Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
HAKAN©

12 yıl önce - Cmt 03 Hzr 2006, 18:38
Sabancı'nın İzmir atağı - [EKONOMI]


ESAS HOLDİNG, YENİ YATIRIM İÇİN GEREKLİ HAZIRLIKLARI SÜRDÜRÜYOR

Aynı zamanda Pegasus Havayolları Yönetim Kurulu Başkanı da olan Ali Sabancı, "Temmuza kadar gıda üzerine şirket alıp çalışmaya başlayacağız" dedi

Alıntı:
Sabancı Holding bünyesinden ayrılan Sabancı ailesi fertlerinin kurduğu Esas Holding, yatırım için gözüne İzmir'i kestirdi. Önce Pınar Grubu'nda önemli görevler üstlenen Ahmet Arsan'ı Holding Genel Müdürlüğü'ne getiren Esas Holding, İzmir ve Ege'nin süt ürünlerindeki köklü markalarından 'Sakıpağa'yı satın almak için harekete geçti.

Doğruladı
Önceki gün Yönetim Kurulu Başkanı olduğu Pegasus Havayolları'nın İzmir'den yurtiçi tarifeli seferlere başlaması nedeniyle Ahmet Arsan'la İzmir'e gelen Esas Holding Yönetim Kurulu Üyesi Ali Sabancı, Sakıpağa'yla görüştüklerini doğruladı.

Soru yağmuru
Ali Sabancı, dün sabah Büyükşehir Belediyesi'ni ziyaretinde, "Temmuz'da İzmir'de yeni bir yatırım yapacağız" açıklaması üzerine, günboyu "Bu yatırım Sakıpağa mı olacak? Sakıpağa'yla satın alma görüşmeleri yürüttüğünüz doğru mu?" şeklindeki sorularla karşılaştı.

İncelediler
Konuyla ilgili olarak Yeni Asır'a bilgi veren Ali Sabancı, "Arkadaşlarımız Türkiye'nin değişik yerlerindeki gıda firmalarını incelediler. Bunlardan biri de Sakıpağa'ydı. Bir de Sakıpağa markasının amcam Sakıp Sabancı'yı hatırlatması da buna eklenince, bu yöndeki söylentiler iyice arttı" dedi.

Görüşme sürüyor
Temmuza kadar İzmir'de bir şirket satın almaları konusunun netleşeceğini söyleyen Ali Sabancı, "Şirket ismi konusunda bir şey söyleyemem. Sakıpağa veya bir başkası olacak diyemem. Görüşmeler sürüyor. Ancak, bu yatırımın gıda sektöründe olduğunu söyleyebilirim. Konu netleştiğinde açıklama yapacağız" dedi.

Lakabın etkisi
Sakıpağa'ya ilgi göstermelerinin bu markanın merhum Sakıp Sabancı'nın halk arasındaki lakabını yansıtmasının etkili olup olmadığı sorusunu da cevaplandıran Ali Sabancı, sadece adı nedeniyle bir şirketi almalarının söz konusu olmadığını söyledi. "İş başka, ego başka" diyen Sabancı, "Bu isim gerçekten iyi bir isim. Ama bu firmayı alacağımız yönünde herhangi bir açıklama yapmadık" şeklinde konuştu.Çok ortaklı şirket modeli
Esas Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sabancı, İzmir'in sermaye birikimi konusundaki sıkıntıyı aşmak için geliştirdiği çok ortaklı şirket modelini başarılı bulduğunu belirtti. Sabancı, "İzmir, bu model sayesinde daha fazla gelişme imkanı bulacaktır" dedi.

Yüzde 40 pay
Türkiye'de pazarın yüzde 40'ının İstanbul'da olduğunu ve diğer illerin geri planda kaldığını ifade eden Sabancı, "İstanbul Türkiye'yi domine ediyor. Fransa'da Paris, İngiltere'de de Londra böyle. İzmir geriliyor mu, yoksa İstanbul çok daha hızlı mı gelişiyor? İzmir, 'geri kalıyoruz' tartışmalarına bakmadan yoluna devam etmeli" diye konuştu.

Fiyat aynı kalacak
Ali Sabancı, "İzmir'de büyük sermayenin belirli ellerde toplanmaması gibi bir sorun var. Ancak, İzmir bunu aşmak için yolunu bulmuş. Efe, İzmir Hava Yolları gibi modeller oluşuyor. Sermayeler birleştiriliyor. Çok başarılı şirketler kuruluyor. Bence bu model İzmir'in gelişimi açısından çok önemli" dedi.
Dövizdeki artışın ve yakıt fiyatının yüzde 20 yükseldiğini kaydeden Sabancı, Pegasus'un fiyatlarının dinamik olduğunu kaydederek, "55 YTL'den başlayan ve rezervasyonsuz olarak 80-90 YTL'ye çıkan fiyatları sayesinde piyasalardaki dalgalanmalardan olumsuz etkilenmedik. Yaz döneminde de bu fiyatlarla uçmayı sürdüreceğiz" diye konuştu.
Net birşey yok, fikir alışverişi yapıyoruz
Sakıpağa Yönetim Kurulu Üyesi Seracettin Sakıpağa, konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı: "Firmamız sektördeki ekonomik ve teknolojik gelişmeleri çok yakından takip etmektedir. Geleceğe yönelik stratejileri tespit etmek adına zaman zaman sektördeki bazı firmalarla yeni projeler üzerinde fikir alışverişi yapılmakta olup, henüz olgunlaşmış bir proje söz konusu değildir."
http://www.yeniasir.com.tr/ya2006/06/03/index.php ...lum=gunluk


İzmir'imizdeki diğer ekonomik gelişmeler için tıklayınız.


VolkanAtalay
12 yıl önce - Prş 27 Tem 2006, 11:11

http://www.yeniasir.com.tr/ya2006/07/27/index.php ...lum=gunluk
HİPERMARKET SEKTÖRÜ İYİCE HAREKETLENDİ
İzmir'e 3 dev alışveriş merkezi daha


Tesco Kipa, Bornova Forum Alışveriş Merkezi'de 13 bin metrekare alanda
sonbaharda mağaza açacak. CarrefourSA ise Bayraklı ve Buca için faaliyette


NİHAT DELİBAŞI (HABER MERKEZİ)

İzmir perakende sektörü, İngiliz Tesco Kipa ve Fransız CarrefourSA'nın yaptığı atakla bugünlerde iyice hareketlendi. Tesco Kipa, önümüzdeki aylarda açılacak Forum Bornova Alışveriş Merkezi'ndeki dev hipermarketi işletmek için Metro Grubu bünyesindeki Real'le girdiği yarışta ipi göğüsledi.

Beşincisi
Tesco Kipa, alışveriş merkezindeki 13 bin metrekarelik dev hipermarketi sonbaharda hizmete açacak. Bu Tesco Kipa'nın, İzmir genelindeki 5. hipermarketi olacak. Tesco Kipa cephesinde bu gelişmeler yaşanırken, Fransız Carrefour ve Sabancı Grubu'nun ortaklığıyla faaliyet gösteren CarrefourSA da, İzmir'in Buca ilçesi ve Bayraklı Semti'nde 2 ayrı alışveriş merkezi açacak.

Taşınacak
Piyale Makarna Fabrikası'nın yıl sonunda taşınarak Bayraklı'da boşaltacağı araziye bir alışveriş merkezi kuracak olan CarrefourSA, Buca'da önümüzdeki günlerde satışa çıkarılması beklenen Buca Atlı Spor Kulübü yanındaki Tekel'e ait 41 bin metrekarelik araziyi almak için de harekete geçti. Firma, araziyi satın alması halinde buraya da bir alışveriş merkezi açacak.

İhale edilecek
Öte yandan CarrefourSA'nın ilgilendiği Tekel'e ait arazinin devredildiği Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB), söz konusu alanın ihale yoluyla satılması için yürüttüğü hazırlıklara devam ediyor. ÖİB'nin ilk imar planı taslağına itiraz eden Buca Belediyesi'nin, bu alanın 4 parsele ayrılmasını ve içinde toplu konut projesini de barındırmasını istediği kaydedildi. Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nın hazırladığı yeni imar plan taslağında, bu isteğe kısmen yanıt verdiği, yeni düzenlemenin halen Buca Belediyesi'nce incelendiği öğrenildi. Buca Belediyesi onay verdiği takdirde, ihaleye çıkılacak arazinin en büyük alıcısı da CarrefourSA olacak.


erhanthunder
12 yıl önce - Prş 27 Tem 2006, 12:22

Alıntı:
Piyale Makarna Fabrikası'nın yıl sonunda taşınarak Bayraklı'da boşaltacağı araziye bir alışveriş merkezi kuracak olan CarrefourSA,

Bir yatırımın taşınması gerçekten üzücü.İzmir ekonomisine katkı sağlayan bir yatırımın yerine izmir tüketim ekonomisine katkı sağlayan bir yatırımında yapılması ilginç.Fabrikanın taşınmaması yada izmirde daha uygun bir yerde faaliyetine devam etmesi belki daha iyi olurdu.Ama şirket politikası olarak bunu uygun görmüşler.Daha organize çalışmalarla aslında bu tarz taşınmaların önüne geçilebilir mi merak ettim???CengizOzkan
12 yıl önce - Prş 27 Tem 2006, 12:41

Her tesisin, her binanın ekonomik ömrü vardır. Şehrin genişlemesi, büyümesi, gelişmesi ile vaktiyle öngörüden uzak yapılmış, belki de hiç yapılmamış şehir planlamaları sebebiyle birçok sanayi tesisi şehrin içinde kalmaktadır. Bunların yıkılarak yerlerine günün gerektirdiği unsurların hayata geçirilmesi normaldir, aklın gereğidir.

Emin olunuz bir fabrikadan çok daha fazla kişi istihdam edilmektedir Carrefour gibi bir yerde. Buralarda satılacak malları da bu ülke insanları üretmektedir sonuçta. Kaldı ki büyük grupların kendilerince bir büyüme stratejileri vardır. Gelecek planlarında bulunmayan sektörlerden çıkarak farklı alanlarda büyümek isterler. Sabancı grubu da perakendicilikte önemli hedefler koymuştur kendine.

Ben şahsen şehir merkezi olmuş biryerde sanayi tesisinin bulunmasını istemem.. Denildiği gibi daha organize hareketler ile bunların engellenmesine değil, sanayi tesislerinin merkezlerden uzaklaştırılması için çalışılmalıdır.


erhanthunder
12 yıl önce - Prş 27 Tem 2006, 12:44

Alıntı:
sanayi tesislerinin merkezlerden uzaklaştırılması için çalışılmalıdır.

Katılıyorum.En azından bu şekilde engelleme yapılmalı


Necmettin K.

12 yıl önce - Prş 27 Tem 2006, 13:56

Sanayinin Kent merkezi dışına taşınmasının,ekonomik etkenleri ve taşınma sebepleri.

    İşletmelerde yer seçimi için esas olan sebeplerin başında,
    Hammaddeye yakınlığı,
    İşgücü temini,
    Enerji maliyeti,
    Pazara yakınlığı,
    Ulaşım kolaylığı,
    Şirket politikalarının gerçekleşebilirliği,gelmektedir.

   Zamanla kent merkezlerinde kalan işletmeler,politikaları gereği maliyetleri düşürme ve sermaye elemanlarını en karlı şekilde kullanma kararları alırlar.
   Fabrika yeri,arazi olarak çok kıymetlidir.Ancak enerji daha pahalıdır.
   Yatırımın artırılması ve işletmenin büyütülmesine çevre müsait değildir.
   Hem tesisleri yenileyip büyütmek ve sanayiden faydalanmak adına yer değiştirmek piyasanın kendi geliştirdiği bir kural olmaktadır.
    Yeni büyük market ve çarşıların açılmasının üretime bir katkısı görünmemektedir.Sonuçta üretilen mal,lüks veya köhne mağazada satılacaktır.

   Kent meydanlarında boşaltılacak büyük arazilerde,tüm dünyaya hitap edebilen 24 saat açık fuar alanları ve ticaret ihracat merkezleri daha faydalıdır.
   Böyle bir girişimin hem İzmire ,hem de ülkemize daha hayırlı olacağı inancındayım.

   Bizim kentlerimizin en büyük eksikliği,Kent meydanlarının azlığı ve küçüklüğü ile fuar alanlarının uzun vadeli düşünülmemesidir.
   Dünyanın tüm ülkelerinden,ister uçakla,ister gemi ile ve isterse karayoluyla gelenlerin,her türlü mal ve hizmetin tanıtılacağı,ziyaretçilerin hertürlü ihtiyaçlarının karşılanacağı bir alan olması ve tüm işletmelerin bu alanları kullanması çok daha anlamlı olacaktır.
   Bir tarım veya sanayi ürünü arayan,Afrikalı veya güney Amerikalı,ben mutlaka İzmir ticaret merkezinde bulurum inancı taşısa bunun nekadar büyük imkan olduğunu düşünebilirmisiniz.
   Bundan tüm marka ve işletmeler kazanırken diğer türlü sadece bir işletme kazanmaktadır.

   Dileğim İzmirin,şehir merkezindeki arsalarla,sanayi bölgesinden arsa takası yoluyla büyük alanlara sahip olmasıdır.cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> İZMİR - Haberler ve Sohbet