Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Akın Alan
12 yıl önce - Cum 04 Ağu 2006, 14:43
Tarihi Bölgelerdeki Cepheler Güzelleşiyor


Tarihi ve Kültürel Mirasın Korunması ve Yaşatılması çerçevesinde özellikle ana arterler üzerinde yer alan metruk durumdaki yapı, müştemilat ve duvarların tarihi dokuya uygun olarak güzelleştirilmesini hedefleyen Osmangazi Belediyesi, örnek olacak ilk uygulamayı Muradiye’de gerçekleştirdi. Hisar bölgesini Muradiye bölgesine bağlayan ve Bursa’nın kuruluşundan günümüze değin Kaplıcalar bölgesine giden oldukça önemli bir aks niteliğindeki Kaplıca Caddesi üzerinde yer alan Romangal İpek Fabrikası duvarları, tarihi kimliğine ve bulunduğu tarihi bölgeye yakışır bir şekilde yeniden düzenlendi.
Tarihi yapının yaklaşık 200 metreyi bulan duvarları, yapılan düzenlemenin yanı sıra eski Bursa fotoğrafları ile süslenerek açık hava sergisine dönüştürüldü. Günümüzde salaş bir görüntü vermesine karşın Bursa İpek tarihinin önemli bir ayağı olan, aynı zamanda bir dönem Fransız Konsolosluğu olarak da kullanılan 19. yüzyıl yapısı binanın cepheleri, sağlıklaştırma ve güzelleştirme çalışmaları çerçevesinde bölgeye yakışır bir duruma geldi.

APK Müdürlüğü Tarihi Çevre Koruma Bürosu tarafından projelendirilen çalışma, Bursa’nın tarihi bölgelerinde gerçekleştirilecek benzer sağlıklaştırma çalışmaları için de örnek teşkil edecek. Çalışmaya ÇEKÜL Vakfı da destek verdi. Çalışma çerçevesinde tüm duvarların gerekli görülen kısımlarında onarımlar yapılıp temizlenerek boyanmış, salaş görüntülü ahşaplar elden geçirilerek kısmen yenilenmiş, kısmen onarımı ve bakımı yapılmıştır. Yapı ve duvarlarda bulunan kiremitlerin, çatıların özellikle görünen kısımlarında onarımlar yapılarak kötü görünümleri giderilmeye çalışılmıştır. Boş duvarlara ilave edilen pervazlar ve ahşap detaylar ile ayrı bir nitelik kazandırılarak buraların fotoğraf sergi alanı olarak değerlendirilmesi noktasında Bursa’ya ait eski fotoğraflardan oluşan 32 adet fotoğraf uygun çerçeveler ile buralara asılmıştır. Fotoğraflarda dünün Bursa’sında çeşitli bölgelere ait fotoğraf karelerini ve sosyal yaşamdan örnekler sunan fotoğraf karelerini ağırlıklı olarak görmek mümkündür.

GALLE HAN VE DİĞERLERİ...
Cephe güzelleştirmesini yerinde incelemek ve açılışını yapmak üzere bölgeye giden Osmangazi Belediye Başkanı Recep Altepe, Romangal İpek Fabrikası duvarlarına yapılan çalışmanın kentin başka noktalarında da uygulanacağını söyledi. Galle Han’da benzer çalışma için proje hazırlandığını kaydeden Altepe, Kayhan bölgesi ile Abdal Külliyesi’nin bulunduğu bölgelerin de açıkhava sergisine dönüştürüleceğini duyurdu.
Bursa’nın sanayi kimliği ile öne çıktığını hatırlatan Başkan Altepe, şu bilgileri verdi: “20’ye yakın sanayi bölgesi ve yüzlerce fabrikasıyla dev bir sanayi şehri Bursa. Ama bununla birlikte aynı büyüklükte ve derinlikte bir tarih kenti de burası. Biz bu kimliğin öne çıkması, hak ettiği değeri alması için çalışıyoruz. Tarihi mirasını gün yüzüne çıkaran ülkelere nüfuslarından fazla turist geliyor. Bize gelen turist sayısı ise ortada. Yaptığımız çalışmalar bu dengeyi turizm lehine çevirecektir.”
Bursa Milletvekili Ertuğrul Yalçınbayır ile eski Bursa Milletvekilleri Yahya Şimşek ve Feridun Pehlivan’ın yanı sıra çok sayıda davetlinin katıldığı açılış ve inceleme gezisinde, bölgenin yeni hali incelendi. Bursa’nın değişik mahallelerinden görüntüler ile sosyal ve kültürel yaşama dair kesitlerin yer aldığı fotoğrafları teker teker inceleyen konuklar, böyle bir çalışma yaptığı için Başkan Altepe’ye teşekkür ettiler.

TARİH ORTAYA ÇIKIYOR
Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bursa Milletvekili Ertuğrul Yalçınbayır, Osmangazi Belediyesi’nin, tarihi mirasın korunması ve gelecek kuşaklara aktarılması konusunda özel bir yere sahip olduğunu söyledi. Yalçınbayır, “Osmangazi Belediyemiz tarihi eserleri tarihe gömmüyor, günümüze kazandırıyor. Dolayısıyla herkesin katkıda bulunması, destek olması lazım” dedi. Tarihi mirasın turizme kazandırılabilmesi için öncelikle ayağa kaldırılması gerektiğini, bunun için de o mirasın iyi tanınması gerektiğini kaydeden Yalçınbayır, çalışmalardan ötürü belediyeyi ve Başkan Altepe’yi kutladı.
Konuşmaların ardından Başkan Altepe ve konuklar eski Bursa fotoğraflarını inceledi.

Osmangazi Belediyesi
Basın Bürosu


Ebru K.Türk
12 yıl önce - Cum 04 Ağu 2006, 15:33

Aslında belki de bir denetçiden beklenen biraz sessiz kalmasıdır başlıklara karşı ancak bazı başlıklar var ki yazmadan duramıyorum. Çünkü gerçekten değer verdiğim konular açısından önemsediğim, hatta herkesin önemsediğini yada en azından önemsemesi gerektiğini düşündüğüm konula bunlar. Neyse...

Bursa belediyeleri içinde ilkkez bir ilçe belediyesinin imkanlarına oranla bu kadar göze görülür işler yapabildiğine şahit oluyorum. Sanırım geçmişteki örnekleri açısından da ilkdir bu durum. Çünkü Büyükşehir Belediyesini imkanlarının genişliği açısından iş yapınca değil, yapmayınca şaşırmak gerekirken ilçe belediyeleri bugüne kadar hep çöp toplayıp park yapmaktan ibaret idiler. İlkkez Osmangazi Belediyesi gerçekten çok büyük tarihi restorasyonlara girişti. Çok sayıda tarihi bina restore ediliyor ve edildi. Gerçekten büyük kentsel dönüşüm projelerinde önemli roller üstlendi. Şimdi de benzer bir durumu görüyorum haberde.

Acaba ilkkez Bursa'nın sanayi kimliği dışında tarihi kimliği ile de ön plana çıkıp kendini göstereceği, turizmde pay almaya başlayacağı günleri görmeye mi başlayacağız? Şahsen dev bir sanayi şehri olmasından çok turizm ve kültür şehri olmasını isterdim Bursa'nın.cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> BURSA - Haberler ve Sohbet