Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Emre Alkor
12 yıl önce - Cmt 22 Tem 2006, 13:12
Arıtma tesisi olmayan OSB kalmadı


Bursa ve Türkiye ihracatında önemli bir pay sahibi olan; Otomotiv ve tekstil sektörünün ağırlıkta olduğu NOSAB`da birçok firmanın yatırım çalışmaları bulunuyor. `Türkiye`nin en hızlı büyüyen, tüm altyapı yatırımlarını kendi imkanları ile gerçekleştiren bölgesi` olarak adlandırılan NOSAB, yine bölgedeki sanayicilerin katkılarıyla yaklaşık 5.5 milyon Euro`ya mal olacak yatırımla çevre kirliliğine karşı olan görevini de Ortak Arıtma Tesisi projesiyle yerine getiriyor.


NOSAB Başkanı Yalçın Aras, temelini attıkları Kimyasal Arıtma Tesisi için 2 yıldır çalıştıklarını, üç bölümden oluşan tesislerin Aralık 2006`da tam kapasiteyle arıtma işlemine başlayacağını vurguladı.

Aras, `Arıtama tesisimiz saatte 33.041 metreküp endüstriyel atık su arıtma kapasitesine sahiptir. NOSAB`ta mevcut olan 26 m3/saat sürekli yıkma suları, 6.4 metreküp/saat konsantre asit alkali atık suları, 0.63 metreküp/saat konsantre yağlı atık sular, 0.0011 metreküp/saat ise konsantre kesme sıvıları mevcut olarak işlenecektir. Tesis gelecekte için yüzde 50 kapasite artırımına uygun olarak dizayn edilmiştir. Hedefimiz, yeşil adıyla anılan Bursa`mıza yakışır, havayı kirletmeyen, deniz ve göllere kimyasal atık göndermeyen, gürültü çıkarmayan, insanımız zehirleyen değil de, çevreciliğiyle anılan bir sanayi bölgesi sebep oluyor` diye konuştu.


Törende konuşan Bursa Valisi Nihat Canpolat ise, Bursa`da yer alan 16 OSB içinde 3. büyüklüğe sahip Nilüfer Organize Sanayi Bölgesi`nin kimyasal arıtma projesini bu yatırımla gerçekleştirmiş olduğunu ifade etti.

Hızlı sanayileşme nedeniyle çevre, hava ve su kaynaklarının çok kirletildiğine dikkat çeken Canpolat, artık önceliğin çevre olduğunu kaydederek, `Çevre konusunda önlemini almayan sanayicilerimize son uyarıları yapıyoruz. Arıtmasını kurmayan, önlemini almayan kuruluşlara istemesek de çok ağır cezalar vermeye başlayacağız` şeklinde konuştu.

Bu yatırımın da bitmesiyle Bursa'da arıtma tesisleri olmayan hiç OSB kalmamış olacak. Üstelik sadece biyolojik arıtma değil kimyasal maddelerinde arıtılması sağlanıyor. Bundan sonra ise OSB'lere dahil olmayan diğer işletmeler inceleme altına alınacak ve kendi arıtma sistemini kurmayan yada OSB'lere taşınmayan işletmeler hakkında ciddi yaptırımlar uygulanması sağlanacak.


M.Erdoğan
12 yıl önce - Pzr 23 Tem 2006, 17:39

Alıntı:
Bu yatırımın da bitmesiyle Bursa'da arıtma tesisleri olmayan hiç OSB kalmamış olacak. Üstelik sadece biyolojik arıtma değil kimyasal maddelerinde arıtılması sağlanıyor


Nilüfer çayının temiz ve kokusuz akmasının önündeki en büyük engel bu dereye özellikle sanayi bölgelerinin atıklarının boşaltılmasının önlenememesiydi.Geriye sadece dericiler soğanlı bölgesinden glen atıklar ve herhangi bir OSB içinde olmayan atölye boyutundaki sanayi kuruluşalarının sorunları kaldı.Dericiler zaten kalkacak ama diğer küçük ama çok sayıda olan şehrin içinde kalan sanayi kuruluşlarını nasıl altedecekler ben aıl onu merak ediyom.Çünkü bana göre de güney marmara sahillerinin ne büyük kirleticilerinden biriydi nilüfer çayı.O temiz akarsa ve gemlikte de benzer önlemler alınırsa bence hem denizin temizlenmesi çok kolaylaşır hemde önemli bi sorun daha çözülür.Diğer OSBlerinde arıtma tesisleri bitmek üzere.Bursanın kendi şehir atık su arıtma tesisleride galiba ya 1aya kadar biter yada şu sıralarda bitmiş olması gerek.cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> BURSA - Haberler ve Sohbet