Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 2
Aytac_yolas
11 yıl önce - Pzr 15 Oca 2006, 10:44

Haç değil ancak kiliselerdeki İsa, Meryem heykellerinin direkt olmasa da dolaylı yoldan putperestliğe yol açtığını düşünüyorum.Gidiyorlar, o heykele bakarak dua ediyorlar falan.

Ancak tabii bir dini yargılamak kimseye düşmez.Bize de düşmüyor.Keşke Batılı Hristiyanlar da bizi "Barbaric muslims" olarak görmeseydi daha iyi olacaktı.Adamlarla ne zaman İslam'dan konuşmaya kalksam -genelde- İslam'ın ilkel bir din olduğundan bahsediyorlar.Böyle düşünmeyenler de var tabii ancak Türkiye'nin EU üyeliğinin istemeyenlerin oranından bile çoğunun böyle düşündüğünü anlayabilirsiniz.(Bir de Müslümanların yaşadığı en modern ülke olmamıza rağmen)

Burç

11 yıl önce - Pzr 15 Oca 2006, 10:56

Amerika'da camileri nasıl taşladıklarını, yakmaya çalıştıklarını gördükten sonra,
bize "hoşgörülü değilsiniz" demeye kimsenin hakkı yok. Değiliz kardeşim.
Hoşgörülü olduk da ne oldu?

Aytac_yolas
11 yıl önce - Pzr 15 Oca 2006, 11:06

Ya da Hollanda da yakmaya çalıştıklarını da unutmadık...  

göçmen
11 yıl önce - Pzr 15 Oca 2006, 11:35

Alıntı:
Amerika'da camileri nasıl taşladıklarını, yakmaya çalıştıklarını gördükten sonra,
bize "hoşgörülü değilsiniz" demeye kimsenin hakkı yok. Değiliz kardeşim.
Hoşgörülü olduk da ne oldu?

Burc Hocam böyle demissin ama, Izmire Türk bayragini cigniyerek girdi Yunanlilar, ama Atatürk'ün önüne üzerinden gecmesi icin Yunan bayragi serdiklerinde O, bir milletin bayragina bu yapilmaz diyerek karsi cikmistir, ve Peygamberimiz de zaten kendisine kötülük edenleri bagislamistir. Ama savas meydanindasinizdir öldürmezseniz öldürüleceksinizdir o zaman tamam, ama normal kosullarda, size layik olmadiginiz sekilde davrananlara en iyi cevabi iyi davranislara verebilirsiniz.
Tipki Yavuz Sultan Selim'in Iran şahının kendisine gönderdigi sandiklarda mücevherlerin altinda hakaret amaciyla konulan insan pisligini gördükten sonra, biz de aynisini yapalim mi diyen cevresine olmaz deyip, icinden gül kokulari yayilan bir sandik gönderip altina da "herkes yediginden ikram eder" notunu ilistirmesi gibi.

Rum okullarinda "en iyi Türk ölü Türktür" diye egitilen cocuklar büyüdüklerinde kendi yasiti bir Türkle karsilastiklarinda en iyi cevabi alirlar. Cünkü biz "en iyi Rum ölü Rumdur" demedik, demeyiz.
Biz bu yüzden Türküz, Biz bu yüzden Türklükle övünürüz.

Viyanada bulundugum ortamda ülkem ve dinim hakkinda beni sinir etmek icin sacma sapan sorular soran Finli kizimiz, hic bir zaman ona karsi kin tutmamamla, yani onun beni sinir edisini unutmamla, her seferinde kendisi sinir olmus, ici icini yemistir.

Schiller der ki : 'Unutmak ve affetmek iyi insanların intikamıdır'

Bu arada Peygamberimizin islamiyetten sonra Kabedeki putlari yiktirmasinin sebebi, var olmayan bir seyi asagilamak degil, aksine insanlari dogru bir yola sürükleme istedigidir. Yani hristiyanlara ya da Musevilere yapilmis bir saygisizlik yoktur burada.  Helvadan da put yapan ve yolda aciktiginda yiyen insanlarin putlarindan bahsediyoruz burada.

saygilar

göçmen

ozgurkose.mn
11 yıl önce - Pzr 15 Oca 2006, 12:05

Biz tarih boyunca milletlerin inanc ve ibadetlerine karismamisiz ama gelin gorun ki hangi batiliya sorsaniz Turker barbar, turkler hristiyan dusmani katil insanlar. Gectigimiz gunlerde burda bir ispanyolla bir tartisma yasasim, sizinle de paylasayim. Bu sahis benim yanimda, benim oldugumu bile bile Osmanli devleri hakkinda atip tutmaya basladi. Yok osmanli soyle barbar, soyle kotu; yok su kadar ermeni kesti; yok yunanlilari anavatanindan etti; yok hep savaslara neden oldu falan...   Uzunca  lafini bir sure sozunu bitirsin diye bekledim. Bu arkadasimiz lafini bi suru yalan daha ekleyerek bitirdi, bunun uzerine ben de sevgili arkadasimiza neden kendi dillerinin guney amerikada oldugunu sordum... ispanya nere guney amerika nere dedim?? Inca ve Aztec uygarliklarinin nerede oldugunu aciklamasini istedim... neden bugun onlardan hicbir insanin kalmamis oldugunu aciklamasini istedim... Osmanli devletinin avrupada 600 sene hukum surdugunu ve ordaki milletlerin hala kendi dillerini kullanip kendi dinlerini yasadiklarini hatirlattim. Fransa, ingiltere, portekiz ve ispanya gibi "medeni" avrupa ulkelerinin gittikleri yerlerde 100denaz fazla kalmalarina ragmen oralardaki insanlarin dinlerinden dinlerine herseylerini degistirdigini anlattim. Afrika'nin neden fakir, "medeni" avrupanin neden zengin oldugunu sordum? Osmanlinin savaslarini unutup, bir saniye icin birinci ve ikinci dunya savasine kimlerin sebep oldugunu anlatmasini istedim. Yunanlarin anavatani meselsei icinse google'dan buldugum anadolu medeniyetleri tarihi kronolojisini gosterdim kendisine... yunanli barbarlarin anadoluyu isgal etmelerinden once anadoluda truvalilar ve hititler basta olamak uzere bir suru baska uygarlik oldugunu gosterdim ve bugun bu uygarliklarin nerede oldugunu sordum?? Nasil olmusta hepsi yok olmus tipki inkalar ve aztekler gibi diye de sordum. O beni dinledi uzun uzun, tum gozler ona dondu... ve... cevap veremedi biliyor musunuz! oylece yuzume bakti. Bunlar cok baska seyler dedi.. nasil baska seyler, konumuz barbarlik degil mi dedim ben de.. Gitti...

Hayatimda yasadigim en guzel gunlerden biri, hayatimda en iyi hissettigim anlardan biriydi o an... Gururluyum, mutluyum:)

Varligim Turk varligina armagan olsun!  

ozgurkose.mn
11 yıl önce - Pzr 15 Oca 2006, 12:38

Ben konu disina ciktim galiba biraz.

Bence herkes kendi inancini yasayabilmeli. Kimsenin birbirine zari olmadigi; kimse kimseye ustunluk saglamaya calismadigi ve birbirinin inancina saygisizlik etmedigi surece herkes inancini yasayabilmeli. Bizlere bu yakisir. Belki utanir da bizden bi seyler ogrenirler; hic umudum yok ama... biz insanligimizi bozmayalim.

Aytac_yolas
11 yıl önce - Pzr 15 Oca 2006, 15:13

Hayır dostum kesinlikle konu dışı değil yazdıkların, hatta konuyla fazlasıyla alakalı.Bu protestoyu yapanlar belki cahildi belki de değildi bilemiyorum, ancak yapmalarının tek nedeni Batı'nın biz Türklere karşı gösterdiği ikiyüzlü ve düşmanca tutumdur.

Hala İstiklal marşını okudukça Mehmet Akif'in ne kadar büyük bir şair olduğunu anlıyorum.Nasıl da güzel söylemiş "Medeniyet dediğin tek dişi kalmış canavar..." Gerçekten de Batı medeniyeti böyle birşey.Sanayiyle falan geliştiği yok.Dünyanın fakir kısımlarını sömürerek gelişmiş zenginleşmişler.Ama insanlık değerleri hiç gelişmemiş.Hala orta çağlardaki kadar geri kafalı ve yobazlar.Bunlarla konuştukça Anadolu insanının dünyanın en iyi insanı olduğunu bir kez daha iyi anlıyorum.Aralarında iyileri, hoşgörülü olanları yok mu? Elbette var, ancak istisnalar kaideyi bozmuyor maalesef.Ve 2001 Eylül'den beri yapılan anti İslam propagandası da bunu körüklüyor.Ve bu zamanla anti Türk, anti Faslı vs. propagandasına dönüşüyor.Mesela bir Türk olsanız ve ateist olsanız, yine de hor görülürsünüz.O yüzden dediğin konu dışı değil, bunların hepsi bağlantılı.

İsmail Erdoğan
11 yıl önce - Prş 29 Hzr 2006, 14:53

Bizdeki bu hogörü başka hangi millette var ?
Biz kendi din ve dindarlarımıza aynı hoşgörüyü gösteriyor muyuz, ne dersiniz?
Medeniliğin ölçüsü -dediklerine göre- bu galiba.

SEN PİYER BAYRAMI
-
Alıntı:
Hıristiyan alemi için özel önemi olan SEN PİYER BAYRAMI bugün Antakya’da kutlanıyor. -Vatikan’ın Ankara büyükelçisi Mgr. Antonio Lucibello ve Anadolu Katolik kilisesi episkoposu Mgr.Luigi Padovese, Sen Piyer bayramı için Antakya’ya geldi. -Bugün saat 10.00’da Sen Piyer kilisesinde binlerce kişi ayine katılacak, dua edecek, mukaddes kitaptan okumalar, takdis ve ekmek paylaşımı gerçekleştirilecek

Halep Metropolü Antakya’da

Alıntı:
Vali ve Belediye başkanını ziyaret eden, Bugün de Sen Piyer ayinine katılacak olan PAVLUS YAZICI; Türkiye’ye artık sıkça gelmeme nedeninin “Trabzon’daki Papaz cinayeti” olduğunu açıkladı... Ortodoks cemaatinin önde gelen isimlerinden Halep Metropolitanı Pavlus Yazıcı dün Antakya’ya geldi, bazı resmi ve özel ziyaretlerde bulundu. Dün sabah ilk olarak Vali ve Belediye başkanına ziyaretlerde bulunan Pavlus Yazıcı, Eylül ayında ortak gerçekleştirilecek bir organizasyonla Türkiye’nin Antakya’nın ne denli medeni bir ülke ve yer olduğunun tüm dünyaya gösterileceğinin altını çizerken

http://www.antakyagazetesi.com/News1.asp

Turquality

11 yıl önce - Prş 29 Hzr 2006, 15:04

Iyi , biri kopruden atlasin siz de alayin,

Biri birsey yapmis diye illede de siz de mi yapacaksiniz?
Hollanda da olanlar irkcilar yapti sadece bize degil amma genelde burada belcika hollanda Arab Fas topluluklar genelde birin ya olduruyor ya taciz ediyorlar, bela millet ondan sonra da diyolraki, turk ve arab lar  hepte onlar genel anlamda bizleri onlarla denk koyuyorlar neden? anlamis degilim Turkler hic bisey yapmadik halinde, amma soyle deyim ki burdaki turklerde hic integre olmamislar , Turkiye AB ye hazir degil, AB ye hayir

Levent
11 yıl önce - Sal 25 Tem 2006, 18:16

Boyle onemli bir dini temsilciligin Istanbul'da bulunmasi cok iyi birsey bence. Patrikane turizme acilsa keske ama kor milliyetciler, cogunlugu temsil etmeyen paranoyak dinciler rahat vermezler. Yuzyillarca bu topraklarda yasamis bir halk olan Rumlarin gecmisine saygi gosteriyorum. O millet boyle yapti, sunlar saygisiz, bunlar dusman demekle buyukluk olmaz. Yaparsin tum dini kuruluslarin faaliyetleri kisitlayan bir yasa, uymayani cezalandirirsin.

sayfa 2
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> İSTANBUL - Haberler ve Sohbet