Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 44
aliayen
3 yıl önce - Prş 07 Mar 2013, 14:53

Alıntı:
Ayriyeten kartlara kesinlikle internet üzerinden paypal ,kredi kartı vs. yolla bakiye yüklenebilmelidir.Ne de olsa internet çağındayız,internetsiz ev yok ama EGO bayi olmayan mahalle var.


İşin teknik tarafından bakıldığında söylediğiniz biraz zor, her kontrolde internet e bağlanıp kartın doğruluğunu ve bakiyesini kontrol etmesi biniş zamanlarını ve arıza riskini artırır.

Şöyle bir şey olabilir, sen kredini yüklersin metro/ankaray durağında biletmatik benzeri internet e bağlı bir cihaza kartını gösterip offline credit yükleyebilirsin. Bu da verimli ve anlamlı bir çözüm olmaz.

Bunun yerine, VISA PayPass teknolojisi kullanılabilir, ki kullanan şehirler var. Bu teknolojide 30 TL ye kadar olan transaction lar offline olarak işleniyor. Para yükletme gibi bir derdin yok, işlemler direk kredi kartına yansıyor.


Barış T
3 yıl önce - Prş 07 Mar 2013, 14:57

Alıntı:
Pasosu olmayan arkadaşlarım bana parayı veriyor,ben kendi pasomu gösterip alıyorum.Bu işi aramızda böyle çözdük.


Bu da güzel bir çözüm. Ben gittim aldım mecburen paso aöf okuyorum, öyle yoğun olarak binmiyorum otobüse ama bindiğim takdirde otobüs kartımla öğrenci kimliğim aynı yerde beraber çıkarıyorum ve biletimi atarken şöföre de gösteriyorum. Bu yeni sistemle denetim olayı daha kolay olacak şöför sadece kendi işini yapacak ve otobüste gergin ve tartışmalı olaylar son bulacak.


messier
3 yıl önce - Prş 07 Mar 2013, 15:49isauralı coşkun
3 yıl önce - Prş 07 Mar 2013, 17:49

Alıntı:
Kısaca şöyle anlatmak lazımsa burada indirimli kartlar,ilkokul lise ve üniversite öğrencileri için ayrı ayrı satılıyor
üniversite öğrencilerinde nüfus cüzdanı ve öğrenci belgesi fotokopisi, 2 adet vesikalık, 10 tl ve kütahya adresli ikametgah isteniyor.eğer aynı durum ankarada da olursa şehir dışından gelen üniversite öğrencilerini e-kent feci zorlayacak...


bu e-kent in getirdiği bir zorunluluk değil. belediye ile alınan ortak bir karar daha doğrusu belediyenin istekleri doğrultusunda alınan bir karar.

yaklaşık 1 yıldır EÜTS de çalışıyorum. vizesi biten kartların tam geçmesi, indirimli yada ücretsiz kartlarda tam geçmesi gibi benzer istekler tamamen belediye ile alakalı. bunun için işletmeci firmaları suçlamak doğru olmaz.

bu arada ihalenin sonucunu biliyorum ama itiraz süresi dolunca sizlerle paylaşacağım. [/code]


efeyol
3 yıl önce - Prş 07 Mar 2013, 17:49onurnazliaka
3 yıl önce - Prş 07 Mar 2013, 22:31kaanilter
3 yıl önce - Prş 07 Mar 2013, 22:36

Alıntı:
bu arada ihalenin sonucunu biliyorum ama itiraz süresi dolunca sizlerle paylaşacağım.


hocam bayağı heyecanlandık şimdi ya söylemeniz için itiraz süresinin bitmesi gibi bir kanun varsa söylemeyebilirsiniz tabi ama merak işte..


çağan kudal
3 yıl önce - Prş 07 Mar 2013, 23:00

Alıntı:
Sonuç elbette farklı çıkabilir ama tahminim ihaleyi E-Kent ya da Kentkart'ın kazanacağı yönünde.


E-Kent kazanırsa artık indirimli kart almak için GBT nüfus kütüğü falan çıkarmamız gerekir heralde

Şaka bir yana da gerçekten E-Kent Kütahyada Üniversitelileri çok zorluyor.eğer kazanırsa ve buradaki gibi bir prosedürü EGO ya yutturursa işimiz çok zor

Alıntı:
Kentkart gerçekten her ilde kendi adını kullandırıyor. Bunun dışında validatör cihazları biraz kaba. E-kent'se farklı ad kullanımlarına izin veriyor. Örneğin Kayseri'de Kart38 vardır, Gaziantep'te Kart27 yapılmıştı. Validatörleri çok incedir, Kentkart kadar kaba değildir. Ancak kıssadan hisse her ikisi de aynı işi görür. Bir de her 2 sistemde de kağıt bilet için ayrı bir basma yeri yok. Kentkart'ta kağıt bilet tam olarak nereden okutuluyor şu an hatırlamıyorum ama E-Kent'te validatör çok ince ve üstünden kağıt bilet okutma imkanı var. Dolayısıyla gişe ayrımı olmayacak. Bir de E-Kent'te kredi kartıyla dolum imkanı da vardı, Kentkart'ta da bu imkan gelişmekteBence ihale sonucunu EGO ya yakın olan arkadaşlar duyurana kadar bekleyelim.Belki şu an kullanılan validatör sistemi hiç kaldırılmaz kazanan firma bunlara sistemini entegre de edebilir.


erdem türkoğlu
3 yıl önce - Cum 08 Mar 2013, 01:36

Alıntı:
EGO'nun Elektronik Ücret Toplama ihalesini kim kazanır?

1. Belbim: İstanbul
2. Kentkart: İzmir, Kocaeli, Mersin, Adana, Antakya, Edirne, Manisa, Çanakkale...
3. E-Kent: Bursa, Kayseri, Sakarya, Gaziantep, Kütahya, Aksaray, Düzce...
4. A-Kent: Antalya
5. Akıllı Bilet: Eskişehir, Malatya, Erzincan, Diyarbakır, Urfa, Afyon, Denizli, Samsun...


İhaleye katılacak isteklilerin Türkiye'de toplu taşıma işletmeciliğinde en az 2, Büyükşehir Belediyesi'nde en az 2'şer yıl elektronik ücret toplama sisteminin işletmenliğini yapmış olması gerekiyor. Bu yüzden Belbim ve A-Kent firmalarının ihaleye katılmaları mümkün değil.
3 seçenek var; Kentkart,Asis,E-kent.

Alıntı:
Kentkart'ta kağıt bilet tam olarak nereden okutuluyor şu an hatırlamıyorum


Alıntı:
Kentkart gerçekten her ilde kendi adını kullandırıyor. Bunun dışında validatör cihazları biraz kaba.


Kentkart'ın tek veya birkaç kullanımlık biletleri sert bir malzemeden yapılıyor, Ego kartları gibi kağıt değil ve normal kartların okultulduğu yere okutuluyor. Farkeden bir şey yok.
Kentkart kullanılan şehirlerde kartlar, İzmir Kentkart, Kocaeli Kentkart, Manisa Kentkart gibi şehir isimleriyle birlikte isimlendiriliyor. Fakat insanlar sadece kentkart diyor. Ankara'da Kentkart olursa, Ankara Kentkart, Başkent Kentkart ya da BaşKentKart olarak isimlendirilebilir; ki bence hangi firma kazanırsa kazansın isim Başkentkart olacak.
Ayrıca Kentkart'ın daha şık görünen tablet validatörleri de var.

Alıntı:
Ayrıca Kentkart'ta mesela İzmir'de aldığımız kartı Çanakkale'de kullanabilir miyiz ? Böyle bir imkan var mı ?


Şimdilik böyle birşey yok ama bunun üzerinde çalışıldığını ve ilerleyen zamanlarda bunun mümkün olacağını açıklamışlardı.

Alıntı:
Şaka bir yana da gerçekten E-Kent Kütahyada Üniversitelileri çok zorluyor.eğer kazanırsa ve buradaki gibi bir prosedürü EGO ya yutturursa işimiz çok zor


Öğrenci belgesi,fotoğraf ve kart basım ücreti bütün şehirlerde bu prosedür için mutlaka gerekli olan şeyler zaten. Kütahya Belediyesi bu işin ayrıca nüfus cüzdanı fotokopisi ve ikametgah istiyorsa, bu oradaki firmayla alakalı bir şey değildir. Kütahya'da öğrenci kartı için istenen belgelerin aynısı, o firma kazanırsa Ankara'da da istenecek diye birşey yok.


Barış Uğurlu
3 yıl önce - Cum 08 Mar 2013, 01:36sayfa 44
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> ANKARA - Haberler ve Sohbet