Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 3
Atilla DÜNDAR
12 yıl önce - Pts 07 Ağu 2006, 15:30

ANKARA İLÇELERİ ( YENİMAHALLE )  Kaynak : Ankara Yenimahalle VikipediTARİHİ    :

Ankara'nın Yenimahalle ilçesi, 1946-1949 yılları arasında o dönemin Ankara Belediye Başkanı Ragıp Tüzün tarafından yapılan imar çalışmaları ile yakın yerleşim alanı olarak planlanmış ve 1950'li yıllarda genellikle dar gelirli işçi ve memurların konut sahibi yapılması düşünülerek kurulmuş bir ilçesidir. Hızlı bir gelişme gösteren ilçe 1957 yılında ilçe merkezi haline getirilmiştir.

COĞRAFİ YAPISI   :

Yenimahalle, ilçe merkezi haricinde engebeli bir arazide kurulmuştur. Deniz seviyesinden yüksekliği 830 metredir. 359 m2'lik bir yüzölçümüne sahiptir. Çubuk Çayı, Hatip Çayı ve İncesu Deresi; Yenimahalle ilçesinin Akköprü mevkiinde birleşir ve Çiftlik üzerinden Ankara'nın batı kesimine geçer. Burada Ova Çayı ile birleşerek Ankara Çayı adını alır ve Sakarya Nehrinin bir kolu olarak uzanır.

İDARİ DURUMU   :

Yenimahalle, Ankara'nın 8 merkez ilçesinden birisidir. İlçede 1 Belediye Başkanlığı bulunmaktadır. Çevre köylerinin yarısı arazi yapısı nedeniyle ova üzerinde, diğer yarısı da engebeli arazida kurulmuştur.

İlçenin Yerleşiminden Anılarda KalanNÜFUS DURUMU  :

İlçe nüfusu son yapılan nüfus sayımındaki sonuçlara göre köyler dahil 553.334'tür. Ancak,  bu resmi rakamlar dışında ilçenin nüfusunun 600.000'i geçtiği de ifade edilmektedir.

EKONOMİK DURUMU   :

İlçenin şehir merkezine yakın bölgesinde yerleşik olanlar genellikle memur ve işçilerdir. Bunun yanı sıra Ostim'in önemli bir ticaret merkezi olarak gelişmesinden sonra özel ticarethane sahipleri de ilçe merkezine yerleşen diğer bir grup olmuştur. Diğer bölgelerde ilçe topraklarının tarıma elverişli olması nedeniyle tarım önemli bir yer tutmaktadır. Büyük bir çoğunluğunun özel ve tüzel kuruluşların oluşturduğu bir çok fabrika, Batıkent bölgesinde Ostim, Gimat ve İvedik Organize Sanayi en önemli ticaret alanlarıdır.
Yenimahalle ilçesinin toplam arazisi 42.600 hektar olup, bunun 14.488 hektarında tarım yapılmaktadır. Buğday, arpa, mercimek, patates, ayçiçeği ile birlikte ünü yurt geneline yayılmış meşhur Yuva Kavunu yetiştirilmektedir.

En Büyük Ticaret Merkezlerinden OSTİM


TARİHİ VE TURİSTİK YERLERİ  :

AKKÖPRÜ

İlçenin tarihini vurgulayan eserler arasında Selçuklu Hükümdarı Alaaddin-i Keykubat tarafından 1222 yılında eski Bağdat Ticari Yolu ile Ankara Çayı üzerinde yaptırılan ve 4 büyük, 3 küçük kemerden oluşan Akköprü halen tarihi özelliğini muhafaza etmektedir.
ATATÜRK ORMAN ÇİFTLİĞİ

5 Mayıs 1925 tarihinde Atatürk'ün parasını bizzat ödeyerek "Yeşili görmeyen gözler renk zevkinden mahrumdur. Burasını öyle ağaçlandırınız ki kör bir insan dahi yeşillikler arsında olduğunu fark etsin" diyerek Atatürk Orman Çiftliği'nin kurulmasında öncü olmuştur. kurulmasını sağladığı Atatürk Orman Çiftliği Yenimahalle ilçe sınırları içinde olup, tüm Ankara'lıların dinlenme alanı haline gelmiştir.

ANKARA HAYVANAT BAHÇESİ

Ankara Hayvanat Bahçesi, Atatürk Orman Çiftliği içerisindedir. Atatürk'ün talimatıyla 29 Ekim 1940 tarihinde hizmete açılmıştır. Kuruluş amacı, halka yerli ve yabancı hayvan türlerinin tanıtımının yapılması ve hayvan ve doğa sevgisinin aşılanmasıdır. İçerisinde 200'e yakın hayvan türü mevcuttur.

Bakınız ; http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?t=15089sayfa 3
ANA SAYFA -> ANKARA