Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
300 Derece Açıyla Gökyüzünden BURSA

ANA SAYFA -> BURSA
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ebru K.Türk
11 yıl önce - Sal 25 Tem 2006, 00:07
300 Derece Açıyla Gökyüzünden BURSA

Geçtiğimiz günlerde sevgili Emre Uzan, tarafımca sitede yayınlayabilmem için birkaç Bursa panoraması yolladı. Aslında "Bursa Panoramaları" başlığına yükleyecektim ancak fotoğraflar gerçekten çok özel yöntemlerle ve normalde çekilemeyecek bir şekilde tam 300 derece açıyla çekilmiş. Ben de o başlık içinde kaybolup gitmemesi ve verilen büyük emeğin gerçek karşılığını görebilmesi için bunu ayrı bir başlığa yükleme ihtiyacı hissettim.

Fotoğrafların asıl sahibi ise "Orhan Durgut" isimli bir fotoğraf üstâdı.  

(300 derece açıyla Bursa Panoraması)

(+)

(+)

Yine en sağda, Çekirge sırtlarında son bulan bir görüntü. Yalnız yerleşim alanlarının içinde henüz boş bölgelerin çokluğunu düşünürsek son yıllara ait bir fotoğraf olmadığını düşünüyorum.

Bursa'nın Neresi Nerededir?

Hazır bu fotoğrafı bulmuşken bir de uydu görüntüsünden karşılaştırmalı olarak Bursa'nın en bilinen noktalarının gösterimini yapmak istedim. Mekanları özellikle uydu fotoğrafını da açarak kıyaslarsanız daha anlamlı olur.

(Bursa Semt Gösterimi 1)

(Bursa Semt Gösterimi 2)

Bu arada önemle dikkatinizi çekmek istediğim bir nokta var.

300 derece gibi çok geniş bir açıyla ve gökyüzünden çekilmiş olmasına rağmen (tabii biraz da batıda kalan güneşin de etkisiyle) malesef bu güzel fotoğrafda bile "PaşaÇiftliği" ve "Eski Havaalanı" bölgesinin daha batısını (fotoğrafta sağ, uydu görüntüsünde sol taraf) yine göremiyoruz. Yani NİLÜFER bölgesi yine yok  

Dairesel şekillerde değilde Uludağ ve Bursa ovası arasında sıkıştığından dolayı çizgisel şekilde Bursa genişlediği için malesef tek karede Bursa'nın tüm görüntüsünü yakalayamayacağız anlaşılan.  Ya da çok yüksekten çekmek gerekir (uydu görüntüsü gibi).

Bu durumda dahi Bursa'nın ne kadar bir kısmının görüş alanımız dışında kaldığını anlatabilmek için uydu fotoğrafıyla durumu desteklemek istedim. Aynı şekilde Bursa'nın Ankara yönünden girişinde en doğusundaki iki ilçe olan GÜRSU ve KESTEL dahi bu yüksekliğe ve açıya rağmen neredeyse görüş alanı dışında kalıyor.

Yani Bursa'nın yine sadece orta ve doğu kısımlarını yukarıdan gösterebildim arkadaşlar yine size.   Uydu haritasıyla durumu kıyaslarsanız ne kadar bir alanın görüntü dışında kaldığını anlamak daha kolay oluyor.

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> BURSA