şülgür, Kınalı Kaya, İnce Dere gibi)


(+)  

(+)

Bazı kışlarda -50 dereceyi gören, şubat ayında 1 metreden fazla kar olan, 2300 rakımlı, 3-5 köyün birleşmesiyle 1992'de ilçe olmuş, 4000 civarında nüfuslu, içinde bir zamanlar Hudut Koruma Taburu bulunan, adını dağlarına yansıyan Atatürk silueti ile duyuran, haa birde Damal bebekleri vardır,küçük, minik Ardahan ilçesi......mehmetpeker
7 yıl önce - Cum 13 May 2011, 22:52

Yağan onca karın erimesiyle, yaylalar ayrı bir güzelleşiyor.

(+)  

(+)  

(+)

(+)


mehmetpeker
7 yıl önce - Cum 13 May 2011, 23:08

2006 yılında Damal'a bağlanarak mahalle yapılan Yukarı Gündeş köyünün hemen karşısındaki Karadağlara yansıyan Atatürk silueti.
Fotoğraflar zamana göre sıralı.

(+)  

(+)  

(+)  

(+)  

(+)Ali Cem 07
5 yıl önce - Pzr 28 Nis 2013, 01:03

Yöre halkı, Yavuz'un kırımından kaçarak Maraş'tan bu bölgeye yerleşmiş Alevi Türkmenlerdir.Genelde Anadolu'da geçmişle ilgili toplumsal hafıza çoğunlukla zayıftır.Köken ve önceki yerleşim yerleri hakkında pek bilgili değilizdir ama Damal halkı nerden ne zaman ve neden geldiklerini yüzyıllardır unutmamıştır ve bu yönüyle takdire şayandır.cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> Diğer Şehirler