Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Ankara - Eski Fotoğraflar
« önceki   123 ... 125126127 ... 160161162   sonraki »

ANA SAYFA -> ANKARA
cevap yaz
sayfa 126
dem10
6 yıl önce - Pts 25 Mar 2013, 21:08

Yokus yuzunden bende sizin gibi dusunmustum simdinin protokol yolunu soylediginizi varsayiyorum ancak bu fotograf yenisehir olarak geciyor o yuzden anlamlandiramamistim. Biraz once yandex den bulabildim israil buyukelciligi imis. Bina bu fotograftakine oldukca benziyor.

EylulKa

6 yıl önce - Çrş 27 Mar 2013, 21:41
Eskitme işlemi uygulanmış güncel fotoğraflar

Peşinen uyarımı yapayım sonra bunlar eski falan değil denmesin

Eski fotoğraf değiller hepsi 21 Aralık tarihinde çekildi ama eskitme işlemi uygulayarak küçük bir sanatsal çalışma yapmıştım zamanında onu sizinle bu başlıkta paylaşmak istedim. Fotoğraflar dediğim gibi güncel. sadece görüntüleri eski. uygun değilse silinebilir.

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

Ahmet Günen
6 yıl önce - Cum 26 Nis 2013, 20:01

(+)

“Cumhuriyetin 50. yılında Ankara-1973 il yıllığı” adlı Ankara Valiliği tarafından çıkarılma 1973 basımlı bir kitapta 40 yıl öncesi Ankara hakkında belgesel niteliğinde fotoğraflar ve bilgiler sunuluyor. Fotoğrafların büyük çoğunluğu siyah-beyaz, ayrıca bu sitede yayınlanacak nitelikte değil.

Bu fotoğrafların içinde bir tanesi oldukça ilginçti. Helikopter veya uçaktan çekilen bu fotoğrafta Kızılay Meydanı, Bakanlıklar, uzaklarda Ayrancı ve Dikmen sırtları seçilebiliyor. Kızılay civarında 40 yıldan günümüze köklü bir değişikliğin olmadığını görüyoruz. Ankara’da yaşadığım halde Kızılay çevresinde kamu binalarının bu kadar çok olduğunun yeni farkına vardım. Değişikliklere gelince: Bu meydana adını veren Kızılay binasının yerinde şu anda Kızılay Alış Veriş Merkezi var. O zaman ki Ankara'nın en yüksek binası olan Emek İş hanının hemen sol tarafında kalan, Karanfil sokağın bir alt paralelindeki Selanik sokağın köşe başında bir benzin istasyonu görülüyor. Ankaralıların bir türlü sevemediği soğuk ve çirkin mimarisi ile SSK İş Hanı da henüz yok.

Güvenpark’ın hemen bitişiğindeki günümüzde mevcut olan Otobüs ve minibüs durakları görünmüyor. Troleybüs hattı olup olmadığı da fotoğraftan anlaşılamıyor. Atatürk Bulvarı ve az ileride Dikmen Caddesi ile birleşecek olan Müdafaa Caddesi’nde günümüzde şahit olduğumuz yoğun trafikten eser yok.

Bakanlık binaları, Genel Kurmay ve Kuvvet Komutanlıkları, TBMM , Saraçoğlu Mahallesinin bir kısmı rahatlıkla görülebiliyor. Sağ üst tarafta Harp Okulu, orta kısımda Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü binası da rahatlıkla görülebilenler arasında.

Fotoğrafın üçte ikilik kısmını rahatlıkla görürken, yukarı bölümdeki diğer kısım fazla net görülemiyor. 40 yıl önce matbaa tekniğinin günümüzden geri olmasının fotoğrafın net çıkmamasına sebep olduğunu düşünebiliriz. Yukarı ve Aşağı Ayrancı semtlerinde büyük boşluklar var. Fotoğrafın sol üst tarafı da bu günkü Dikmen Vadisinin olduğu yer. Orada da yerleşimin çok az olduğu görülebiliyor. Emniyet Genel Müdürlüğü, Polis Evi gibi binaların yerleri de boş.
Ayrancı yönünden Balgat- Konya yoluna devam eden yoğun trafiği olan Tanyeri Caddesinin izi dahi yok.

Dikmen, Sokullu Ve Öveçlerin olduğu sırtlar günümüzde unutulan “Dikmen Bağları” sözcüğünün doğruluğunu ispatlarcasına yemyeşil, bağlık, bahçelik. Meclisin hemen önünden başlayıp Dikmen’e çıkan Dikmen Caddesi herhangi bir köy yolundan farksız. Bu sırtlarda günümüzde artık boş arsa kalmadı, Dikmen Keklik Pınarını da aşıp ODTÜ ormanlarına kadar geldi.

1970’li yıllar da Dikmen’de oturan akrabalarımızı ziyaret etmek için gittiğimiz de bağlık bahçelik ve boş arazilerden geçtiğimizi hatırlarım. Bilhassa Ankara’da yaşayan genç yaşlı her yaştaki üyelerimize ilginç geleceğini düşünerek fotoğrafı yükledim…

Burak Kaya Pa

6 yıl önce - Pts 29 Nis 2013, 15:23

Ayrıca Şimdiki Zafer Çarşısının Yeride Hâla Park Olarak Duruyor. Yeşillikten Anlaşılıyor.

Ve Cumhutiyetin Başkenti Adlı Abümün İnternet Sitesi Açılmıştır.
http://cumhuriyetinbaskenti.ankara.edu.tr

Elinde Cebeci'nin eski resimleri olan varsa koyabilir mi ?

En son Burak Kaya Pa tarafından Pts 29 Nis 2013, 16:44 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi

zeki bütün
6 yıl önce - Pts 29 Nis 2013, 16:41

Şimdiki ssk işhanının olduğu yer de açık otopark gibi duruyor.Galiba karşısında da bir benzinlik var.

sayfa 126
« önceki   123 ... 125126127 ... 160161162   sonraki »
ANA SAYFA -> ANKARA