Ana Sayfa 915 bin Türkiye Fotoğrafı
Mustafa Taşlı

8 yıl önce - Çrş 02 Ağu 2006, 13:21

Alıntı:
Yanlış Karar 30 F-15I Alınsa Daha İyi Olurdu,

Uçak filoları kurulurken onların yer tesisleri de hesaba katılmalıdır.F-15 uçaklarının her türlü ihtiyacını karşılayacak altyapı gereksiz bir harcama olur.Halbuki F-16 20 senedir THK ile özdeşleşen bir uçaktır.

Kaldı ki F-15 lerin bahsettiğiniz modeli MC Donall Douglas tarafından yalnızca İsrail Hava Kuvvetleri için tasarlanmıştır.

http://www.israeli-weapons.com/israeli_weapons.html

kuzey
8 yıl önce - Çrş 02 Ağu 2006, 13:30

F-15 LERDE F-16 KADAR ESKİ BİR UÇAKTIR .TÜRK HAVA KUVVETLERİ ZATEN BU KONU İLE İLGİLİ KARARI VERDİ VE JSF YANİ F-35 ALIYOR YORUMA HİÇ GEREK YOK. UÇAKLARIN TEKNOLOJİK OLMASI İYİ TABİKİ AMA UÇAKLARIN KULLANDIĞI SİLAHLARIN TEKNOLOJİK OLMASI DAHA ÖNEMLİ. BİR FİGHT TA SOPANIZ NE KADAR UZUNSA O KADAR BAŞARILI OLURSUNUZ. YANİ UZUN MENZİLLİ FÜZELER KULLANABİLEN (AMRAAM GİBİ) UÇAKLARIN ÇAĞINDA YAŞIYORUZ ARTIK VE F- 35 MÜKEMMMEL BİR TAYYARE ARKADAŞLAR...

arifgumus
8 yıl önce - Çrş 02 Ağu 2006, 13:39
DOĞRU KARAR VERMEK LAZIM..

DÜNYAMIZIN SON DURUMUNU GÖZDEN GEÇİRİRSEK ABD VE İSRAİLDEN SİLAH VE TEÇHİZAT ALMAK SON DERECE YANLIŞ VE TEHLİKELİ DİYE DÜŞÜNÜYORUM.BU ÜLKELERİN YARIN ÖBÜRGÜN BİZE KARŞI TAVIR ALMIYACAĞINI KİMSE GARANTİ EDEMEZ.SATTIKLARI SİLAHLARIDA UYDUDAN PASİFİZE EDEN SİSTEMLERE SAHİPLER.GECE GÜNDÜZ ÇALIŞIP KENDİMİZİN BİRŞEYLER ÜRETMESİ LAZIM.YETER ARTIK MECBURMUYUZ BUNLARA.F:16 ALMA,KENDİ ÇOK DAHA SÜPER BİŞEY YAP.BUNLAR HAYAL DEĞİL.SÜPERGÜÇ OLMANIN YOLU BUNDAN GEÇER.İNŞALLAH YETKİLİLER ÇABA SARFEDER.

Halil
8 yıl önce - Çrş 02 Ağu 2006, 14:18

Alıntı:
euro fighter veya f-35 bence gereksiz bi harcama sayılır bunun yerine b-2 veya b52 alınması daha uygun olurdu

Ciddi olarak yazmadiginizi farzederek cevap vermiyorum. Mustafa bey yazmis zaten.
Sehir icinde kullanmak icin kucuk bir araba almak isteyen birisine kamyon almayi onermek gibi birsey soylediginiz

Bu kadar tartisacak birsey yok. Alinmasi planlanan F-16 lar simdiye kadar dusen ucaklarin yerlerini doldurmak icin. Jsf veya Eurofighter alimini etkileyecek bir konu degil.
Filolardaki eksik ucaklari tamamlama amac.
Gayet yerinde bir karar.

Akınyakup
8 yıl önce - Çrş 02 Ağu 2006, 21:35

Uçaklar o yada bu nedenle alınacaktır.Fakat önemli olan uçakların savaş yazılımlarıdır ki Abd bunları vermemekte kararlı.Zaten arkadaşlarında dediği gibi bunda amaç uçak envarterini yenilemek değil ihtiyaç olunduğu kadarını almak.
  Savaş ve işletim yazılımları nedeni ile Abd Helikopter ihalesine davet edilmemişti zaten.

Mahmut Önal
8 yıl önce - Çrş 09 Ağu 2006, 12:18

ben alınacak ucakların ikinci el oldugunu duydum yani block 52 degilde ef2000 ve f-35 hızmete gırene kadar eskımıs f-4 lerın yerını dolduracak bı ucak alınacakmıs yabancı forumlarda bopyle konusuluyor zaten yenı f-16 alınırsa ef2000 ve f-35 alımını olumsuz etkıler buda bence orta dogu ve egedekı dengeler ıcın olumsuz olur

111Samet

7 yıl önce - Pzr 07 Oca 2007, 15:34

Türkiye nin 30 f-16 alacağı kesinleşti. Alınan uçaklar general elektrik motorlu F-16 block 50 plus tipinde olacak. Gövde üzerine monte edilen menzili önemli oranda arttıran konformal yakıt tanklarına sahip olacaklar. Uçaklarla birlikte uçaklara monte edilecek aviyonik pakette alınacak. Uçakların ve motorlarının nerede üretileceği ise belirsiz. Hazır alınacak yada uçaklar TAI ve motorları TEi de üretilecek. Ordu ise uçakları çabuk istiyor. Uçakların iki kişilikleri hem eğitim yada uzun menzilli taarruz için pilot ve silah sistem operatörlü olarak kullanılabiliyor.
Yunanistanın elinde block 52 + yani benzer uçağın pratt & whittney motorlusu var.
Türkiyenin alacağı uçaklar kaybedilen F-16 ların yerine kullanılacak.Bu projede F-16 block 50 + yerine eurofighter typhoon tedarik edilebilirdi.
Öte yandan Türkiye elindeki F-16 ları modernize etmek için üretici firma Lockheed martin ile anlaştı. Basında bu konuda çeşitli spekülasyonlar çıktı. Modernizasyonu üretici firma ile yapmaktan daha doğal ne olabilir...
ÇİFT MOTORLU UÇAKLAR:?
Merak ettiğim bir konu var. Dünyada genelde hava kuvvetlerinin omurgasını tek ve çift motorlu uçaklar birlikte oluşturuyor.ABD F-35 F-22 İtalya ingiltere F-35 EF-200.Türkiyede de Böyle bir ihtiyaç söz konusumu. Öyleyse hangi uçak alınabilir.Örneğin F-22 pahalı EF-2000 ise tedariki AB ile ilişkilere bağlı.Olumsuz bir durumda SU-30 yada 35 lereyönelinebilirmi. Böyle bir tercihte ABD tavrı ne olur. Direk Rusya yerine Çine yöneline bilir mi?   saygılar...

denisk
7 yıl önce - Pzr 07 Oca 2007, 16:57

samet bey haklısınız modernizasyonu üretici firmaya yaptırmaktan daha doğal birşey olamaz ancak bu söz konusu uçaklar okuduğum yazılar yanlış değilse Türkiyede üretilmişler o zaman modernizasyonlarıda Türkiyede yapılamaz mı? Yoksa modernizasyon Türkiyede yapılacak ama yinede lockheed martine para mı ödenecek? birde madem önceden üretim için tesis kurup üretim yapmışız neden yine aynı şekilde yapamıyoruz? bu konuda bilginiz varsa paylaşırsanız çok sevinirim.

111Samet

7 yıl önce - Pzr 07 Oca 2007, 17:25

Türkiyede F-16 ların montaj üretimi gerçekleştirildi. Yalnız gövde üretiminin bir kısmı Türkiye de yapıldı. Modernizasyon Türkiyede yapılabilir. Ancak gerekli yeni donanım ve yeni yazılımlar lockheed martinden sağlanacaktır.İşçilik Türkiye ye ait olabilir.

111Samet

4 yıl önce - Cmt 13 Mar 2010, 16:33
Yeni F-16 block 50+ ların montajı başladı

5 Mart 2010 tarihinde TAI genel müdürü Sayın Muharrem Dörtkaşlı nın uçağın orta gövdesi üzerindeki panellerde ilk talaşlı işlemi gerçekleştirmesiyle Türk F-16 Block 50+ ların montaj işlemi başlamıştır.İlk uçağın 2011 ortalarında teslim edilmesi beklenmektedir.

(+)

Fotoğrafta yunan hava kuvvetlerine ait kasktan kontrollü IRIS-T füzelerine sahip F-16 Block 52+ uçakları görülmektedir. F-16 lar pratt&whitney motorlu olduğu için Block 50+(general electric motorlu) lardan ayrılmaktadır.Motor güçleri denktir.Türk hava kuvvetleri kasktan kontrollü AIM-9X füzelerine PO-III (eski F-16 ların modernizasyonu) ve F-16 Block 50+ lar ile kavuşacaktır.

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET