Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 8
Murat Caner
16 yıl önce - Pzr 16 Tem 2006, 08:36

Feribotlar günde 40 000 araç taşıyamaz ki. Günlük 20 000 araç ancak 25 000'e çıkar. 60 000 abartı olmuş.

Akın Kurtoğlu

16 yıl önce - Pzr 16 Tem 2006, 14:25

"Yenikapı-Güzelyalı" arasında muhtemelen 2 Denizjeti çalışacak. Bunların araç kapasiteleri; 250 (yolcu kapasiteleri ise; 1250)... Yol ortalama 1.45 saat sürecek. 45 dakika-1.15 saat de; indi-bindi ve dinlenme için ayrılacak olursa, her bir Denizjeti bir tam turunu; 5-6 saatte tamamlayacaktır (İlk günlerde araçların hızını göstermek amacıyla tur müddetleri biraz daha kısa tutulacaktır büyük bir ihtimalle. Yani; 5 saatlik periyotlarda).

Demek ki tek yönde, her 2.30 saatte bir Denizjeti çalışacak. 07:00-22:00 saatleri arasında 7 sefer yapılacak. 6 saatlik tur müddeti belirlenirse, bu sayı, günlük; 6+6'ya iner (Haftasonları 24:00/24:30 seferi de koyabilirler). Günde 14 defa (7 iniş-7 biniş) araç aktarımı olacağına göre (çift yönde); 14 X 250 = 3500 otomobil (veya 2500-3000 arası otomobil+otobüs) trafiği işgal edecektir. Bu sayı, tek yönde; 1250-1500 arasında gerçekleşecektir.  

Bulduğumuz bu sayıya, son bir uç düzeltmesi yaparak, araçsız yolcuları getirip-götürecek olan araçları da ekleyecek olursak (maksimum kapasite kullanımı halinde); 14 X (1250 - (3 X 250 [ortalama araç içi yolcu sayısı])) = 14 X 500 = 7000 kişi araçsız olarak çift yönde kullanır. Bunları getirip götürecek olan özel oto + minibüs + midibüs + otobüsler için ortalama bir k değerini de;     (5 * 1) + (3 * 5) + (1 * 10) + (1 * 20) = 50 şeklinde formüle edelim:

7000 / 50 = 140 (araç katsayı çarpanı) (çift yönde) => 140 X 10 = 1400 motorlu taşıt bu yolu kullanacaktır. İlk bulduğumuz değere bunu ilâve edelim: 1400 + 3000 = (yaklaşık) 4000-4500 arası motorlu taşıt bu yolu kullanacaktır.  

Akın KURTOĞLU

Murat Caner
16 yıl önce - Pzr 16 Tem 2006, 14:43

Diyelimki 1250 yayadan her defa 1 otobüs doldu, yakın illere gidildi. Günde 10 araç da bunu saysak...

Yok yok en çok 5000 araç gider. Yol bence hiç ellenmesin. Türkiye'de daha acil ölümcül kazalara neden olan yolların bitirilmesi gerekirken, bu tür yol tasarlamamalarını işin uzmanı olan TCK'ya bırakmalıyız. Siyasiler teknik elelmanların işine karıştıkça kalkınma olmaz.

Ama bizde herkes inşaatçı, herkes şehir plancı. Karışmadan olur mu? Bir yerleri şişer sonra.

Yanlış yatırımlar, tasarısızlıklar, birinci öncelikli yolun yerine siyasetin istediği yolu yapmalar(ilçelerde doğru dürüst hal yokken köye hal binası yapmalar), hızlandırılmış tren için baskı ile rapor yazdırtıp tren çalıştırmalar(uzar...), nedeniyle olan ölümcül olayların vebali diğer acunda adamın yakasına yapışır. AKP bu konuda mangalda kül bırakmıyor görünüşte. Yani hepsi Allah korkusuna haiz kişiler. Bu görünüşte kalmasın.

Bu arada yukarıdaki sayavla Akın Bey bu işin uzmanı olduğunu gösterdi.

Akın Kurtoğlu

16 yıl önce - Prş 20 Tem 2006, 14:31

Ali Özer'in Gemlik Körfez İçi Deniz Ulaşımı'nda paylaştığı mesajının bir kopyasını buraya da alıyorum. Güzelyalı Denizjeti iskelesi çalışmaları hakkında son durumu göstermesi açısından oldukça bilgilendirici bir mesajdı çünkü:  

Alıntı:
Sanırım faydalanabilmesi için gerekli ilk adım olan Güzelyalı Hızlı Feribot İskelesi nin bitmesi gerekiyor. Ve bu proje iyi de bir şekilde devam ediyor.Türkiye de alışmışık bir iş başladı mı bitmesi zor gibi terimlere!!!  işler normal hızında gidince bile seviniyoruz sanırım. Neyse projeden birkeç foto :

Fotoğrafları wowturkey e yüklemedim umarım büyükşehir belediyesi sitesinden kaldırmazlar yoksa sayfadan da kalkar

Devam eden inşaat çalışmalarıyla ilgili son fotoğrafları, Mudanya ve Güzelyalı'lı WOW'cu arkadaşlardan beklemekteyiz...     WOW'un Güzelyalı-Mudanya ayağını temsilen iş onlara düşüyor. Arşivin oluşabilmesi için belli aralıklarla bu resimlere ihtiyacımız olacak. İleride de gerektiğinde bu ilerleme fotoğrafları bazı konulara ışık tutacaklar...

Akın KURTOĞLU

Mehmet Kasım
16 yıl önce - Prş 20 Tem 2006, 15:38
Güzelyalı

Detaylı bir Bursa Mudanya Güzelyalı haritası olan var mı ? Güzergah ileilgili birçalışma yapalım.

Güzelyalı Mudanyanın merkzinde mi yer alıyor ?

Akın Kurtoğlu

16 yıl önce - Prş 20 Tem 2006, 15:59

Güzelyalı, Mudanya'nın birkaç kilometre doğusunda ve aynı sahil bandı üzerinde yer almaktadır. Dün, benzer bir konuda açılan başlıkta, bununla ilgili iskele yerlerini gösterir bir harita mevcut:

http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?t=27891& ...p;start=20

Akın KURTOĞLU

selcuk yilmaz
16 yıl önce - Prş 20 Tem 2006, 18:17

(+)

selcuk yilmaz
16 yıl önce - Prş 20 Tem 2006, 18:20

ido feribot hatlarına zam yapmış
bandırma:100 ytl
yalova:50 ytl
araç fiyatı
güzelyalı da tahminen 75 ytl olurdu.bu para da bursa dan istanbul a gitmek için insanın içine oturur.

Akın Kurtoğlu

16 yıl önce - Prş 20 Tem 2006, 20:03

"Yenikapı-Yalova" yolcu ücretleri de 10'dan 12 liraya çıkartılmış. 1 saat 30 dakika süren yolculuk için (büyük konuşmayayım ama) denizjetine falan binmem. Havalarını alırlar bundan böyle. Yarı fiyatına ama, 2 saati sadece biraz aşan keyifli, püfür püfür bir vapur yolculuğuyla ulaşmak varken, hiç kusura bakmasınlar. Artık tercih etmeyeceğim bu araçları... 2 misli para ödeyeceğim ve neredeyse aynı zamanda ulaşacağım Yalova'ya ha?!... Ne esprisi kaldı ki bunun?... Binen binsin...  

Akın KURTOĞLU

Arda Alkaya
16 yıl önce - Prş 20 Tem 2006, 20:35

Akın Üstad, o kadar doğru söylemişsin ki 'altına imzamı atarım'. Ben en son feribota bindiğimde bileti kitap ayracı yapmıştım. En son 1 Haziran'da binmişim. Ben artık feribota binmiyorum. Herkese sesleniyorum siz de binmeyin. Sefer 1,5 saat sürüyor. Konserve kutusu gibi bir yerde sıkış tepiş hele bir de arkadaysanız çocuk gürültüsü, motor gürültüsü insanı bezdiriyor.
Feribot yerine vapura binin. Yalova'ya artık sadece Paşabahçe ya da Fenerbahçe geliyor. Bu vapurda yolculuk etmek harika. Adaya kadar üst balkona çıkın kitabınız okuyun, çayınız için. Adaya gelince ada manzarası seyredin. Sonra da alt balkona inip güneşin batışını seyredin. 2 saatin nasıl geçtiğini anlayamacaksınız.
Ancak nedense yaz tarifesinde Pazar günü 14:00 Yalova kalkışlı vapur sadece Bostancı'ya gidiyor. Bu yüzden Pazar yapılan dönüşlerde feribota muhtaçsınız. Ama ben ek sefere biniyorum. Hem feribotu geçiyor hem de feribotun dalgasına girince iyi sallıyor.

Bu arada tarife 1 Ağustos'ta başlıyor. Eğer ileri tarihli yolculuk düşünceniz varsa şimdiden biletinizi alınız.

sayfa 8
« önceki   123 ... 789 ... 181920   sonraki »
ANA SAYFA -> ULAŞIM