Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Emre Alkor
11 yıl önce - Sal 01 Ağu 2006, 16:09
Türkiye'deki çocuk tekstilinin %50'si Bursa'da üretiyor

Arkadaşlar benim Bursa adına çok önemli gördüğüm bir haberi sizinle paylaşmak istedim.

Tekstil ve otomotiv odaklı ekonomik faaliyetlerin yoğun olduğu Bursa', kentin ekonomik işleyişine yeni bir açılım getiren bebek ve çocuk giyim sektörüyle de Türkiye'nin üretim üssü olmayı başardı.

Bebe Çocuk Konfeksiyon Sektörü Sanayici ve İşadamları Derneği (BEKSİAD) verilerine göre Türkiye'deki bebek ve çocuk giyiminin yüzde 50'si Bursa'da üretiliyor.

Sektördeki gelişmeleri yakından izleyen BEKSİAD Başkanı Nihat Alpay'a göre Bursa, 'dünya çocuk giyiminin sayılı merkezleri' arasında yer almaya aday bir profil çiziyor.

Ürün kalitesi ve çeşitliliğinde, Bursa'nın kendine özgü bir ekol oluşturduğunu vurgulayan Alpay, "Bebek ve çocuk konfeksiyonu, Bursa'da büyük bir yükseliş trendi sergiliyor. Öyle ki, 'tekstil ve otomotiv kenti' unvanıyla ünlenen Bursa, son yıllarda çocuk giyimiyle de adından söz ettirmeye başladı. Bursa, Türkiye'deki bebek ve çocuk giyiminin yüzde 50'sini tek başına karşılıyor. Bu gerçekten büyük bir başarı" diye konuştu.

MARKALAŞMA BAŞLADI

Sektörün bugünkü konumuna, yıllar süren çaba ve gayretlerin sonucu geldiğini ifade eden Alpay, "Bu çaba ve gayretler, markalaşma olgusunu da beraberinde getirdi. Bugün, Bursa merkezli pek çok çocuk giyim markası, dünya pazarlarında, Türkiye'nin göğsünü kabartacak başarılara imza atıyor. Moda-tasarım alanında ortaya koyulan özgün çizimler, Bursa'yı çocuk giyiminde, bütün dünyanın ilgiyle takip ettiği bir konuma getirdi" dedi.

Kaynak : BEKSİAD

Bu bence Bursa adına büyük bi gurur. Otomotive, diğer sanayi ürünleri derken tekstilde de yine eskisi gibi önemli bir yere gelmeye başladı Bursa.Zaten Bursa'daki pek çok firma dünyanın ve Türkiyenin sayılı markaları için üretim yapıyordu ama şimdide bebek çocuk giyim pazarında hemde tek başına %50 paya sahip olduğu bir noktaya gelmesi bence çok güzel.Bu arada haberde yazıldığı gibi dünyadaki en büyük üslerden biri olmak üzere. Buda artık Bursa dışında ülkemiz içinde çok güzel bir gelişme.  

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> BURSA - Haberler ve Sohbet